Gubienie kroków - TMC2100

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
DanyQsh
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2016, 20:11
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: The Thing+Replicape
x 12

Gubienie kroków - TMC2100

Post autor: DanyQsh »

Czy używacie włączonych opcji Acceleration Control oraz Jerk Control w Cura 2.3.1? U mnie przy włączonych (bez zmiany żadnego z nich) drukarka przy wejściu na wysokie prędkości przejazdowe (130mm/s) gubiła kroki. Kilka dni kombinowania jaka jest tego przyczyna, podmieniłem silniki na mocniejsze, dziś to wyłączyłem i jak ręką odjął. 6 godzinny wydruk idzie już 2h bez żadnej usterki. Jaki jest wpływ tych parametrów na Gcode? Widocznie w mojej drukarce występuje jakiś konflikt z tymi ustawieniami lub jest to dedykowane po Ultimakera.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Cura 2.3.0 stable

Post autor: Kopytko »

Dany mozna wylaczyc. Ale przy wlaczonym musisz zmienic wszystkie niewidoczne opcje. Tam sa bardzo wysokie akceleracje i jerk. Przez to gubilo ci kroki. Pewnie nie odsloniles ktorejs opcji.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Cura 2.3.0 stable

Post autor: virgin71 »

FlameRunner pisze:Być może w ogóle nie wspiera komunikacji po kablu z nie-ulti?
Ja nie sprawdzałem, w ogóle nie drukuję po kablu, nawet przy najmniejszej pierdółce wolę korzystać z karty.
Nie używam kabla, ale dzisiaj włączyłem i nie widzi mi ani UMO, ani UM2.
DanyQsh
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2016, 20:11
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: The Thing+Replicape
x 12

Re: RE: Re: Cura 2.3.0 stable

Post autor: DanyQsh »

Kopytko pisze:Dany mozna wylaczyc. Ale przy wlaczonym musisz zmienic wszystkie niewidoczne opcje. Tam sa bardzo wysokie akceleracje i jerk. Przez to gubilo ci kroki. Pewnie nie odsloniles ktorejs opcji.
Odsłoniłem wszystkie ale nie zmieniałem ich. Jakie powinienem przyjąć wyjściowe acceleration i jerk dla drukarki? Jerk 30mm/s to jednak dużo? Przyspieszenia jakie są bezpieczne?

Wysłane z mojego D5503 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Cura 2.3.0 stable

Post autor: Kopytko »

30 to bardzo raptowny zryw. Zakladam ze slyszysz przy zmianie kierunku o 180 stopni tak jakby pukanie silnika. Ja mam 10-15 jerk i akceleracje 1000-2000 zaleznie co drukuje . ale ja mam pruse i3 wiec musze zejsc z szarpaniem aby nie rozleciala sie.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
DanyQsh
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2016, 20:11
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: The Thing+Replicape
x 12

Re: Cura 2.3.0 stable

Post autor: DanyQsh »

Trochę było coś słychać, ale nie na tyle żeby było podejrzane. Tak jak piszesz mogły być duże szarpnięcia. Ustawiłem jerk na 15 i acc na 1500 i też zgubiło kroki. Qrde chyba przyczyna leży w innym miejscu. Leci teraz ze Slic3ra. Nowa Cura bardzo mi się podoba. Jestem wzrokowcem i ten interfejs mi odpowiada. Pozostaje mi jeszcze wyrzucić elektronikę na zewnątrz drukarki żeby wiało zimnym powietrzem z zewnątrz. W tej chwili wszystko jest pod spodem urządzenia, ale stoi powiedzmy na stopkach i dostęp do powietrza jako taki jest. Najlepiej by było gdyby brało je z zewnątrz. Będę drążył temat z Curą bo nie daje mi to spokoju.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Cura 2.3.0 stable

Post autor: Kopytko »

Wylacz w cura kontrole akceleracji i jerk i bedzie drukowac z ustawien frimware.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
DanyQsh
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2016, 20:11
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: The Thing+Replicape
x 12

Re: Cura 2.3.0 stable

Post autor: DanyQsh »

Kopytko pisze:Wylacz w cura kontrole akceleracji i jerk i bedzie drukowac z ustawien frimware.
Tak też uczyniłem bez postepów w tym temacie.

Dalej analizuję temat. Moje stery to TMC2100 i jadę na Stealthchop. Czy to może być przyczyna? Da się w tym trybie pracować na dłuższą metę dobierając np. silniki albo inne parametry? Na Spreadcycle nie ma to sensu ze wzgl. na zbyt duży hałas z silników. A Replicape daje tylko 12V.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Cura 2.3.0 stable

Post autor: Kopytko »

Ja dzialalem na stealth jakies pol roku. Zmienilem tylko dlatego ze jednak przy wydrukach powyzej 100h zawsze sie cos potrafilo zepsuc przez chocby male zahaczenie o wydruk. Jednak sila jest mala. Ale ustawienia akceleracji na 600 i jerk na 6 dawaly spokojna prace dla codziennych wydrukow. Mi sie cos zawsze przesunelo przy przekraczaniu ok 100h wydruku.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
DanyQsh
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2016, 20:11
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: The Thing+Replicape
x 12

Re: Cura 2.3.0 stable

Post autor: DanyQsh »

Miałem teraz jerk na 8 i dośc mały wydruk jaszczurki na warstwie 0,1. Drukarka w pewnych miejscach na chwilę stawała co skutkowało wylanie filamentu w tym punkcie. Wydaje mi się, że to własnie przez zbyt mały jerk choć to tylko moje przypuszczenia. Masz 24V? Silniki nie piszczą?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”