Strona 1 z 1

Szklany stół - czym połatać

: 26 kwie 2024, 23:55
autor: dziobu
Cześć,

Da się jakoś połatać dziury w szklanym stole? Problem wygląda tak:
st1.jpg
st2.jpg
st3.jpg
Rysy są po poprzednim właścicielu i specjalnie mi nie przeszkadzają, za to dziury już tak. Czy jakiś taki klej (pierwszy z brzegu; nie znam się) do szyby samochodowej będzie tu dobry czy odejdzie po pierwszym wydruku?
https://autogammasklep.pl/klej-zywica-n ... ej-20ml-uv

Na zmianę stołu przyjdzie jeszcze czas, teraz szukam jakiejś opcji na szybko. O ile to ma sens i tak się w ogóle da.
Robił ktoś coś takiego?

Re: Szklany stół - czym połatać

: 27 kwie 2024, 00:08
autor: Garreth
Dłutem wydruki odrywał?:D
Mi się taki odprysk zrobił po PET-G, jak będziesz próbować to łatać to koniecznie daj znać jak rezultat, może swoją szybę też odratuję, żeby mieć w zapasie. Ja osobiście wymieniłem szybę po tym na PEI/PEO, ale też myślałem, o takim zalepiaczu stosowanym do szyb samochodowych. Teoretycznie tez muszą wiele wytrzymywać, zmiany temperatury, wibracje, etc. Tylko tam też jeden środek drugiemu nierówny...

Re: Szklany stół - czym połatać

: 27 kwie 2024, 00:13
autor: dziobu
Nie wiem, ale reszta drukarki była zadbana w podobny sposób; odratowałem ją i działa do dziś.

A odpryski mam z połączenia Hegronu z Nylonem, ABSem i ich odmianami. Fajnie to się drukuje i trzyma się jak trzeba, no ale nic nie jest wieczne. Wymiana chwilowo odpada; szybe mam idealnie dopasowaną z przyklejoną grzałką i nie specjalnie mam teraz możliwość zmiany na coś innego. Chyba że blachę położe na szkle ale to chyba średni pomysł.

Re: Szklany stół - czym połatać

: 27 kwie 2024, 06:57
autor: cyfron
Przyklej na to matę magnetyczną i używaj blachy z PEI.

Re: Szklany stół - czym połatać

: 27 kwie 2024, 08:16
autor: denior
W samochodach dziury łata się żywicą utwardzaną UV np taką:
https://allegro.pl/oferta/k2-glass-doct ... 3199460740

Re: Szklany stół - czym połatać

: 27 kwie 2024, 09:24
autor: JGFTW
Poxipolem przezroczystym pewnie dałoby radę, wytrzymuję temperaturę do 120°C, więc powinno dać radę.
Nie wiem czy w miejscach klejonych stół dalej będzie miał odpowiednie właściwości, ale pewnie jak smarujesz klejem (czy hegronem) to powinno być ok.
Podoba mi się jednak pomysł cyfrona, więc może warto zakleić dziury poxipolem i dać tą matę magnetyczną.

Re: Szklany stół - czym połatać

: 27 kwie 2024, 10:37
autor: dziobu
denior pisze: 27 kwie 2024, 08:16 W samochodach dziury łata się żywicą utwardzaną UV np taką:
https://allegro.pl/oferta/k2-glass-doct ... 3199460740
A to się czymś różni od żywicy jaką podlinkowałem w pierwszym poście?
JGFTW pisze: 27 kwie 2024, 09:24 Podoba mi się jednak pomysł cyfrona, więc może warto zakleić dziury poxipolem i dać tą matę magnetyczną.
Opcja fajna, ale...kleić to na szkło? OIDW szkło przewodnictwo termiczne ma raczej średnie; jak do tego dorzucę matę magnetyczną to nie będzie tragedii? Poza tym - macie jakieś maty wytrzymujące użytkowo ~120°C? Mam tą z allegro - 100°C daje radę ale powyżej to już tak sobie.

Re: Szklany stół - czym połatać

: 27 kwie 2024, 10:48
autor: mpk
magnesy neodymowe N38SH od spodu. wytrzyma do 150. a blachę prosto na szkło, nawet bez łatania dziury.

Tylko wtedy czym magenesy przykleić...;)

Re: Szklany stół - czym połatać

: 27 kwie 2024, 10:50
autor: dziobu
A są magnesy wysokotemperaturowe. To w sumie nienajgorszy pomysl.

btw.
1. Czy do tych mat kleją się mniej typowe materiały jak PA66 czy TPE?
2. Gdzie to najlepiej kupić? Albo gdzie szukać żeby było to co ma być.
3. I którą z tych P**?

Re: Szklany stół - czym połatać

: 27 kwie 2024, 10:58
autor: mpk
do magnesów znalazłem ładną tabelkę: https://www.first4magnets.com/tech-cent ... agnets-i92
Wychodzi,że niektóre nawet do 230C potrafią trzymać parametry.

Re: Szklany stół - czym połatać

: 27 kwie 2024, 12:34
autor: kands
A czy nie można nakleić szkła na szkło? Poza zwiększeniem grubości i pewnym pogorszeniem przewodnictwa cieplnego utraciłbyś jakieś istotne parametry? Metod klejenia też pewnie sporo można zastosować ( klej, folia?)

Re: Szklany stół - czym połatać

: 27 kwie 2024, 13:09
autor: dziobu
kands pisze: 27 kwie 2024, 12:34A czy nie można nakleić szkła na szkło? Poza (...) utraciłbyś jakieś istotne parametry?
Tak, godność :D

Szkło fatalnie przewodzi ciepło, do tego dojdzie pośrodku klej o losowych parametrach. Pojawia się też problem otworów montażowych do których muszę mieć dostęp.
Jeśli już tak to z matą magnetyczną pośrodku. Wtedy wraca problem temperatury. Albo z magnesami, ale gdzie je wtedy do tego szkła upchnąć...

