Znaleziono 6 wyników

autor: sp6vgx
04 lip 2018, 15:46
Forum: Anet
Temat: Czy taka modyfikacja ma sens?
Odpowiedzi: 40
Odsłony: 17910

Re: Czy taka modyfikacja ma sens?

Powiem tak nie jestem mechanikiem (choć mechaniką jak i elektroniką samochodową trochę się zajmowałem hobbystycznie - przynajmniej do poziomu pozwalającego zbudować własny komputer sterujący silnikiem lub takie przerabiać: http://turbokillers.com/topics53/przero ... vt2547.htm ) Generalnie to jestem inżynierem i jakoś życie nauczyło mnie że istnieją lepsze metody diagnostyczne itd. niż nasze stosunkowo upośledzone i często zwodnicze zmysły :) Kolega oczywiście może robić jak chce, ale wtedy raczej wypada to robić samemu - bo po co pytać innych skoro się wszystko wie i ma absolutny słych potrafiący wszystko zbadać.

Co do samochodów to sporo lat prowadziłem forum do którego link podałem wyżej odnośnie elektroniki samochodowej i z tego co pamiętam pojawiały się na tym forum osoby które coś usłyszały... najczęściej obrócone panewki itd. i wtedy przychodziły popłakać na forum co zrobić bo remont w takich autach cholernie drogi. Ja staram się w aucie nie dopuszczać do sytuacji że awarię już słychać - usterki za zwyczaj powinno się wyłapywać zanim do nich dojdzie (tzn. w porę wymieniać elementy, a nie jak padną na amen). To tak odnośnie mojego podejścia do samochodów. Ale jak wspomniałem każdy może postępować jak chce nikt nikogo do niczego nie zmusza...
autor: sp6vgx
02 lip 2018, 15:31
Forum: Anet
Temat: Czy taka modyfikacja ma sens?
Odpowiedzi: 40
Odsłony: 17910

Re: Czy taka modyfikacja ma sens?

Kopytko pisze:Nie wiem czy się nie powtórzę, nie doczytałem całego tematu, ale mogę z doświadczenia przed dużymi wydatkami doradzić pomiary, zmierz napięcie ( przy pełnym obciążeniu) stykach zasilacza, następnie na wejściu do elektroniki , przed mosfetem, za mosfetem i na stykach stołu
Nawet jak kolega się powtórzył to przynajmniej wyjaśnił to łopatologicznie. W zasadzie jakiekolwiek diagnozowanie usterki powinno się zaczynać od pomiarów (a jak to nie jest realne to należy opracować testy dające miarodajne wyniki) inaczej to równie skuteczny w diagnozowaniu problemu będzie telefon do wróżbity Macieja. Wszelkie podejście na oko, na słuch itp. to niestety nie jest droga do sukcesu :) Kiedyś w modelarni wyleczył mnie z takiego podejścia instruktor który twierdził że na oko to chłop w szpitalu umarł ;) no i niestety to się sprawdza w wielu dziedzinach czy to elektronika czy tam mechanika...
autor: sp6vgx
29 cze 2018, 19:03
Forum: Anet
Temat: Czy taka modyfikacja ma sens?
Odpowiedzi: 40
Odsłony: 17910

Re: Czy taka modyfikacja ma sens?

Zepco pisze:I według mnie (choć nie jestem elektronikiem) jest to wina zasilacza anety, który jest niskobudżetowy (o tym nawet pisał ktoś przy okazji naprawy).
Powiedzmy sobie tak wszystkie te chińskie zasilacze modułowe dostępne dla alarmówki, zasilania LED-ów itd. między innymi używane w reprapach jak by to ująć są ch... warte... Cena za zwyczaj na Alledrogo itp. zależy ile kto marży dowali ;)
autor: sp6vgx
29 cze 2018, 18:52
Forum: Anet
Temat: Czy taka modyfikacja ma sens?
Odpowiedzi: 40
Odsłony: 17910

Re: Czy taka modyfikacja ma sens?

