Sapphire Pro - konfiguracja PID

Jakość druku Cię nie zadowala?
goliat26
Postów w temacie: 12
Posty: 52
Rejestracja: 04 sty 2023, 21:19

Sapphire Pro - konfiguracja PID

Post autor: goliat26 »

Cześć.

Zmieniłem wentylator hotendu na 4020 i nie mogę dojść do ładu z grzaniem hotendu. Zrobiłem kalibrację PID komendą M303 E0 S200 C16. Temperatura podczas kalibracji wyglądała tak:
pid.png
Podmieniłem nowe wartości w EEPROMie i zapisałem.
Po kalibracji przy próbie ustawienia temperatury 200 stopni przebieg temperatury hotendu wygląda tak:
pid2.png
Temperatura praktycznie nie może dobić się do 200 stopni. Czym może to być spowodowane lub co źle robię?
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 662
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 268

Re: Sapphire Pro - konfiguracja PID

Post autor: Rozarh »

Możliwe, że przedobrzasz tego PID dodając to "C16" - spróbuj bez tego. Domyślnie jest 5 cykli a nie 16.
Druga kwestia to osadzenie termistora w bloku lub jego jakość - jeśli przekłamuje odczyt to PID się nie ustawi. Przekłamywać może przez to, że wisi w bloku "w powietrzu" albo ma niepewne styki przewodów do płyty albo ogólnie jest kiepski.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
goliat26
Postów w temacie: 12
Posty: 52
Rejestracja: 04 sty 2023, 21:19

Re: Sapphire Pro - konfiguracja PID

Post autor: goliat26 »

Najpierw próbowałem na 8 cyklach i efekt był ten sam. Zresztą widać po wykresie, że z cyklu na cykl niewiele się zmienia.
Termistor mam po prostu dokręcony śrubką tak by dociskał ale też nie tak by go zgnieść. Dodatkowo jest osadzony w paście termoprzewodzącej. Przed wymianą wentylatora temperatura się trzymała bez problemu.
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 5
Posty: 294
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 69

Re: Sapphire Pro - konfiguracja PID

Post autor: atom1477 »

A co było z wentylatorem że go wymieniłeś?
Nowy zamontowałeś tam samo?
Bo wygląda na to że teraz mocniej chłodzi blok.
goliat26
Postów w temacie: 12
Posty: 52
Rejestracja: 04 sty 2023, 21:19

Re: Sapphire Pro - konfiguracja PID

Post autor: goliat26 »

atom1477 pisze: 06 maja 2024, 13:53 A co było z wentylatorem że go wymieniłeś?
Nowy zamontowałeś tam samo?
Rzęził więc stwierdziłem, że dam od razu większy (tak też w sumie widziałem w jednym z większych postów o modyfikacjach Sapphire Pro).
Nowy zamontowałem używając przejściówki która dodatkowo usztywnia karetke. Nie pamiętam linka do modelu ale wygląda to tak:
przejsciowka.png
Zdjęcie nie jest moje tylko autora wspomnianego dużego wątku o modyfikacjach Sapphire Pro. U mnie wygląda to identycznie tyle, że ja dodatkowo wyciąłem obudowę równo z tą przejściówką.
Fakt, że wieje dużo dużo mocniej niż ten stary ale czy kalibracja PID nie powinna rozwiązać tej różnicy?
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 5
Posty: 294
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 69

Re: Sapphire Pro - konfiguracja PID

Post autor: atom1477 »

Teoretycznie PID powinien skompensować wszystko.
Ale tutaj masz cykl pracy PIDa ustawiony na jakieś pół minuty. Z czego z 15 s nie grzeje (albo grzeje mniej). I w tym momencie wentylator jest w stanie mocno wychłodzić blok.
Nawet poprawnie zestrojony PID tego nie skompensuje, bo częstotliwość zakłóceń pokrywa się z częstotliwością PIDa. PID jak i każdy inny układ cyfrowy, jest w stanie kompensować/regulować tylko częstotliwości mniejsze niż 1/2 częstotliwości próbkowania (pracy).
Wszystko o częstotliwościach wyższych nie jest widziane (albo jest widziane jako aliasing). Czyli PID tego nawet nie widzi jako oscylacje. I nie należy tego tak traktować (tzn. nie świadczy to o niestabilności PIDa).
Ostatnio zmieniony 06 maja 2024, 14:13 przez atom1477, łącznie zmieniany 1 raz.
goliat26
Postów w temacie: 12
Posty: 52
Rejestracja: 04 sty 2023, 21:19

Re: Sapphire Pro - konfiguracja PID

Post autor: goliat26 »

Da się jakoś zmienić czas cyklu pracy PIDa w ustawieniach Marlina? Ew co innego mi pozostaje?
goliat26
Postów w temacie: 12
Posty: 52
Rejestracja: 04 sty 2023, 21:19

Re: Sapphire Pro - konfiguracja PID

Post autor: goliat26 »

Zmniejszyłem troszkę otwór tej "przejściówki" od dołu naklejając taśmę izolacyjną by nie dmuchać tak blisko bloku i temperatura po początkowych oscylacjach ustabilizowała się w okolicy 200 stopni. Późniejsze wahania około 0,3 stopnia czyli jest ok.
pid3.png
Po ponownym odklejeniu znów oscylacje w okolicy 190 stopni.
pid4.png
Czyli teraz albo wydrukować inną przejściówkę by nie dmuchała tak na blok? Albo kupić osłonkę silikonową na blok?
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 5
Posty: 294
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 69

Re: Sapphire Pro - konfiguracja PID

Post autor: atom1477 »

Osłonka będzie lepsza.

PS. Teraz widać że PID ma całkiem sporą częstotliwość pracy. To wcześniej się jakoś dziwnie zachowywał.
goliat26
Postów w temacie: 12
Posty: 52
Rejestracja: 04 sty 2023, 21:19

Re: Sapphire Pro - konfiguracja PID

Post autor: goliat26 »

atom1477 pisze: 06 maja 2024, 15:26 PS. Teraz widać że PID ma całkiem sporą częstotliwość pracy. To wcześniej się jakoś dziwnie zachowywał.
Wielkością (długością) oscylacji się nie sugeruj bo skala inna.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”