Poszukałem tu i ówdzie i zacznę chyba od przetestowania opcji z zaklejeniem dziur. Jak to nie przejdzie to wrócę do tematu modernizacji stołu, bo jak już robić to tak żeby to miało sens. Wtedy dojdzie problem bltoucha czy innego badziewia do poziomowania...

Re: Szklany stół - czym połatać

: 27 kwie 2024, 14:28
autor: majek
Typów magnesów jest dużo, ale realna możliwość ich dostania już inna. Najbardziej dostępne są N38H (120oC), reszta to raczej tylko na zamówienie lub jakieś nieużyteczne rozmiary.
A przykleić można choćby kaptonem byle nie odpadały - jak się da na wierzch blachę, to się i tak się przyciągną do stołu.

Re: Szklany stół - czym połatać

: 27 kwie 2024, 22:28
autor: alucard321pl
Myślę, że takie magnesy można dać pomiędzy stół a matę termoizolacyjną. Nie są za duże, więc nie powinny wpłynąć istotnie na to jak dobrze mata będzie trzymać się stołu.

Re: Szklany stół - czym połatać

: 28 kwie 2024, 20:26
autor: Adinfo
Ja bym nakleił matę magnetyczną ale min. 1.5 grubości albo nawet 2mm z powodu temperatury. Na to blacha PEI proszkowa itp.
Maty kupowałem samoprzylepne z allegro i dają radę pod warunkiem tej grubości - temperatura obniża pole więc blacha by za słabo trzymała na takiej 1mm macie.

@dziobu - podaj mi wymiary tego stołu, maty mam raczej tyle że całej nie użyje to Ci podeśle. Tylko, że mam niestety 1mm - myślałem, że grubszą kupiłem (właśnie na alle sprawdziłem).

Re: Szklany stół - czym połatać

: 28 kwie 2024, 21:53
autor: cyfron
O macie już pisałem. Co do magnesów, to mogą mieć problem z przebiciem się przez szkło.

Re: Szklany stół - czym połatać

: 29 kwie 2024, 08:06
autor: obrms
dziobu pisze: 26 kwie 2024, 23:55 Czy jakiś taki klej (pierwszy z brzegu; nie znam się) do szyby samochodowej będzie tu dobry czy odejdzie po pierwszym wydruku?
https://autogammasklep.pl/klej-zywica-n ... ej-20ml-uv
Po pierwszym może nie, ale po piątym już raczej tego nie będzie, zależy co drukujesz, ale przyczepność tego do szkła jest mierna. Testowałem podobne rozwiązanie z Wurtha. To jest do naprawy szyb samochodowych w celach estetycznych. A to co podlinkowałeś, to już w ogóle badziew, sprowadzany z chin w beczkach o niepewnym składzie. Połóz coś na szkło i tyle. Będzie się po prostu dłużej nagrzewać.

Re: Szklany stół - czym połatać

: 29 kwie 2024, 08:49
autor: lukk
ciekawy temat :) spróbowałbym tak z ciekawości ze zwykłym klejem epoksydowym, takim, który wytrzyma te 100C. FR4, którego używam na stole działa super, a to w sumie żywica+szkło :) Tylko ciekaw jestem jaka będzie przyczepność epoksydu do szkła. Można by wydrukować taką "kopułkę", która obejmie uszkodzone miejsce i będzie miała slot na strzykawkę - żeby po zaaplikowaniu kleju wytworzyć strzykawką jakieś ciśnieie, żeby lepiej wypełnił pory tego wyrwania. Tak jak się robi z tymi klejami do wypełniania szyb.

Re: Szklany stół - czym połatać

: 29 kwie 2024, 11:05
autor: atom1477
dziobu pisze: 27 kwie 2024, 13:09 Szkło fatalnie przewodzi ciepło, do tego dojdzie pośrodku klej o losowych parametrach.
Już tam masz szkło o sporej grubości. A przykleić mógłbyś o wiele cieńsze.
Klej miałby małą grubość i dużą powierzchnię. Jego wpływ na przewodnictwo cieplne byłby minimalny.

Dlatego ja też uważam że naklejenie szkła to najlepsza metoda.

Re: Szklany stół - czym połatać

: 29 kwie 2024, 11:06
autor: dziobu
A ile przeżyje to cienkie szkło skoro znacznie grubsze się rozpadło?

Re: Szklany stół - czym połatać

: 29 kwie 2024, 16:36
autor: atom1477
Nie rozpadło się, tylko odpryski się porobiły.
A po drugie, cienkie warstwy mają nieproporcjonalnie większą wytrzymałość (no i w ogóle większą, co już samo w sobie przeczy logice).
A nie zmuszam, tylko proponuję. Wyszedłem z założenia że jak reanimujesz szklaną płytę to po to żeby mieć szklaną płytę.

Re: Szklany stół - czym połatać

: 29 kwie 2024, 16:41
autor: dziobu
No właśnie rozważam różne opcje, od kapnięcia byle g*wnem żeby wyrównać powierzchnię, przez naklejenie na to folii magnetycznej (wtedy mogę mieć na górze i szkło i jakieś maty magnetyczne ale musiałbym dołożyć bltoucha) aż po wywalenie całego stołu.
W sumie teraz skojarzyłem że mam jeszcze 2 takie stoły (szkło z grzałką), tyle że nieco krzywe.

No i kurde nie wiem.

Tak czy owak podrukuje na tym co mam jeszcze ~2 tygodnie; jak popęka całkiem to problem się rozwiąże.