Strona 1 z 1

Druk dwumateriałowy by FlameRunner

: 24 sie 2016, 09:14
autor: FlameRunner
Cel: drukarka robiąca czyste wydruki z dwóch materiałów.

Założenie #1: Kompletnie nie przekonuje mnie drukowanie z użyciem dwóch niezależnych głowic, przynajmniej dopóki nie są one podnoszone / uchylne / zatykane, przede wszystkim nie podoba mi się perspektywa walki z wyciekaniem filamentu z nieaktywnej głowicy.

Wniosek #1: Docelowo planuję kupić E3D Cyclops, jednak najpierw chcę sprawdzić jak najmniejszym kosztem, co można zyskać drukując z dwóch materiałów na RepRapie, a co jest tylko chwytem marketingowym, co miejską legendą, a co pozostawić lepszym (Stratasys).

Podejście #1 - trójnik

W związku z tym postanowiłem na potrzeby wstępnych testów zastosować dwa ekstrudery, trójnik i jedną normalną głowicę.

Oznaczmy ekstrudery A i B. Sposób działania jest następujący:
A drukuje
A szybko wyciąga filament z głowicy, ponad trójnik
B szybko wciska filament do głowicy
B powoli ekstruduje gdzieś z boku (docelowo: do pojemniczka lub buduje prime pillar), żeby wyczyścić głowicę ze starego materiału
i następuje zamiana:
B drukuje
B wyciąga
A wciska
A czyści
zapętlić.

Rozumowanie dotyczące ogólnej zasady działania jest bez wad, wystarczy kilka mądrze napisanych linijek g-code wykonywanego przy zmianie ekstrudera i drukarka zachowuje się jak trzeba.

Podejście #1, wada #1: przy zmianie materiału, trzeba przepuścić przez głowicę duuużo materiału żeby był czysty, szkoda czasu i atłasu.
Podejście #1, wada #2: "Wąsy" z wyciąganego filamentu gromadzą się gdzieś w środku radiatora i w pewnym momencie kanał staje się niedrożny.

Wniosek #2: Rozwiązanie z trójnikiem pewnie dałoby się dopracować, ale nie warto, tak czy siak będzie niezadowalające ze względu na wadę #1.


Ciąg dalszy nastąpi. Przemogę się i na potrzeby testów zrobię klasycznie, tj. dwa ekstrudery i dwie głowice.

PS Spodziewam się, że zostanie mi zarzucone wymyślanie koła od nowa. Ripostuję. Za dużo razy miałem okazję przejechać się na zaufaniu cudzym doświadczeniom. Wychodzę z założenia, że póki sam nie sprawdzę, póty nie będę wiedział.

Re: Druk dwumateriałowy

: 25 sie 2016, 09:34
autor: DVJCODEC
Mam na sprzedaż jednego Cyclopsa - 299 zł z FV

Re: Druk dwumateriałowy

: 30 sie 2016, 21:01
autor: virgin71
Wydruki z jednej głowicy, z 2 kolorów były w Kielcach. Niestety, podczas testów wyszło, że trzeba przynajmniej 1% ekstrudować jednego koloru, żeby nie zapchać głowicy. Efekt finalny jest łatwy do przewidzenia, kolor intensywny, nawet w 1%, mocno zmieniał barwę.
Jedynym zastosowaniem dwukanałowego druku, jest tutaj użycie 2 materiałów. Niestety przy nieczystości głowic (nie łatwo wyczyścić na szybko głowicę ze starego filamentu - z czym pewnie walczyli w inventorze) jest to zadanie niemal niewykonalne, bez użycia sprytnego myka. Już lepszą metodą jest podnoszenie głowic, co Krzysztof pomału implementuje:)

Re: Druk dwumateriałowy

: 31 sie 2016, 21:59
autor: FlameRunner
http://www.3ders.org/articles/20160830- ... arter.html
Ktoś myśli startować na kicskstarterze z czymś podobnym do mojego "Podejście #1 - trójnik". ;)

Re: Druk dwumateriałowy

: 07 wrz 2016, 20:15
autor: FlameRunner
https://www.youtube.com/watch?v=FvY2XfAWelk

Nawet nie wiedziałem, że ten "mój" sposób z pierwszego podejścia jest taki mądry. :mrgreen:

Re: Druk dwumateriałowy

: 07 wrz 2016, 20:21
autor: Artu
"W pytę" materiału się marnuje na "czyszczenie" głowicy :o

Obrazek

Re: Druk dwumateriałowy

: 07 wrz 2016, 20:29
autor: FlameRunner
Właśnie dlatego odpuściłem. :)

Na pewno mniej by te zmiany bolały, jakby drukować pełny stolik, a nie jakąś pierdółkę jak na załączonym urywku filmowym, ale to nie zawsze będzie praktycznym rozwiązaniem.

