Strona 1 z 1

Rurka ze szkła borokrzemowego zamiast PTFE

: 22 lip 2022, 09:47
autor: jarosław
To mój pierwszy post na tym forum zatem Witam Serdecznie wszystkich Forumowiczów !

Wpadłem na pomysł zastąpienia rurki PTFE rurką ze szkła borokrzemowego.
Wytrzymałość termiczna takiego szkła jest bardzo wysoka, a przewodnictwo cieplne bardzo małe.
Teoretycznie można by w ten sposób łatwo podnieść maksymalną temperaturę pracy standardowego ekstrudera.
Znalazłem takie rurki na Amazonie za około 18$, zatem zanim kupię i przetestuję chciałbym zasięgnąć rady Szanownych Forumowiczów :D

Re: Rurka ze szkła borokrzemowego zamiast PTFE

: 22 lip 2022, 10:22
autor: dziobu
Rurkę musisz dokręcić, bo to ma być szczelne. Blok pracuje termicznie.
Obawiam się że szkło tego nie wytrzyma.

W bloku v6 da się ściąć gwint (za mocno dokręciłem w zbyt niskiej temperaturze a potem dogrzałem do 320°C).

Re: Rurka ze szkła borokrzemowego zamiast PTFE

: 22 lip 2022, 10:59
autor: jarosław
dziobu pisze:Rurkę musisz dokręcić, bo to ma być szczelne. Blok pracuje termicznie.
Obawiam się że szkło tego nie wytrzyma.
Chodzi mi też po głowie przekładka ze szkła o długości powiedzmy 5mm żeby odseparować blok grzejny od PTFE
Przewodność cieplna szkła borokrzemowego to około 1W/m2/K
PTFE będzie dociskać szkło to dyszy uszczelniając je, a szkło będzie robiło za barierę termiczną.
Co o tym myślisz ?

Re: Rurka ze szkła borokrzemowego zamiast PTFE

: 22 lip 2022, 11:13
autor: japim
Ciekawy pomysł.
PTFE ma też jedną bardzo ważną cechę - nie przywiera do niego plastik. Natomiast szkło stosowane na stół działa bardzo dobrze jako powierzchnia adhezyjna. Dopóki jest przepływ filamentu to będzie wszystko OK, a jak zatrzymasz ekstruzję to filament stopi się w górnej części i przyklei się do szklanej rurki - a tym samym zaczopuje ekstruder?

Re: Rurka ze szkła borokrzemowego zamiast PTFE

: 22 lip 2022, 13:05
autor: jarosław
japim pisze:Ciekawy pomysł.
PTFE ma też jedną bardzo ważną cechę - nie przywiera do niego plastik. Natomiast szkło stosowane na stół działa bardzo dobrze jako powierzchnia adhezyjna. Dopóki jest przepływ filamentu to będzie wszystko OK, a jak zatrzymasz ekstruzję to filament stopi się w górnej części i przyklei się do szklanej rurki - a tym samym zaczopuje ekstruder?
Jak to jest rozwiązane w ekstruderach "full-metal" ?

Re: Rurka ze szkła borokrzemowego zamiast PTFE

: 22 lip 2022, 13:15
autor: cyfron
Do stali nierdzewnej i tytanu filament nie przywiera.

Re: Rurka ze szkła borokrzemowego zamiast PTFE

: 22 lip 2022, 13:40
autor: dragonn
Jeśli nie jest zbyt gorący, ale to już dawno rozwiązano. Główice full metal z cienką rurką stalowo sprawdzają się bardzo dobrze.
Dodam że można kupić heatbreak z taką rurką do zwykły V6 również, moim zdaniem nie ma żadnego sensu kombinować jakimś szkłem zamiast PTFE.
Full metal mają jeszcze jedną zaletę względem PTFE i pewnie tego szkła też, dzięki temu że jednak lepiej przewodzą ciepło da się je lepiej chłodzić tą ilość co przychodzi. Skutkuje to tym że moment przejścia z wysokiej temperatury do niskiej jest dużo szybszy, nie ma tak duże gradacji ciepła jak w PTFE.
To moim zdaniem poprawia jakość drukowania w niewielkim stopniu, ale poprawia.

Re: Rurka ze szkła borokrzemowego zamiast PTFE

: 22 lip 2022, 14:37
autor: jarosław
Moim zdaniem to, że Full Metal dobrze przewodzi ciepło jest jego wadą. W przypadku materiału będącego idealnym izolatorem ciepła, żadne chłodzenie nie byłoby potrzebne (ale niestety idealnych izolatorów nie ma)
Dlatego właśnie pomyślałem o szkle.
PTFE ma jeszcze niższy współczynnik przewodzenia ciepła niż szkło, ale niestety powyżej 250C mięknie.

Co do klejenie się filamentu do szkła - o tym nie pomyślałem, ale i tak mnie kusi żeby chociaż spróbować.
Niestety nie mogę nigdzie namierzyć takich rurek w sensownych ilościach, za sensowne pieniądze.

Re: Rurka ze szkła borokrzemowego zamiast PTFE

: 22 lip 2022, 14:49
autor: dragonn
jarosław pisze:Moim zdaniem to, że Full Metal dobrze przewodzi ciepło jest jego wadą. W przypadku materiału będącego idealnym izolatorem ciepła, żadne chłodzenie nie byłoby potrzebne (ale niestety idealnych izolatorów nie ma)
Ale idealnych nie ma, dlatego moim zdaniem lepiej się sprawdza materiał który przewodzi ciepło jak najlepiej ale nadrabia to swoim własnym małym przekrojem.
Dzięki temu tą ilość ciepła która już się przedostanie dalej niż powinno da się szybko i skutecznie odprowadzić i rozproszyć. A małym przekrój ogranicza ile tego ciepła może się przedostać bez utrudniania jego odprowadzenia dalej.

Re: Rurka ze szkła borokrzemowego zamiast PTFE

: 22 lip 2022, 14:59
autor: Pjoter
Moje pytanie - czy chcesz rozwiązać istniejący problem? Czy eksperymentowac?
Jak to pierwsze to idź w full metal bo praktyka tak mówi
Jak to drugie to popieram eksperymentowanie i z chęcią przeczytam wyniki.

Re: Rurka ze szkła borokrzemowego zamiast PTFE

: 22 lip 2022, 15:26
autor: jarosław
Pjoter pisze:Moje pytanie - czy chcesz rozwiązać istniejący problem? Czy eksperymentowac?
Jak to pierwsze to idź w full metal bo praktyka tak mówi
Jak to drugie to popieram eksperymentowanie i z chęcią przeczytam wyniki.
Zdecydowanie to drugie, jak mi się uda dopaść taką rurkę i przetestować, nie omieszkam się podzielić wynikami :D

Dzięki za zainteresowanie i merytoryczną dyskusję.

Pozdrawiam
Jarek