Hbot/CoreXY Animos

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 86
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Hbot/CoreXY Animos

Post autor: animos »

10x2.jpg
10x2.jpg (144.56 KiB) Przejrzano 4167 razy
Uchwyt wiertarski 13mm, gwintownik trapezowy 10x2 i mosiądz 20x20x40 mm doszły.

pila2.jpg
pila2.jpg (139.01 KiB) Przejrzano 4167 razy
Przebudowa piły.
Wzmocnienie prowadzenia brzeszczotu oraz mocowania silnika - muszą być dobre mocowania.
Rozwiązanie okazało się mało stabilne - silnik od piły lisi ogon jest dużo za szybki.
Wyważenie przy tak dużej szybkości pracy jest praktycznie niemożliwe.
Całość zbyt się chybocze.
Kolejne rozwiązanie będzie miało już inny silnik.
Obecny 18v przy napięciu 5,2v okazał już tak zwolniony dużo za szybki.
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 86
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Hbot/CoreXY Animos

Post autor: animos »

czujnikZegarowy.jpg
czujnikZegarowy.jpg (76.98 KiB) Przejrzano 4126 razy
Dokupiony uchwyt magnetyczny - czujnik zegarowy ZSRR.
Pomiar bicia wiertła 0.2 mm - chyba trochę dużo.

motoreduktor.jpg
motoreduktor.jpg (192.12 KiB) Przejrzano 4126 razy
Nowa wersja piły.
Dokupiony silnik z motoreduktorem.
Zawias trochę krótszy niż ten oryginalny (v4) http://www.thingiverse.com/thing:1555072
Pozostaje dorobienie posuwu do ramki i mocowania do motoreduktora.
Wał fi 10 z nacięciem - wkładana stalka.
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 86
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Hbot/CoreXY Animos

Post autor: animos »

pila2a.jpg
pila2a.jpg (158.2 KiB) Przejrzano 4057 razy
pila2b.jpg
pila2b.jpg (185.45 KiB) Przejrzano 4057 razy
Tym razem piła z posuwem.
Nie całość dokończona.
Mocowanie drążek drukarki igłowej fi 12 - okazało się za słabe, ale docelowo czekam na dostawę z chin.
Na razie wersja robocza - może wzmocnię mocowanie, bo 2 x M3 do głowicy drukarki jest za słabe - już się niszczy.
Mocowanie napędu bliżej pręta fi 12 - lepiej pracuje.
Wyważenie też na stronę silnika.
Układ już pracuje - pozostaje wykonanie łącznika na łożyskach - teraz jest włożony na śruby M5.
I mocowanie na osi przekładni - śruba m6 zatoczona na końcu na fi 4.
31 obr/min - ok. szybkość poprawna.
Podłączenie silnika na pająku.
Brzeszczot mógłby być dłuższy - przy posuwie ok 10 cm i długości cięcia ok 5 cm nie wiele zostaje.
Koncepcja rozwiązania jest dość dobra, aby mogły powstać z tego seryjne urządzenia - dużo wychodzi w trakcie prac (prototyp).
Szkoda, że nie produkują takich pił (małe) - pracuje to na tyle cicho, że jest pod tym względem dużo lepsze niż tarcze do aluminium.
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 86
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Hbot/CoreXY Animos

Post autor: animos »

pila3.jpg
pila3.jpg (94.49 KiB) Przejrzano 4032 razy
Pierwsze próby na twardym drewnie.
Cięcie jest bardzo ciche, ale i może długo trwać.
Potrzebny jest docisk (tu ołowiany obciążnik w siatce z boku) - jednocześnie równoważy silnik.
Bez docisku cięcie trwa dużo dłużej.
Silnik się grzeje - testowany do 60 stopni (max jego to 75).
Potrzeba albo wyłącznik z czujnikiem temperatury, albo przerwy co jakiś czas.
Ewentualnie szybsze cięcie - może nowe brzeszczoty lub o większych zębach.
Rama piły jest lepszym rozwiązaniem niż konstrukcja wyjściowa V5 - brzeszczot sztywniej się trzyma.
Nacisk na materiał podnosi trochę, elastycznie brzeszczot - szoruje po dolnych łożyskach - potrzeba zmiany lub może po jednym łożysku.
Przy cięciu tracie łożysk o ząbki piły powoduje efekty dźwiękowe - chrobot - ale też pewnie i opory większe.
Brak jeszcze mocowania od strony silnika przeciw odchyłce piły (od prostopadłego cięcia).
A i sprawdzanie i kalibracja też jeszcze do zrobienia (pewnie na miększych materiałach).
Podczas cięcia można smarować aby zmniejszyć opory boczne.
Możliwe jest zatrzymanie piły i powtórny powrót do cięcia po jakimś czasie.
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 86
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Hbot/CoreXY Animos

Post autor: animos »

pila4.jpg
pila4.jpg (159.8 KiB) Przejrzano 4004 razy
ciecie1.jpg
ciecie1.jpg (146.63 KiB) Przejrzano 4004 razy
Docisk musi być dużo większy, aby było cięcie a nie tarcie o materiał - dociążenie ołowiem widoczne na zdjęciu.
Pojedyncze łożyska - lepsze rozwiązanie - nie trą o ząbki brzeszczotu.
Dodatkowo 2 rodzaje brzeszczotów są - cieńsze i grubsze - musi być mocowanie na tyle wysoko, aby grubsze nie tarło o mocowanie.
Całość musi być na podwyższeniu - zwłaszcza na początku - aby piła skośnie cofając nie zahaczała o blat, gdzie stoi całe urządzenie.