Re: Druk dwumateriałowy

: 07 wrz 2016, 20:38
autor: Domell
Wynalazków fajnych masa a mi przypadkiem samo wyszło, materiał się skończył, pause, lift 20mm wywaliłem resztkę wsadziłem nowy "pocisnołem", wróciłem do pozycji i play xD

Trochę spartan ale zadziałało xD

Re: Druk dwumateriałowy

: 07 wrz 2016, 21:39
autor: FlameRunner
Prometheus już na KS: https://www.kickstarter.com/projects/81 ... ilament-3d
Ładnie w nich rzucają pieniędzmi.

Re: Druk dwumateriałowy

: 07 wrz 2016, 21:55
autor: marek91
Artu pisze:"W pytę" materiału się marnuje na "czyszczenie" głowicy :o

Obrazek

Przejścia można robić na wypałnieniu, jak ktoś robi prototyp to go nie interesuje czy zejdzie 150 czy 170 gram materiału ;)

Re: Druk dwumateriałowy

: 07 wrz 2016, 22:00
autor: FlameRunner
Można, ale:
- Slicer musi wspierać.
- Musisz tego wypełnienia mieć dostatecznie dużo. Dodatkowo: co zrobisz jak obiekt się zwęża i nagle wypełnienia robi się za mało, zaczniesz robić prime tower w powietrzu? ;)
- Jest to nieakceptowalne w przypadku druku z dwóch materiałów, w szczególności gdy jeden z nich ma być rozpuszczalną podporą.

Re: Druk dwumateriałowy

: 08 wrz 2016, 09:59
autor: Artu
Czyli trzeba sie na razie "pogodzić" z drukiem wielogłowicowym jeśli chodzi o używanie wielu filamentów... Na przykład taka chłodzona wodą :mrgreen:

Obrazek

Re: Druk dwumateriałowy

: 08 wrz 2016, 10:35
autor: marek91
Filip już ci to mówiłem, jakaś blaszka lub szczotka druciana zamontowana na osi Z, głowica wyjeżdża za nią, wywala materiał i wraca o nią zahaczając.
Opcja ze zmianą koloru na wypełnieniu byłaby dla oszczędnych.

Re: Druk dwumateriałowy

: 08 wrz 2016, 10:45
autor: FlameRunner
Marek, a co ja napisałem w pierwszym poście?
"B powoli ekstruduje gdzieś z boku (docelowo: do pojemniczka lub buduje prime pillar), żeby wyczyścić głowicę ze starego materiału"
;)

Re: Druk dwumateriałowy

: 23 lis 2016, 17:49
autor: samezrp
Tak czytam ten wątek i sobie myślę... Normalnie drukarka atramentowa się robi, tylko czekam na zamknięte pojemniki z RF kodami, które po zapełnieniu będzie można zastąpić wyłącznie oryginalnymi w cenie wyższej niż drukarka :)

Re: Druk dwumateriałowy

: 23 lis 2016, 18:01
autor: FlameRunner
Chyba nie do końca widzę związek tej wypowiedzi z tematem. ;)
A na opisaną wizję przyszłości czekać nie musisz, już dziś możesz kupić da Vinci. ;)

Re: Druk dwumateriałowy

: 23 lis 2016, 18:26
autor: samezrp
No jak nie, jak tak. Druk dwumateriałowy na RF. Nowy pomysł, jak nie możesz drukować po jednej warstwie dziennie tylko :P
Przyjrzałem się filmowi i tak patrzę, że chyba nie ma się co spieszyć, bo sam o tym od jakiegoś czasu myślę.

Re: Druk dwumateriałowy

: 23 lis 2016, 23:33
autor: McKee
Ale co mają zamknięte pojemniki z RF do druku dwumateriałowego?

Zamknięte pojemniki, z chipami, podgrzewaczami, pochłaniaczami wilgoci itp to żadna nowość. Zostały już dawno wymyślone i są od dawna stosowanie (tylko półka cenowa nie Twoja ;)).

