Hbot/CoreXY Animos

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 3454
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 567

Re: Hbot/CoreXY Animos

Post autor: Kopytko »

Dobresprzeglo jest ok. Ale wiekszosc z allegro to niecentryczny zlom. Ktory ma za duzy otwor o skrecenie srubami jeszcze bardziej wszystko krzywi. Na sztywno np poprzez tuleje. Bez przessdy ze spawaniem.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2423
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 469
Kontakt:

Re: Hbot/CoreXY Animos

Post autor: Artu »

Dobrej jakości sprzęgła kłowe są centryczne, i mają dobrze spasowane otwory :good:
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 3454
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 567

Re: Hbot/CoreXY Animos

Post autor: Kopytko »

Wlasnie musze wyprobowac te klowe. Bo nacinane sa tragiczne. Choc juz testuje silniki z wbudowana sruba i jednak zadne sprzeglo tego nie zastapi
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2423
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 469
Kontakt:

Re: Hbot/CoreXY Animos

Post autor: Artu »

Kopytko pisze:...testuję silniki z wbudowana śrubą...
Jakoś nie mam przekonania do tego rozwiązania... :no:
kaworu
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
S3b
Postów w temacie: 1
Posty: 360
Rejestracja: 22 kwie 2016, 11:44
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: P3Steel 2.01/UM2 AE
x 103

Re: Hbot/CoreXY Animos

Post autor: S3b »

Tu się nie ma co przekonywać - najlepsza opcja - tylko skąd wziąć silnik z gwarancją, że śruba będzie prosta - zakup samych śrub czy wałków często jest wyzwaniem pod tym względem a co dopiero śruba zintegrowana z silnikiem....
Ultimaker 2 Clone @1.75mm Bowden :: P3Steel @3mm direct :: Mostly Printed CNC ::
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 3454
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 567

Re: Hbot/CoreXY Animos

Post autor: Kopytko »

Artur dlaczego?. Ja nie spodziwealem sie tak dozej roznicy w jakosci warstw. Udalo mi sie kupic z prostymi trapezami wiec pret na gorze praktycznie sie nie porusza. Bicie moze 0.2mm co przy sprzeglach 2 mm bylo ciezkie do uzyskania. Polecam naprawde sruby z silnikami. Ja kupilem sruby na amowienie od jednego z naszych forumowych dostawcow. Jak bedzie chcial napisze Wam czy wprowadzi do oferty.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 86
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Hbot/CoreXY Animos

Post autor: animos »

Myślę, że śruba z silnikiem to niezły pomysł - niestety jest on sporo droższy - ale omija się sprzęgło.

Zakup sprzęgła nacinanego z chin kosztował mnie 2,86 z dostawą - teraz wyszło by około 3 zł, bo wyższy kurs walut.
Koszt materiału - aluminium (do około 100zł/dm3) wynosi połowę tego, około 1,5 zł.
U nas wiadomo, że z dostawą może to wynieść od około 10zł wzwyż.
Ale nie o to chodzi, bo w sumie potrzebna jest jedna sztuka na drukarkę - może do 3 sztuk max.

Dość łatwo to wykonać - takie nacięcie.
Wałek al obraca się w śrubach M14 (np. nakrętki od szlifierek) - skok tego 2 mm.
A cienka tarcza (około 0,4mm) nacina to po kątem nie wiele różniącym się od konta prostego.
[ten kąt wymaga wykonania obliczeń]
Podczas nacinania wałek się obraca i porusza.
Tarcza też niestety musi mieć ruch posuwisty, aby zacząć nacinanie i skończyć go.

Podobnie jest w przypadku obejm na łożyska czy nakrętkę śruby kulowej.
Kiedyś zastanawiałem się nad potrzebą użycia wierteł o dużych średnicach.
A można prościej - albo koło podziałowe i obracanie materiału z frezowaniem, albo nawet realizacja takiego obrotu przez wstępne wycięcie w centrze planowanego dużego otworu mniejszego pilotażowego.
Nawet nie potrzeba do tego cnc - wystarczy mała frezarka, wiertarka, gwintownik ręczny, aby wykonać obejmy do śruby kulowej lub trapezowej.
Dużo trudniej jest wykonać zębatki do paska zębatego - to pewnie wymaga albo specjalnych frezów, albo formy do odlewów aluminiowych.

Pionierami tu było użycie śrub nacinanych do ciągnięcia filamentu.
Oprócz oczywiście wzrostu wartości takiej śruby po nacięciu dawało to niewątpliwie również taką satysfakcję, że można to było zrobić samemu.
A już pewnie niedługo doczekamy się wyfrezowanych w aluminium elementów do drukarki x3d przez Syntetycznego (czasem w skrócie określanego jako Styczny).
Tego jeszcze nie można sprowadzić z Chin - tu jest plus tego, że nie ogranicza nas to, co występuje na rynku.

Sam zastanawiam się nad sensem ekonomicznym takiej produkcji.
Na razie zadaję sobie pytanie, czy da się to zrobić, czy nie?
A może warto spróbować jeszcze obniżyć koszty i naciąć rurkę plastikową zamiast aluminiowej?
W sumie temat jest otwarty, a na plus jest niewątpliwie to, że aluminium jest bardzo miękkim materiałem, tym samym łatwym do obróbki.
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 10
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Hbot/CoreXY Animos

Post autor: marek91 »

Kopytko pisze:Wlasnie musze wyprobowac te klowe. Bo nacinane sa tragiczne. Choc juz testuje silniki z wbudowana sruba i jednak zadne sprzeglo tego nie zastapi
Mam jakieś sprzęgła kłowe i powiem tak, one są bardzo sztywne, trochę za bardzo jak na drukarkowe standardy. :devil:
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 3454
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 567

Re: Hbot/CoreXY Animos

Post autor: Kopytko »

Wg mnie sprzeglo jest ok ale nie tak stosowane jak u Nas. Aby to mialo sens to tylko i wylacznie do napedu sruby obustronnie lozyskowanej. Sprzegla sa tak sztywne ze poruszaja sruba.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 86
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Hbot/CoreXY Animos

Post autor: animos »

Też jeszcze nie miałem doświadczenia z używaniem sprzęgła kłowego - zastanawia mnie, co jest tam za tworzywo w środku.
Wytłumaczeniem takiego przypadku jest to, że są one jeszcze droższe niż nacinane.
Muszę spróbować.
Mechanicznie to łatwiej zrobić niż nacięcie spiralne.

Właśnie zakupiłem śrubę kulową - szyny liniowe rexroth na mojej osi z bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły (to moje pierwsze użycie szyn liniowych).
Do śruby kulowej jeszcze muszę mieć BK10, BF10 - bk10, największy problem, żeby móc to zrobić to łożyska skośne.
W bk10 są mniejsze, a u nas 3200 2RS (przystępna cena 10 zł/sztuka) mają spory rozmiar 10/30 - oś 1204 jest na 15 mm - łożysko styka się z końcem obudowy.
Łożyska skośne o mniejszej średnicy zewnętrznej są mało dostępne - jeszcze będę szukał.
Mogę oś z trochę przesunąć, ale może warto mieć coś co odpowiada bk10, rozmiar łożysk w tym nie znam 10/?
W każdym razie będzie to moje pierwsze użycie śruby kulowej.
Jedno co mnie jeszcze zastanawia to oparcie pracy śruby 1204 na M10 niewielka nakrętka, która trzyma całość - przenosi całą pracę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”