Monkeyfab Prime3D czy Prusa I3 mk2 ?

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Ary
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 16 sty 2017, 09:54
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Monkeyfab Prime3D

Monkeyfab Prime3D czy Prusa I3 mk2 ?

Post autor: Ary »

Witajcie, przymierzam się do zakupu mojej pierwszej drukarki. Maksymalnie chciałbym na to przeznaczyć 4500 - 5000 zł i w związku z tym skoncentrowałem się na dwóch drukarkach Prime3D i Prusa i3 mk2. Mam dylemat, która drukarka jest lepsza i którą warto kupić.
Może pokrótce napiszę jakie mam odczucia w stosunku do tych drukarek i dlaczego mam dylemat.

Monkeyfab:
Drukarka ładna, Polska, prawie wszyscy ją chwalą, jedyny minus to nie wiem jak jest tak naprawdę z jakością, większość wydruków z prime znalazłem na blogu 3Dwpraktyce, które głównie są z 2015r, w dodatku te wydruki nie są jakoś powalające, porównując je do aktualnych wydruków z prusy.

Prusa i3 mk2:
Drukarka, która zbiera świetne recenzję, a słabe wydruki to raczej rzadkość. Przejrzałem instagrama pod tagiem prusai3mk2, i wiele wydruków jest po prostu "wow". Największy minus to 50 dni oczekiwania na przesyłkę, a cierpliwość w takich sprawach nie należy do moich mocnych stron :)

Podsumowując, mam dylemat ponieważ nie wiem jak jest z jakością wydruków w Prime3D i czy naprawdę warto wydać ten 1000 zł więcej na tą drukarkę. Ogólnie Monkeyfab bardziej mi się podoba z wyglądu, drukarka od 2015 trochę się zmieniła, i jakość wydruków też pewnie poszła w górę ale czy jest porównywalnie do prusy? W dodatku fajne w prusie jest też to, że będzie możliwość rozbudowania tej drukarki o multi extruder.

Na koniec jeszcze dodam tylko, że nie posiadam żadnego doświadczenia z drukiem 3D, dlatego moim celem jest zakup drukarki diy aby chociaż w jakimś podstawowym stopniu poznać budowę drukarki.

Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 3
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Monkeyfab Prime3D czy Prusa I3 mk2 ?

Post autor: marek91 »

Co masz na myśli pod hasłem "Prusa i3 mk2"? Oryginał od J. Prusy?

Ja ze swojej strony polecam sprzęt od chłopaków z Monkeyfab, ta drukarka to produkt dobrze dopracowany, chłopaki poświęcili temu projektowi dużo czasu i pracy.
Zresztą co się będę produkował, zerknij tu:
http://centrumdruku3d.pl/nagrody-branzo ... wyciezcow/

Oryginalną prusę oglądałem w Kielcach w marcu i szczerze mówiąc nie byłe zachwycony, zdecydowanie na biurku postawiłbym prime'a... :git:
Ary
oskar
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 102
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:28
x 6

Re: Monkeyfab Prime3D czy Prusa I3 mk2 ?

Post autor: oskar »

Jak dobrze pamiętam to na plus Monkeyfab jest też elektronika Sunbeam.
Zresztą przy tych drukarkach nie powinno być różnicy w jakości wydruku. Wszystko zależy tutaj już od doświadczenia operatora :p
Ary
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 5
Posty: 1023
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: Monkeyfab Prime3D czy Prusa I3 mk2 ?

Post autor: samezrp »

Kumple z pracy kupili oryginalną Prusę, szczerze powiem, że jestem pod wrażeniem wydruków. Nie obyło się oczywiście bez wpadek typu źle skalibrowany czy wyginający się stół, natomiast byłem pod wrażeniem pierwszego wydruku jaki zrobiła. Gdybym nie wiedział, ze to 3D, to bym myślał, że z wtryskarki. Bardzo delikatnie wyczuwalne warstwy, góra idealnie płaska, bez widocznych pociągnięć głowicy.
Sama drukarka nie robi specjalnego wrażenia, a jednak. Zastanawiam się na ile to jest kwestia filamentu. Mieli biały PLA. Teraz kupili bursztynowy PETG od DD, ja mam czarny. Obadamy. Kawałek tego bursztynowego wziąłem na próby do siebie. Najlepsze jest to, że pod mikroskopem wydruki z Prusy i z mojej wyglądają podobnie, ale ogólnie z Prusy wyglądają ładniej. Przynajmniej na moje oko.
Ary
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Monkeyfab Prime3D czy Prusa I3 mk2 ?

