Znaleziono 5 wyników

autor: 11master
27 lut 2018, 23:39
Forum: Kalibracja, problemy
Temat: Autopoziomowanie stołu
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 17394

Re: Autopoziomowanie stołu

@samezrp
Reasumując. Jak to wygląda z softwerowego punktu? W gcodzie masz normalne g28 i do tego używasz normalnego end stopa na switchu i prawdopodobnie masz go stawiony prawie na styk dyszy do stołu, bo niżej nie można bo dziura w stole, a jak wyżej to się coś połamie.

I teraz w sofcie end-stop tylko do g28, a na innym pinie masz ustawioną czujkę dokładaną ręcznie która reaguje tylko na G30. I teraz na początku g28 i wiemy gdzie jest stół w Z, potem g30 i poziomujesz stół biorąc odczyty z dołączanej czujki. Ale jak to potem znów skorelować z tym czujnikiem z end-stopa? Ustawiasz go tak, żeby znów był na styk do stołu i potem ustawiasz offset Z za pomocą M851? To tak się da?

Tak szczerze to nie widzę sensu stosowania tej dodatkowej czujki troszkę to komplikuje całość IMO. Gdy miałem w anecie stockowy firmware to ustawiałem wszystko za pomocą end-stopa tzn. poziomowałem stół i g28.

Chyba, że terasz te nastawy są takie minimalne, że nie ruszasz wcale end-stopa, tylko czujką lekko regulujesz stół i tyle wystarcza.

Potwierdź, zaprzecz, sprostuj. :piwo:

Ten BL/3D Touch by się nadawał idealnie do tego i jako G28 i jako poziomowanie ręczne stołu bo ABL to już mnie nie kręci, dojrzałem do tego . :yahoo: ale z tego co pamiętam napisałeś że nie zadowalała Cię dokładność w/w czujki. Hmmm.
autor: 11master
27 lut 2018, 07:48
Forum: Kalibracja, problemy
Temat: Autopoziomowanie stołu
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 17394

Re: Autopoziomowanie stołu

samezrp pisze: I teraz, gdy potrzebuję wypoziomować stół podłączam czujkę, magnes ją trzyma wystarczająco, ustawiam ręcznie karetkę w miejscu gdzie chcę mierzyć, wydaję polecenie: G30 P0. Czujka mierzy odległość od stołu z dokładnością do tysięcznych mm. Zaczynam od jednego rogu, zapisuję zmierzoną wartość (choć RepHost ją wyświetla cały czas), przechodzę do kolejnego rogu i znowu G30 P0. Jak się różnią, to reguluję z dokładnością do 0,05mm. Tyle wystarczy. I tak dwa kółka, bo wiadomo, że jedna regulacja ma, minimalny, ale jednak, wpływ na resztę rogów.
Po takiej regulacji wystarczy skalibrować odległóść głowicy od stołu dla pierwszej warstwy, Metoda na kartkę jest spoko, można to robić w downolym miejscu stołu, bo jest równy. Kartką robię to zgrubnie, a potem z doświadczenia jak wygląda pierwsza warstwa dostosowuję Z-axis.
Tak się zastanawiam nad tym Touchem i pytanie mam to co Ci sprawdza pozycję Z przy g28?
autor: 11master
02 lis 2017, 12:03
Forum: Kalibracja, problemy
Temat: Autopoziomowanie stołu
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 17394

Re: Autopoziomowanie stołu

@up
Dokładnie; nie dopisałem, że mam marlina myślałem, że wszystkie systemy mają podobnie możliwości.
Chodziło mi o: Unified Bed Leveling - UBL. Ale skoro mam już sondę to chcę z niej korzystać po prostu.
autor: 11master
02 lis 2017, 08:14
Forum: Kalibracja, problemy
Temat: Autopoziomowanie stołu
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 17394

Re: Autopoziomowanie stołu

@ samezrp
Dzięki. Tak mniej więcej myślałem.

Zbieram właśnie informacje i pomysły bo jestem na takim etapie, że muszę już w końcu jakoś pozbierać sprzęt i zakończyć kilkumiesięczny bałagan na biurku :)

Sam używam indukcyjnego czujnika zbliżeniowego fi18 (notabene szkoda, że nie ma 14-16, bo ta 18 to troszkę wielkie jest). Działa to całkiem ładnie, ale stół troszkę wygięty jest - dwa przeciwległe rogi są obniżone; próbowałem troszkę wyginać, lecz mam stracha by nie popsuć bardziej. Tak więc wymyśliłem sobie szybkę - parę mm, a do tego arkusz PEI i klipsy by wyciągnąć wydruk i potem łatwiej oderwać.

No i teraz są schody ponieważ: płytkę mam oryginalną i tym samym brak wolnych pinów aby coś dodać jak samezrp. Z doświadczenia wiem, że używanie samego czujnika indukcyjnego bez innego endstopu kończy się dziurami - w moim przypadku w anycubic/coropad - co prawda to było na początku przy testach oprogramowania itp. ale jednak. Muszę więc jakoś równolegle podpiąć stary endstop i odpowiednio go ustawić bo nie chcę dziury w pei lub rozwalić szybki.

Po drugie używam do poziomowania macierzy 3x3, w założeniu gdy będę korzystał z szybki i jest prosta to wystarczą mi tylko 3 punkty, ale no właśnie skoro stół pod spodem (pod szybką) mam wygięty to nie mogę mierzyć końców trójkąta równobocznego (róg, róg, środek (pomiędzy przeciwległymi dwoma rogami)) tylko musiałbym mierzyć na podstawie trójkąta prostokątnego (róg, róg, róg) - nie wiem czy to tak wyjdzie.
W grę wchodził jeszcze UBL, ale do tego potrzeba graficznego wyświetlacza, a mam tekstowy więc znowu koszty i nie mam 100%, że będzie dobrze.

Jak ktoś przebrnął przez te moje wypociny to jakieś wnioski lub pomysły mile widziane.
autor: 11master
30 paź 2017, 07:55
Forum: Kalibracja, problemy
Temat: Autopoziomowanie stołu
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 17394

Re: Autopoziomowanie stołu

Witajcie.
samezrp pisze:Ale nie o to mi chodziło... Zainstaluj czujnik. Jak to zrobić w razie co pomogę, idealnie sprawdzi się do poziomowania stołu. Jak pisałem na początku, nie używam autolevelingu, ale używam do kalibracji stołu. Do tego nadaje się idealnie :)
Czy mógłbyś rozwinąć tę myśl? Jestem ciekaw rozwiązania.

Wróć do „Autopoziomowanie stołu”