Druk dwumateriałowy

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
WillingMagic
Postów w temacie: 8
Posty: 313
Rejestracja: 25 kwie 2016, 22:42
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: -
x 28

Druk dwumateriałowy

Post autor: WillingMagic »

Temat ciągle się powtarzający, ale czy ktoś z was na co dzień używa połączenia typu hips+abs, czy pva+pla, czy może bardziej egzotycznie jak tpu+pla.
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 5
Posty: 1547
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 569

Re: Druk dwumateriałowy

Post autor: TDI-CAD »

Tylko w pracy, uPrint plus. Używa ABS z czymś rozpuszczalnym w lekkiej zasadzie. Nazywa się SR30
Awatar użytkownika
WillingMagic
Postów w temacie: 8
Posty: 313
Rejestracja: 25 kwie 2016, 22:42
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: -
x 28

Re: Druk dwumateriałowy

Post autor: WillingMagic »

Puściłem wczoraj w nocy druk z ABS+ i HIPS.
HIPS przy próbnym wydruku w powietrzu 230 zawijał się w sprężynę i wydało mi się że temperatura była zdecydowanie za niska. Po podniesieniu temperatury do 240 stopni puściłem wydruk na stole. Ekstruder miał spore problemy przy próbnym wydruku bezpośrednio na szybie i cały czas przeskakiwał, więc przerwałem wydruk i po puściłem wydruk z temperaturą 250C, czyli górna granica podana na pudełku. Filament w końcu uległ i druk mógł trwać do rana.
W nocy jednak filament zawinął się na uchwycie więc cały wydruk nie miał podpory.
Po skończeniu druku był problem z oderwaniem od szyby po wystygnięciu. 15 minut moczenia w wodzie z płynem do mycia naczyń też nie pomogło i musiałem powoli siłowo podważać wydruk.
Sam HIPS który się wydrukowo dosyć mocno się trzymał ABSu, ale po kliku uderzeniach młotkiem uległ i odszedł idealnie od wydruku, bez potrzeby używania chemii.

Filmik z druku:
https://youtu.be/V6qIyjjWVk8
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Druk dwumateriałowy

Post autor: McKee »

*) Notatka do powyższego: Temperatury w klonach Makerbot Replikatora potrafią się sporo różnić od innych drukarek spotykanych na forum. Proszę nie brać temperatur "na żywca" tylko znaleźć "swoje" ustawienia (nie dotyczy kilku osób które mają podobnie popsute ;) drukarki).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Druk dwumateriałowy

Post autor: FlameRunner »

WillingMagic pisze:
Jak postępy? Wrzucisz jakieś zdjęcia wydruków?
Awatar użytkownika
WillingMagic
Postów w temacie: 8
Posty: 313
Rejestracja: 25 kwie 2016, 22:42
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: -
x 28

Re: Druk dwumateriałowy

Post autor: WillingMagic »

Filmik z druku:
https://www.youtube.com/watch?v=oSDk1A93W7A

Druk się nawet by się udał, ale HIPS na dimafixie za mocno się trzyma szyby, lepiej używać go na czystym szkle, wtedy po podważeniu jako tako powoli odchodzi. Nie posiadająć tej wiedzy uszkodziłem testowy wydruk. Kapelusz grzybka oderwał się od trzonka. Czekam ma limonen(zamówiłem dlimonene), aby sprawdzić jak się rozpuszcza HIPS w połączeniu z ABSem, bo mechanicznie odchodzi całkiem dobrze. Poza tym przynajmniej w makerbot desktop obowiązkowo HIPS jako rozpuszczalny filament(Makerbot dissolvable filament), wtedy inaczej generuje podpory.
Co do uwagi McKee, to duplicator nie przekłamuje temperatur w przeciwieństwie do CTC bizer.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Druk dwumateriałowy

Post autor: FlameRunner »

Co do przygotowania stołu, u mnie do HIPS dobrze sprawdza się stary, dobry sok ABS. ;)
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 5
Posty: 1547
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 569

Re: Druk dwumateriałowy

Post autor: TDI-CAD »

HIPS ładnie się rozpuszcza w terpentynie balsamicznej. Jest w dobrej cenie w porównaniu do dlimone (terpentyna pomarańczowa)
Aukcja pierwsza znaleziona:
http://allegro.pl/terpentyna-balsamiczn ... 29372.html
Awatar użytkownika
WillingMagic
Postów w temacie: 8
Posty: 313
Rejestracja: 25 kwie 2016, 22:42
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: -
x 28

Re: Druk dwumateriałowy

Post autor: WillingMagic »

Tylko z tego co kojarzę to terpentyna balsamiczna rozpuszcza również abs, więc mija się to z celem, w każdym razie w tym tygodniu powinien dojść limonen.
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 5
Posty: 1547
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 569

Re: Druk dwumateriałowy

Post autor: TDI-CAD »

Terpentyna balsamiczna nie rozpuszcza ABS ani ABS+, sprawdzałem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”