Re: Druk dwumateriałowy

: 23 lis 2016, 23:59
autor: samezrp
1. skąd wiesz, ze nie moja? To, że nie wydałem 20.000 na drukarkę nie znaczy, że mnie nie stać. Choć wolę takie pieniądze wydać na weekend ze strepteasem w Miami :P :)
2. pojemniki na śmieci na RF, tak jak na zużyty tusz w atramentówkach, tylko że w atramentówkach kończy się pojemnik, drukarka do śmieci.
BTW czego to nie wymyślą, żeby klienta ze sobą związać...

Re: Druk dwumateriałowy

: 24 lis 2016, 10:13
autor: McKee
Trzymaj się tematu, bo znowu piszesz o niewiadomo czym. I chyba tylko Ty rozumiesz o co ci chodzi. Ja nie rozumiem, co najwyżej się domyślam.
Jeżeli widzisz jakiś związek pomiędzy drukiem dwumateteriałowym i chipowaniwm filamentu to weź to jasno napisz, bo Twoje 3 ostatnie posty nic nie wnoszą do tematu.

Re: Druk dwumateriałowy by FlameRunner

: 11 gru 2017, 07:19
autor: 11master
Hej. Myślałem kiedyś o tym w kontekście drukowania podpór innym filamentem, aby to ładniej wyglądało i się odklejało lepiej. I również widziałem ten łącznik w kształcie Y nad głowicą - pomysł przedni zamiast 2 głowic, ale ten bloczek z boku do czyszczenia (za duży dla mnie). Nawet w którymś filmiku przytoczony Thomas S. ważył jak się ma procentowo blok czyszczący do całego wydruku przy iluś tam zmianach.

Moje przemyślenia szły raczej w stronę wyłączenia retrakcji i cięcia filamentu przed podaniem na powiedzmy 3-4cm kawałki. I tylko wpychanie nowego filamentu zamiast zamiany. Oczywiście należałoby zmniejszyć (w co wątpię, że jest jeszcze do zrobienia) pojemność (na filament) samego bloku grzewczego. Sprawdzić czy w dłuższym użytkowaniu cięcie filamentu nie powoduje zmian w wydruku - chociaż nie powinno gdyż i tak się wszystko stopi. No i na koniec oczywiście zostaje problem jak wykonać dobre, czyste cięcie bez drobinek filamentu?!

Reasumując IMO wszystkie dokonywane zabiegi miały by zminimalizować straty filamentu podczas wydruku / przygotowania do wydruku nowym kolorem. Jedynym dużym minusem byłby brak retrakcji. Ciekaw jestem co napiszecie.

Re: Druk dwumateriałowy by FlameRunner

: 11 gru 2017, 07:47
autor: FlameRunner
Tak czy siak musisz przepuścić sporo przez głowicę, by ją wyczyścić z resztek poprzedniego materiału. A jak maksymalnie ograniczysz ilość materiału potrzebnego do wyczyszczenia glowicy, to i rozwiązanie z trójnikiem przestanie tak bardzo marnotrawić materiał.

Re: Druk dwumateriałowy by FlameRunner

: 11 gru 2017, 07:58
autor: 11master
Problemem jest właśnie ten punkt cięcia - gdyby to było możliwe i ciąć gdzieś troszkę powyżej heatbrejka to byłby to sposób prawie idealny - teoretycznie.
Teraz właśnie rozwiązania opierają się na tych samych filamentach (jak do jednogłowicowych drukarek) i zmiana dotyczy tylko sposobu 'karmienia' dwoma lub więcej filamentami. Może jeszcze tylko trzeba jakoś popracować nad filamentami aby to zgrać odpowiednio. Takie 'igreki' IMO są chyba najlepszym rozwiązaniem druku kilkumateriałowego. Nigdy nie było tak, że cos miało same + lub -.

Re: Druk dwumateriałowy by FlameRunner

: 11 gru 2017, 08:22
autor: McKee
Dobra ... to teraz inaczej - pytanie: ile kosztuje jednokolorowy wydruk takiej pierdułki jak na 1-szym zdjęciu tego wątku?
Złotówkę? Dwa złote?
Przy 2 kolorach nawet jak 100% pójdzie "do śmieci" to mamy wydruk, za 4 złote zamiast za 2.
Nie wiem czy warto się "spinać".
Przy większych wydrukach cena może będzie bardziej "szokowała", ale dalej nie są to jakieś wielkie pieniądze w stosunku do tego co płaci klient końcowy (sprawdźcie stawki proponowane przez 3dhubs). Dlatego myślę że lepiej dobrze wyczyścić dysze że starego filamentu i mieć dobry wydruk niż próbować pozornych (?) oszczędności i wylądować z kiepską jakością i ew. koniecznością powtórzenia wydruku.

