Kolejny temat o drukarce 3D LUME.

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
jestan
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 79
Posty: 223
Rejestracja: 27 lis 2016, 15:27
Drukarka: Lume, MiniCoreXY
x 24

Re: Kolejny temat o drukarce 3D LUME.

Post autor: jestan »

Dziękuję. Na pewno sobie poradzisz zwłaszcza, że widziałem u innych (na YT) wydruki całkiem poprawne. Od czegoś jednak trzeba zacząć, a cenowo jest bardzo atrakcyjna i ładnie się prezentująca (ważne w wypadku posiadania żony ;). A te zbędne nitki to rzeczywiście chyba z nadmiaru temperatury.
Awatar użytkownika
feriar
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 166
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:01
Lokalizacja: Jelenia Góra
Drukarka: Mendel90
x 7
Kontakt:

Re: Kolejny temat o drukarce 3D LUME.

Post autor: feriar »

ali87 pisze:Ciężko mi powiedzieć czy jak na pierwszy raz to dobrze czy raczej słabo. Wiem że z tej drukarki da się wycisnąć o wiele lepszą jakość ale to długa droga i uczenie się na błędach. Na tą chwilę drukuję same pierdoły i testowe wydruki żeby sprawdzać różne kombinacje opcji i temperatury.

Wrażenia z pracy hmm. Nie jest jakaś mega głośna ale mogła by też być cichsza (kupiłem olejek wazelinowy i trochę nasmarowałem to i owo ;) bo oś Z piszczała niemiłosiernie), jak drukuje to sam widzisz. Kwestia filamentu i ustawień. Mam zamiar kupić części i zrobić z niej wersję PRO bo chyba jest potencjał a lubię jak wsio bangla tak jak należy. Mam też chyba problem z bezpiecznikiem od grzałki stołu bo grzałka dostaje 11.23V i pewnie należałoby go wymienić bo coś długo grzeje ale na 60C PLA trzyma się dość dobrze szyby bez użycia kleju czy taśmy (nie wiem jak większe wydruki). Chyba że to nie problem bezpiecznika, nie wiem nie znam się.

Instrukcja jest już w miarę przyzwoita i składanie nie sprawia problemu. Instalacja oprogramowania też nie. Ogólnie jestem raczej zadowolony z zakupu ale będę bardziej gdy i wydruki zaczną być lepszej jakości.
To napewno nie wina bezpiecznika ;) obstawiałbym cienkie przewody do stołu, albo za małe napięcie na samym zasilaczu :git:
Budowa i kalibracja drukarki 3D, Recenzje, Liczne poradniki i Kursy z zakresu programowania i tworzenia urządzeń. Gorąco zapraszam !
http://feriar-lab.pl/
ali87
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 100
Posty: 103
Rejestracja: 22 lis 2016, 18:11
x 3

Re: Kolejny temat o drukarce 3D LUME.

Post autor: ali87 »

Dzięki za info, niby jest pokrętło do regulacji napięcia ale chyba nie będę teraz się tym przejmował.
Awatar użytkownika
jestan
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 79
Posty: 223
Rejestracja: 27 lis 2016, 15:27
Drukarka: Lume, MiniCoreXY
x 24

Re: Kolejny temat o drukarce 3D LUME.

Post autor: jestan »

feriar pisze:
ali87 pisze:Mam też chyba problem z bezpiecznikiem od grzałki stołu bo grzałka dostaje 11.23V i pewnie należałoby go wymienić bo coś długo grzeje ale na 60C
Spytam tylko formalnie punkty 2 i 3 na grzałce połączyłeś razem? Inaczej grzeje na 50%.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 22
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Kolejny temat o drukarce 3D LUME.

Post autor: McKee »

Chciałem napisać że nie jest źle, ale właściwsze jest określenie, że nie jest tragicznie ;-).

Tak na oko: Profile do poprawy - jeżeli domyślnie nie drukuje się "skirt" to ktoś tu bardzo mocno nie zna się na rzeczy. (Nie Ty, tylko Producent).
A jeżeli profile skopane to mój szacunek do tej drukarki/firmy właśnie spadł o połowę (no sorry ale takich błędów się po prostu nie robi - "świeżak" może sobie to potem wyłączyć jak ma takie widzimusię, ale na dzień dobry po wyjściu "z fabryki" skirt ma być (i chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego)).

ali87:
Włącz Skirt. Musi być. Zawsze.
Temperatura, rzeczywiście wygląda na za wysoką.
Wymiary są zachowane? X,Y,Z ?
Na początek polecam PLA i drukowanie na niebieskiej taśmie malarskiej Tesa - jest lepiej niż na szkle.

PS.: Może to będzie odwalanie roboty za Producenta, ale jak się znajdą ze 2-3 osoby i któraś w końcu zacznie mieć dobre wydruki to podzielcie się konfiguracją slic3ra między sobą. Jeżeli sprzęt jest powtarzalny, to nie będziecie się męczyć wszyscy nad tym samym.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 21
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Kolejny temat o drukarce 3D LUME.

Post autor: virgin71 »

Lume wrzucał tutaj kiedyś fotki za niezłych wydruków, chyba profile od tych wydruków powinien wrzucić.
@McKee, a jak wyglądają tragiczne wydruki? Bo kolega ali ma dramatyczne moim zdaniem, ale to po prostu moje zdanie.
Awatar użytkownika
LUME
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 117
Posty: 161
Rejestracja: 02 paź 2016, 17:49
x 21

Re: Kolejny temat o drukarce 3D LUME.