Post autor: virgin71 »

Jestem lokalnym patriotą, zatem wybór mogę wskazać tylko jeden: Prime3D - to jest bardzo dojrzały produkt.
Ary
Ary
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 16 sty 2017, 09:54
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Monkeyfab Prime3D

Re: Monkeyfab Prime3D czy Prusa I3 mk2 ?

Post autor: Ary »

Dzięki wszystkim za odpowiedź.
Co masz na myśli pod hasłem "Prusa i3 mk2"? Oryginał od J. Prusy?
Tak chodzi mi o oryginał ;)
Zresztą co się będę produkował, zerknij tu:
http://centrumdruku3d.pl/nagrody-branzo ... wyciezcow/
Widziałem ten ranking i wiem, że Prime ma bardzo dobrą opinie, dlatego z Polskich produktów i w tych pieniądzach, które mogę przeznaczyć na drukarkę biorę pod uwagę tylko Prime'a
Oryginalną prusę oglądałem w Kielcach w marcu i szczerze mówiąc nie byłe zachwycony, zdecydowanie na biurku postawiłbym prime'a... :git:
Jeżeli chodzi o wygląd to również uważam, że prime wygląda dużo bardziej elegancko i gdybym np prowadził biuro architektonicznie to prusy nawet nie brałbym pod uwagę, a prime'a jak najbardziej.
Jak dobrze pamiętam to na plus Monkeyfab jest też elektronika Sunbeam.
Tak ma chyba elektronikę Sunbeam 2.0, ale szczerze mówiąc nie znam się kompletnie na tym i nie wiem co to znaczy. Wiem tylko, że teraz już nie ma wyświetlacza, a całość jest sterowana WiFi lub kablem.
Gdybym nie wiedział, ze to 3D, to bym myślał, że z wtryskarki. Bardzo delikatnie wyczuwalne warstwy, góra idealnie płaska, bez widocznych pociągnięć głowicy.
No ja właśnie jak oglądałem zdjęcia w internecie to też byłem lekko zdziwiony tą jakością, według mnie była naprawdę dobra. Czasem sobie nawet myślałem, że to pewnie kwestia dobrego zdjęcia, które ukryło wszystkie niedoskonałości, no ale to może się zdarzyć u jednej lub u dwóch osób a nie pięciu czy dziesięciu. Sprawdzałem fora zagraniczne to ludzie pisali, że jakość porównywalna do zortraxa czy ultimakera. Chociaż, jeżeli chodzi o Prime'a to też spotkałem się z twierdzeniem, że jakość ma porównywalną do Ultimakera.
Tak jak właśnie piszesz, że góra idealnie płaska, też zaobserwowałem, że wiele wydruków, przynajmniej na zdjęciach ma mało widoczne linie, a wiesz może jak to w prime wygląda? Bo nie mogę znaleźć zdjęć płaskich wydruków typu breloczek czy litera. Mógłbyś mi jeszcze powiedzieć jak z głośnością pracy w Prusie? Mieszkam w kawalerce więc za bardzo nie będę miał możliwości aby przed nią uciec. Prime podobno cichy jest.

Jeszcze mam takie pytanie, czy jeżeli Prime jest teraz sterowany przez WiFi lub kabel to znaczy, że komputer musi być włączony na czas druku?

Dzięki z góry za odpowiedź ;)
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 5
Posty: 1023
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: Monkeyfab Prime3D czy Prusa I3 mk2 ?

