Strona 1 z 1

Drukarka do 10k do firmy

: 06 gru 2016, 10:30
autor: DanyQsh
Cześć,

Jestem na etapie wybierania drukarki do firmy przy budżecie do 10k. Drukarka ma służyć do odciążenia produkcji w zakresie wykonywania prototypów detali docelowo w większości frezowanych. Nie chcemy poświęcać czasu na ustawianie wydruków w slicerze. Chcemy dość szybko realizować przygotowanie wydruku na etapie od powstania modelu do uruchomienia druku. Ale wiadomo - nowe możliwości i pojawią się pewnie inne prototypy. Będzie stała w biurze.

Nasze kryteria wyglądają następująco:
  • - wiele materiałów do druku
    - niezawodność
    - dokładność
    - łatwość obsługi drukarki i przygotowywania wydruków
    - zamknięta komora robocza i druk wieloma materiałami
    - pole robocze większe niż 200x200
    - solidne wsparcie producenta lub resselera
Ogólnie mam już 5 wybranych modeli:
  • - Ultimaker 2+
    - Zortrax M200
    - Flashforge Creator PRO
    - 3DKreator
    - Vshaper Go
Jakie macie doświadczenia z tymi drukarkami? Na którą zwrócić szczególną uwagę? Czy jakiś inny model jest jeszcze warty uwagi? Do końca tygodnie coś wybiorę ale będę wdzięczny za wszelkie porady.

Pozdrawiam

Re: Drukarka do 10k do firmy

: 06 gru 2016, 10:33
autor: oskar
ultimaker 3, który przekracza budżet byłby idealny może?
A tak do zortrax, który jednak nie spełnia wsystkich założeń.
Zresztą założenia z półki cenowej kilkukrotnie wyższej.

Re: Drukarka do 10k do firmy

: 06 gru 2016, 10:39
autor: DanyQsh
U3 byłby super no ale ogranicza mnie budżet. Wszystkie założenia da się spełnić w pewnym zakresie i odnosząc się do budżetu.

Re: Drukarka do 10k do firmy

: 06 gru 2016, 14:04
autor: virgin71
BCN3D Sigma?

Re: Drukarka do 10k do firmy

: 06 gru 2016, 20:46
autor: DanyQsh
Jakbym sobie kupował to bym się skusił. Czytałem, że jedna z najlepszych drukarek ale nie chcemy zostać bez wsparcia w razie gdyby coś była nie tak. Nie wiem, może to zły argument i mało rozpoznałem temat w tym zakresie. Skontaktuję się jutro z dystrybutorem. Już dość namęczyliśmy się z Omni 3D Architekt za niemałe pieniądze :/

Re: Drukarka do 10k do firmy

: 06 gru 2016, 23:00
autor: virgin71
Jeśli chodzi o wsparcie, to nie mam zaufania do firm jak vshaper. Może mam błędne myślenie, ale oni są tak mocną firmą (w moim wyobrażeniu) jak sandmade, które właśnie zniknęło.
Zortrax jest zbyt zamknięty dla mnie, ale może do firmy się nada. Info z pierwszej ręki - ABS się odkleja przy szybach również. Trzeba go kleić dimafixem itp.
Najlepszym wyborem będzie (sprzętowo) Flashforge, bo spełnia chyba najwięcej założeń.
Najsolidniejsze wsparcie będzie przy UM2, ale 2 głowic nie masz.

Re: Drukarka do 10k do firmy

: 12 gru 2016, 15:38
autor: DanyQsh
Pozostał Zortrax vs Ultimaker 2+...

Wysłane z mojego D5503 przy użyciu Tapatalka

Re: Drukarka do 10k do firmy

: 12 gru 2016, 15:42
autor: marek91
Na Zortraxie nie podrukujesz z dowolnych materiałów, tylko to co przygotował producent. (nie wiem jak z UM, kiedyś były "otwarte" ale za to miały bowden)

Re: Drukarka do 10k do firmy

: 12 gru 2016, 16:05
autor: virgin71
Z tych dwóch, to wybór jest akurat prosty.
W UM2 możesz wsadzić jaki sobie tylko drut wymyślisz.
Obie można nazwać niezawodnymi, przy czym bardziej niezawodnym plastikiem, jest PLA. W zortraxie nie użyjesz.
Obie są dokładne.
Obie maja soft i łatwo się je obsługuje.
Obie nie mają zamkniętej komory (drzwiczki w zortraxie to jakaś kpina, bo od góry nic nie ma).
Pole robocze podobne, ale w UM2 nie musisz drukować na rafcie.
Zamknięta konstrukcja, kontra ogromna społeczność użytkowników.