Post autor: LUME »

Tak na oko: Profile do poprawy - jeżeli domyślnie nie drukuje się "skirt" to ktoś tu bardzo mocno nie zna się na rzeczy. (Nie Ty, tylko Producent).
A jeżeli profile skopane to mój szacunek do tej drukarki/firmy właśnie spadł o połowę (no sorry ale takich błędów się po prostu nie robi - "świeżak" może sobie to potem wyłączyć jak ma takie widzimusię, ale na dzień dobry po wyjściu "z fabryki" skirt ma być (i chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego)).
Oczywiście, że skirt jest i chyba widać to na każdym moim video.

A co do słabej jakości wydruków to są zwyczajnie przegrzane. Tak małe obiekty drukować należy minimum dwa z dystansem ok 50 mm bo głowica wytwarza za dużo ciepła i wydruk jest cały czas plastyczny.

Brak dobrze sklejonych warstw/rozwarstwienia to wina za mało podawanego filamentu należy zmierzyć średnicę bo nie zawsze ma 1.75 mm i podnieść w trakcie druku przez LCD - strojenie - przepływ podawaną ilość sprawdzając optycznie czy 2 warstwy są ze sobą dobrze sklejone.

Braki w wypełnieniu za mała moc extrudera/przytkana dysza/za niska temperatura.

Nitki powstają od za wysokiej temperatury lub za niskiej retrakcji.
To napewno nie wina bezpiecznika ;) obstawiałbym cienkie przewody do stołu, albo za małe napięcie na samym zasilaczu :git:
W zestawie jest przewód 1.5 mm2.

Poradnik zdjęciowy złych wydruków i w jaki sposób należy je poprawić będzie wykonany póki co pomagam każdemu kto prześle zdjęcia.
Oczywiście profil najlepiej dostosować do szpulki filamentu i na nim kontynuować wydruki. Dlatego jak będę zajmował się sprzedażą filamentu to takie testy będę przeprowadzał i wysyłał gotową recepturę.
ali87
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 100
Posty: 103
Rejestracja: 22 lis 2016, 18:11
x 3

Re: Kolejny temat o drukarce 3D LUME.

Post autor: ali87 »

jestan pisze:Spytam tylko formalnie punkty 2 i 3 na grzałce połączyłeś razem? Inaczej grzeje na 50%.
Tak obydwa zlutowane ze sobą.
McKee pisze: ali87:
Włącz Skirt. Musi być. Zawsze.
Temperatura, rzeczywiście wygląda na za wysoką.
Wymiary są zachowane? X,Y,Z ?
Na początek polecam PLA i drukowanie na niebieskiej taśmie malarskiej Tesa - jest lepiej niż na szkle.
Skirt włączony, 2 okrążenia zawsze przed wydrukiem.
Teraz drukuję na filamencie od DevilDesign i daję pierwszą warstwę 225stopni a kolejne na 200. Na mostku testowym nieco się załamały pierwsze linie ale później już o wiele lepiej. Prędkość mostków 60mm/s

Niestety kolejny bardziej skomplikowany wydruk cały się posmarkał i nie wiem kiedy bo akurat byłem we wannie :/

Wymiarów nie sprawdzałem niestety.

Nakleiłem jakąś niebieską taśmę malarską od BlueDolphin (tylko taką miałem pod ręką) zobaczę jaki będzie miała wpływ.
ali87
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 100
Posty: 103
Rejestracja: 22 lis 2016, 18:11
x 3

Re: Kolejny temat o drukarce 3D LUME.

Post autor: ali87 »

Przepraszam albo jestem ślepy albo nie widzę opcji edycji postu stąd jeden pod drugim.

W folderze dodałem kolejne zdjęcia wydruków. Zmieniłem na czarny filament od DD. Piramida na 0.3mm na profilu od LUME+ jakieś delikatne moje zmiany. Zewnętrzna krawędź ok a na wewnętrznej jakby lekkie bobki. Jest trochę lepiej ale wciąż nie doskonale, widać to po płytce testowej. Mostek wyszedł w pierwszym szybkim "przejeździe" jak widać rozciągnięty a późniejsze wolne warstwy już ok. Miejscami jakby za dużo filamentu bo napisy mało czytelne. Ekstruzja na 1.0 w Slic3r a temperatura głowicy to 190C. Stół na 50C, rozdziałka 0.1mm.

Zauważyłem że ten czarny filament miejscami robi się matowy czy to z przegrzania? Nie ma już takich bobków i nitek tez mniej, prawie wcale co mnie cieszy. Za wszelkie podpowiedzi z góry dzięki.
Awatar użytkownika
LUME
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 117
Posty: 161
Rejestracja: 02 paź 2016, 17:49
x 21

Re: Kolejny temat o drukarce 3D LUME.

Post autor: LUME »

Opcja edycji chyba wygasa po parunastu minutach.

CTR V test nadaje się dla dyszy 0.2, dla 0.4 są to za drobne detale.
Małe obiekty o czym pisałem wcześniej należy drukować min 2, powinno być widać, że są jak galareta podczas druku.

Tutaj moje kolejne testy wałki hartowane + śruba trapezowa
https://www.youtube.com/watch?v=w-QHvyMWtwc

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”