Post autor: samezrp »

Mógłbyś mi jeszcze powiedzieć jak z głośnością pracy w Prusie? Mieszkam w kawalerce więc za bardzo nie będę miał możliwości aby przed nią uciec. Prime podobno cichy jest.
Cicha nie jest, tzn nie umywa się do czegokolwiek z TMC2100, których po prostu nie słychać, ale znowu nie jest to hałas. Nie znam Prime więc nie porównam, choć jeśli Prime nie jest na TMC to specjalnie cichsza być nie powinna, to nie mechanika hałasuje, a silniki.
Niestety Prusa jest na Rumbie - sorry - chciałem napisać: "i nie da się zmienić stepsticków", ale sprawdziłem i okazuje się, że się da. Przynajmniej teoretycznie, bo nie zaglądałem. No i nie wiem czy ktoś w trakcie gwarancji się skusi.
W każdym razie spać bym przy tym nie próbował.
Ary
Awatar użytkownika
Julian
Postów w temacie: 11
Posty: 736
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:42
x 196

Re: Monkeyfab Prime3D czy Prusa I3 mk2 ?

Post autor: Julian »

Cześć!
Jako sprzedawca Monkeyfab wtrącę się do rozmowy.
Aktualnie nie stosuje się już od czerwca Elektroniki Sunbeam. Aktualnie instaluje się płytki Brytyjskie - nazwy nie znam.
Ważne jest to że w nowej elektronice nie ma slotu na kartę SD. Drukarka działa na po kablu lub po WiFi.
W zestawie modem WiFi.
Drukarka nie posiada także wyświetlacza.

Jeżeli chodzi o jakość wydruków - podejrzewam ze jest zbliżona - ale tu jest kwestia marketingu - J.Prusa mocno się chwali wydrukami - i nie mamy pewności czy pochodzą z Prusy. Natomiast wydruki z Prime? Na stronie Monkeyfab trochę jest. Nie tylko małe ale i duże, np. Rzeźba Wita Stwosza, godło Polski itp. Oni tylko na tym drukują.

Aktualnie Monkeyfab Prime dostępny jest tylko w wersji złożonej - DIY jest już nie dostępny.

Jeżeli jesteś z Warszawy możesz podjechać do mnie obejrzeć Prime'a.

Jak masz pytania, dawaj znać. Jak chcesz dobrą cenę, też daj znać :D - nie mogłem się powstrzymać :D
Ary
Awatar użytkownika
Julian
Postów w temacie: 11
Posty: 736
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:42
x 196

Re: Monkeyfab Prime3D czy Prusa I3 mk2 ?

Post autor: Julian »

Jak dobrze pamiętam to na plus Monkeyfab jest też elektronika Sunbeam.
Tak ma chyba elektronikę Sunbeam 2.0, ale szczerze mówiąc nie znam się kompletnie na tym i nie wiem co to znaczy. Wiem tylko, że teraz już nie ma wyświetlacza, a całość jest sterowana WiFi lub kablem.
Nie, nie ma Sunbeama - Sunbeamy nie są sterowane Wifi (wersja 2.0)- jedno wyklucza drugie.
Jeszcze mam takie pytanie, czy jeżeli Prime jest teraz sterowany przez WiFi lub kabel to znaczy, że komputer musi być włączony na czas druku?

Dzięki z góry za odpowiedź ;)
Nie, ale może być. Z tego co wiem, to wydruk jest przekazywany do kompa i tam "siedzi" na czas druku. Możesz za to zdalnie podczas druku, zarządzać parametrami drukowania, np. zwalniać lub przyśpieszać, zmieniać temp. itp. za pomoca suwaków.
Awatar użytkownika
Julian
Postów w temacie: 11
Posty: 736
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:42
x 196

Re: Monkeyfab Prime3D czy Prusa I3 mk2 ?

Post autor: Julian »

samezrp pisze: Kawałek tego bursztynowego wziąłem na próby do siebie.
Trzeci post, post, pod postem- dostane bilet na BANanowe wakacje :D
Jaki to jest bursztynowy? :D Mam wszystkie na regale i nie wiem który to :D BA! Pracowałem 5 lat jako szlifierz bursztynu i nie mogę tego połączyć z PETG :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”