Drukarki podobne, ze zdecydowanym wskazaniem w stronę UM2. PS. Jak chcesz drukować z 2 materiałów to da się założyć drugą dyszę -> http://ulti.creatr.it/en/2x/index.html

Re: Drukarka do 10k do firmy

: 12 gru 2016, 17:47
autor: DanyQsh
Dostaliśmy próbki tych samych detali z kilku drukarek. Najlepiej wyszedł Zortrax a UM2+ średnio, bo było robione na szybko i psuje to pogląd na specyfikację, ekosystem i całą drukarkę. Ogólnie każda drukarka z analizowanych drukuje na swój sposób dobrze jakościowo lub wymiarowo. Wierzę, że UM również przy fachowym przygotowaniu wydruku. Wasze argumenty są słuszne, potwierdzacie moje analizy, które popsuła jedna próbka. Podsumowując UM ma wszystko. Można go traktować jako system zamknięty w zakresie tego urządzenia (Cura stworzona pod UM, dedykowane materiały, społeczność i sprawdzona konstrukcja), a w razie czego nie mamy żadnych ograniczeń żeby otworzyć się na aftermarket.

Re: Drukarka do 10k do firmy

: 14 gru 2016, 10:29
autor: virgin71
Podaj detal, to go wydrukuję i ocenisz. Co do UM2, to jest też kwestia czasu wydruku. Jak ktoś chciał wydrukować jak najszybciej się da, to pewnie czas był duuuużo krótszy od m200, a odbiło się to na jakości.

Re: Drukarka do 10k do firmy

: 24 lip 2017, 12:19
autor: WillingMagic
Odświeżam temat, bo również szukam jakieś drukarki do 10 tyś. Wymagania w sumie podobne do tych co miał autor tematu, z tym że docelowym materiałem będzie ABS.
Rozważam Ultimaker 2+, Zortax M200. Najchętniej bym złapał BCN Sigma R17, ale niestety cena poza promocją przekracza budżet.
Chyba że pojawiło się coś ciekawszego na rynku przez pół roku.

Re: Drukarka do 10k do firmy

: 24 lip 2017, 13:07
autor: Berg
kupuj polskie
http://ubot3d.pl - drukarki jak czołgi, może nie zabijają innowacjami ale czy muszą. a może Ci się uda w budżecie kupić dwie. A dwie drukarki to dużo więcej niż jedna. Równolegle drukujesz części, z różnych materiałów dla porównania. Jak Ci zależy by mieć coś na 100% to puszczasz dwa razy na wypadek jakby coś się zepsuło.
W jednej stale masz PLA, w drugiej ABS,

Re: Drukarka do 10k do firmy

: 24 lip 2017, 13:57
autor: WillingMagic
Co do Ubota to pewnie wybrałbym wersję UBOT 3D S+ tylko czy ktoś może się wypowiedzieć na temat tej drukarki, bo dla mnie to szczerze kupienie tej drukarki to kupowanie kota w worku. Nigdzie nie widziałem testów tej drukarki, nie podają jaka elektornika oraz firmware jest w środku. Na stronie są same ogólniki i nie widziałem za dużo informacji na jej temat poza stroną producenta i sklepami.

Re: Drukarka do 10k do firmy

: 24 lip 2017, 15:35
autor: Yorg 68
Zobacz na to: http://atmat.pl/pl/produkty-2/
Cenowo spełnia wymagania. Jeżdżę do nich po filamenty - wiem że mają zamówienia i trzeba trochę poczekać.