Ps.: brak retrakcji to nieakceptowalny spadek jakości - odpada.

Re: Druk dwumateriałowy by FlameRunner

: 11 gru 2017, 08:39
autor: dziobu
Mam taką głowicę z mieszalnikiem.
Ze względu na mieszanie się materiałów drukuję obok czyściałkę kwadratową o boku 34mm. Tyle mi z testów wyszło i tego się trzymam. Sama zmiana materiału to tylko połowa sukcesu, rurka i dysza by musiały wewnątrz mieć średnicę 1.75mm żeby nowy kolor równo wypchał stary. A że mają 2mm to powstaje zbiorniczek który po prostu trzeba mozolnie przepchać. Albo bawiąc się w kilka retrakcji albo po prostu plując ileś tam materiału na bok.

Kosztowa strata materiału to raz, choć przy prototypach to raczej pierdoła. Bardziej boli czas - przy drukowaniu jednego detalu wychodzi strasznie długo (a czyściałkę trzeba drukować razem z modelem, nawet jak drugi kolor jest tylko na górze). Jak się zawali stół do pełna to już inna rozmowa.

Re: Druk dwumateriałowy by FlameRunner

: 11 gru 2017, 09:20
autor: mcxmcx
Zamiast czyscialki do druku możesz wyjeżdżać na bok i wypluwać na żywca ileś mm3 a wracając wytrzeć o tkaninę szklana.

Re: Druk dwumateriałowy by FlameRunner

: 11 gru 2017, 10:13
autor: dziobu
To to samo. Ileś plastiku musisz wypluć i, żeby było ciekawiej, najlepiej było by to robić z retrakcjami. Takie plucie na szybko wcale nie działa lepiej (sprawdzałem ręcznie). No i nie mam gwarancji że plastik mi się nie zawinie gdzieś w górę - dlatego najbezpieczniej jest po prostu drukować kolumnę w rogu.
Btw - da się jeszcze zrobić taki myk, ale to przy drukowaniu czegoś wazopodobnego, że drukując najpierw obrysy wewnętrzne czyściałką jest środek elementu. O tak (ze strony Zmorpha):
(https://zmorph3d.com/sites/default/file ... ro2-1b.jpg)
DualPro2-1b.jpg

Re: Druk dwumateriałowy by FlameRunner

: 13 gru 2017, 07:58
autor: 11master
Pamiętam,że kiedyś czytałem o takim projekcie drukowania KILKOMA/NIEOGRANICZONĄ LICZBĄ filamentów za pomocą jednej głowicy. Otóż chodziło o odpowiednie przygotowanie filamentu do druku. Gdzieś tam na boczku koło drukarki maszynka odmierza ilość danego filamentu tnie i stapia z następnym przygotowanym odcinkiem innego i tak do końca. Wychodzi ładny prosty wielokolorowy drut. Nie pamiętam jak to technicznie było rozwiązane o ile w ogóle ktoś to popisywał, że np. pierwsze 3mm wydruku są takiego koloru następne 4mm takiego itp. Więc o ile drukowanie wazopodobnych stworów gdzie faktyczna obecność koloru w danym miejscu nie ma dużego znaczenia poza estetycznym to drukowanie np. samych supportów jednym filamentem raczej na dłuższą metę nie wyjdzie.

Re: Druk dwumateriałowy by FlameRunner

: 13 gru 2017, 08:22
autor: Kopytko
3D printing Nerd będzie niebawem wrzucał film o tym sposobie co piszesz. Jednak ma mała wadę , ok 1cm łączonego koloru wychodzi przeważnie brunatne ze względu na mieszanie, więc nie jest to idealne przejscie, dodatkowo w dyszy to nie wyglada tak ze topi się sam koniec drutu, a robi się jakby komora płynnego plastiku gdzie on się miesza. dlatego po zmianie plastiku tak długo leci inny kolor a póżniej zmieszany, sposób fajny ale do robienia mozaiki a nie strikte zmian nagłych koloru.