Cięcie numer jeden.
Jakość ok, pozostaje ustawienie prostopadłości względem imadła.
W momencie zmiany z pchania na ciągnięcie i w drugą stronę następuje małe tąpnięcie (elastyczne).
Dociążenie w miarę cięcia powinno być coraz większe - wtedy całość pracy może być zrobiona w miarę szybko - bez przegrzania silnika (jeden cykl pracy)

Zastanawiam się czy zmiana kierunków obrotów silnika jest potrzebna - bo można to zrobić przełączając kondensator?
Wcześniej planowałem regulator napięcia dla stopniowego wzrostu mocy - okazało się to niepotrzebne - nie ma efektu startowego - może dlatego, że jest przekładnia.
Do pierwszych cięć aluminium na drukarkę jeszcze trochę potrzeba pracy.
Już teraz można powiedzieć, że typ konstrukcji jest udany, urządzenie niezbyt wielkie i bardzo cicho pracuje.
Generalnie powinno zapewnić powtarzalność cięć.
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 10
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Hbot/CoreXY Animos

Post autor: marek91 »

Animos, te wszystkie eksperymenty są po to aby pociąć kilka profili alu i później z nich złożyć drukarkę?
Warto?
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 86
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Hbot/CoreXY Animos

Post autor: animos »

marek91 pisze:Animos, te wszystkie eksperymenty są po to aby pociąć kilka profili alu i później z nich złożyć drukarkę?
Warto?
Od roku mam działalność gospodarczą i jeszcze rok ulgowego zusu. Chcę coś rozkręcić też w druku 3d, bo zajmuję się informatyką i inżynierią.
Nie wyobrażam sobie ręcznej produkcji (cięcia al) drukarek. A i muszę się bardzo ścisnąć, bo w mieszkaniu mamy też wysyłkową księgarnię internetową (animios.pl) mojej żony i sporą ilość książek, dystrybucję Smart Microfiber (szwedzkie produkty do sprzątania) - stąd walka o minimalizację gabarytów. Robienie drukarki obecnie, gdy mamy duży już wybór gotowych (sztuk jeden) nie ma sensu - bardziej chcę zrobić proces produkcyjny (rożne warianty części) taki, aby drukarka, która powstanie sprzedawała się na rynku (dla tych co nie będą chcieli zrobić ją sami z opisu) - minimalnie, aby była ekonomiczna (stosunek ceny do jakości). W stosunku do informatyki, gdzie wystarczy do pracy sam komputer budowa drukarki, mechaniki to spore wyzwanie - trzeba mieć zacięcie do tych prac (polecam obejrzenie filmów kolegi syntetycznego).
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 1197
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 424

Re: Hbot/CoreXY Animos

Post autor: emartinelli »

Czytając ostatnie posty tak się zastanawiałem, czy ta budowa drukarki to jeszcze nadal aktualna... ;)
FlameRunner
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 10
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Hbot/CoreXY Animos

Post autor: marek91 »

Żeby zbudować drukarkę musisz mieć narzędzia przecież :D
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 86
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Hbot/CoreXY Animos

Post autor: animos »

marek91 pisze:Żeby zbudować drukarkę musisz mieć narzędzia przecież :D
Chętnie bym kupił zamiast tracić czas na budowę piły - niestety są duże 56 kg, do warsztatu, nie do mieszkania.
emartinelli pisze:Czytając ostatnie posty tak się zastanawiałem, czy ta budowa drukarki to jeszcze nadal aktualna... ;)
Oprócz drukarki robię też stare kompy - teraz atari 1027 - problem czcionka z gumy (wróciłem do tego za sprawą drygola).
Jeszcze mam do zrobienia mocowanie noża w kosiarce z Leroy Merlin - niestety było z plastiku i się starło (zapasowych części nie ma) - nie myślałem, że można takie coś robić z plastiku.

Drukarka powstanie - teraz zamówiłem 10 metrów tr10/2 - to do około 20 sztuk drukarek - dostawa kurierem (małe ilości się nie opłaca). Pasek gt2 10 metrów z chin szedł trochę mniej niż miesiąc (ok. 2,50 zł/metr), zębatki GT2 (2,39 zł sztuka) 20 zębów szły rekordowo 15 dni, ale na łożyska liniowe 08 w oprawie czekam już prawie miesiąc - z ali zmienili mi na sellers shipped method - coś innego chyba niż poczta (nie wiem co to jest) - to miało być do piły.

Zresztą na tej pierwszej drukarce z komorą będę chciał zrobić serię drukowanych plastików do serii ekonomicznej (niskobudżetowej) drukarek - trochę coś jak PrintO H2 - zamiast al druk, zamiast panewek po 5zł, te cienkie stalowe ok 1 zł/sztuka - to będzie już corexy, a nie hbot jak w wersji aluminiowej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”