Re: Drukarka do 10k do firmy

: 24 lip 2017, 17:38
autor: Berg
WillingMagic pisze:Co do Ubota to pewnie wybrałbym wersję UBOT 3D S+ tylko czy ktoś może się wypowiedzieć na temat tej drukarki, bo dla mnie to szczerze kupienie tej drukarki to kupowanie kota w worku. Nigdzie nie widziałem testów tej drukarki, nie podają jaka elektornika oraz firmware jest w środku. Na stronie są same ogólniki i nie widziałem za dużo informacji na jej temat poza stroną producenta i sklepami.
Ja bywam czasem u nich i widzę jak drukuje. Widziałem wydruki. Są dobre.
Jedna taka stoi u chłopaków, na wprost wejścia, zawsze coś drukuje. Zapytam ile może mieć już godzin w wałkach. :D

Re: Drukarka do 10k do firmy

: 24 lip 2017, 17:40
autor: dragonn
rafaljot pisze:
WillingMagic pisze:Co do Ubota to pewnie wybrałbym wersję UBOT 3D S+ tylko czy ktoś może się wypowiedzieć na temat tej drukarki, bo dla mnie to szczerze kupienie tej drukarki to kupowanie kota w worku. Nigdzie nie widziałem testów tej drukarki, nie podają jaka elektornika oraz firmware jest w środku. Na stronie są same ogólniki i nie widziałem za dużo informacji na jej temat poza stroną producenta i sklepami.
Ja bywam czasem u nich i widzę jak drukuje. Widziałem wydruki. Są dobre.
Jedna taka stoi u chłopaków, na wprost wejścia, zawsze coś drukuje. Zapytam ile może mieć już godzin w wałkach. :D
To może wrzuć parę zdjęć wydruków, filmików itp.?

Re: Drukarka do 10k do firmy

: 24 lip 2017, 17:46
autor: Berg
zapytam, czy nie mają nic przeciwko, że nagram i wrzucę na forum. :D pewnie będę w tym tyg.
Widziałem Atmaty na targach. I jakoś ubot wydał mi się solidniejszy. Koncepcja obu drukarek jest podobna. Atmat wsadza je w obudowy serwerowe, co jest ciekawym pomysłem, pewnie obniża koszty produkcji, Ubot ma konstrukcje z czegos w rodzaju sklejki szalunkowej złączonej z zewn. stalową ramą i od środka jeszcze chyba profile Alu. :D
Nie wiem jaką ma elektronikę, zagadam, ale wydaje mi się że to jest taki trochę solidniej zrobiony RepRap i moim zdaniem to dobrze.

Re: Drukarka do 10k do firmy

: 24 lip 2017, 17:58
autor: WillingMagic
Dzwoniłem do Ubota i mają w środku rampsa. I coś podobnego do e3d jako głowice, ale własnej konstrukcji.

Re: Drukarka do 10k do firmy

: 04 sie 2017, 14:59
autor: virgin71
Zostałbym zatem przy UM2+ :)

Re: Drukarka do 10k do firmy

: 04 sie 2017, 22:18
autor: WillingMagic
I chyba wezmę UM2+, szczególnie że DD ma filamentu 2.85 w ofercie. Chociaż trochę mnie kusi Zortax M200.
A narazie czekam na powrót przełożonego z urlopu.

Re: Drukarka do 10k do firmy

: 04 sie 2017, 22:45
autor: DanyQsh
Mamy tą drukarkę w firmie po moich analizach i Waszych uwagach z pierwszej strony tematu. Mogę ją szczerze polecić. Jest solidnie wykonana i zaprojektowana z głową. Drukuje bardzo dobrze jakościowo i wymiarowo. Wydruki przygotowuje się szybko i nie mamy problemu z ich montażem. Obsługa jest dość uproszczona, a Cura pisana pod tą drukarkę jest moim ulubionym slicerem i bardziej mi odpowiada niż np. S3d. Większość ustawień jest już dobrana i dodatku slicer ciągle jest rozwijany. Szkoda jedynie, że nie łączy się z drukarką bez Octoprint. Pokrętło nie zawsze się sprawdza, ale to raczej mały problem. Zaletą jest cicha praca - do biura się nadaje. To moje główne spostrzeżenia i mam nadzieję że coś pomogę. Jakbym miał kupić drugą drukarkę w tej samej klasie to byłaby to m200, żeby mieć dwie różne. Na pewno też jest dobrym urządzeniem tym bardziej po otwarciu się na pozostałe filamenty możliwość uzywania PLA.

Wysłane z mojego D5503 przy użyciu Tapatalka