Kolego jeden nie chodzi o to czy RTOS ma sens na AVR czy nie (odniosłem się do nazewnictwa kolegi które nie jest poprawne)... o tym czy można coś takiego stwierdzić na słuch to też nie będę się wypowiadał (w dużym stopniu zależy od zastosowanych sterowników silników bo są takie że kolega nic nie usłyszy), ale pomijając to do takich ocenie nie jest słuch tylko jak już jakieś realne pomiary... choć znam takiego co mówił że ma oscyloskop w palcu...

Może kolega zacytuje mi po prostu konkretne zdanie do którego się odnosi bo może tutaj jest problem...
autor: sp6vgx
29 cze 2018, 18:22
Forum: Anet
Temat: Czy taka modyfikacja ma sens?
Odpowiedzi: 40
Odsłony: 17910

Re: Czy taka modyfikacja ma sens?

a tutaj widzę w sumie taki wpis:
virgin71 pisze:Coś za coś - cena robi swoje. Warto tę elektronikę wymienić na coś bardziej RAMPS.
Stół grzeje się w sposób nieciągły, więc i silniki powinny pracować bardziej różnorodnie. Tak jest?
Czyli raczej mowa jest o elektronice ;) Natomiast na ucho to się wiele nie oceni, ale pomijając to można by zapewne usłyszeć jeśli z jakiś powodów impulsy na sterowniki silników idą nierównomiernie. To może być związane że w jakiś okolicznościach coś w jakimś sofcie się nie wyrabia (nie ukrywajmy AVR-y to dość wolne procki). Nie mam pojęcia czy takie coś może występować, ale przy mnogości opcji konfiguracyjnych może przy jakiejś kompilacji takie coś występować (oczywiście są to rozważania czysto z teoretycznego punktu widzenia).

Tutaj jak się mamy jeszcze zagłębić w szczegóły to:
ethanak pisze:Nie zauważyłem, aby włączenie/wyłączenie grzałki miało w kodzie programu cokolwiek wspólnego z pracą silników (w rzeczywistości jest to niezależny wątek).
trudno mówić o osobnym wątku bo nie mamy tutaj jakiegokolwiek osobnego wątku z powodu braku jakiegokolwiek OS-a czy RTOS-a... praktycznie całość działa sobie w jakieś tam pętli na jakiejś tam maszynie stanów gdzie raczej trudno utrzymać zależności czasowe w ryzach (zwłaszcza przy tak dużej ilości wariantów jak możemy soft kompilować). Jakimś sposobem mogą być timery ale proszę zerknąć ile cykli zajmuje np. wywołanie przerwania w AVR-ach itd. itp.

Więc powiedzmy sobie tak z teoretycznego punktu widzenia coś takiego może wystąpić, ale czy występuje to nie wiem bo za mało różnych opcji przetestowałem... z drugiej strony nigdy nie chciało mi się jakoś mocno zagłębiać w kody źródłowe - ot dla mnie samo Arduino to jest zło ;)
autor: sp6vgx
29 cze 2018, 17:14
Forum: Anet
Temat: Czy taka modyfikacja ma sens?
Odpowiedzi: 40
Odsłony: 17910

Re: Czy taka modyfikacja ma sens?

ethanak pisze:Prosiłem o uzasadnienie.
To może ja ;) Powiedzmy sobie tak może coś takiego się dziać przy złym projekcie PCB. Trzeba zauważyć że obecne sterowniki silników krokowych to dość złożone układy... nie ma tam prostego sterowania typu podaj napięcie na cewkę silnika i na tym koniec (czyli taki najprostszy wariant sterowania silnikiem gdzie podajemy sobie napięcie na poszczególne cewki). Za zwyczaj mamy tutaj i sterowanie wartością prądu i mikrokroki itd. Przy złym PCB może przy włączeniu większego obciążenia dochodzić do spadków napięć w innych częściach układu np. właśnie dla sterowników silników krokowych (popularnie nazywanych stepsticami), a to się może wiązać z gubieniem kroków np. sterownik nie jest w stanie przez ten spadek napięcia zapewnić odpowiedniego prądu dla uzwojenia silnika.

W sumie to chyba jest jedyny przypadek jaki może mieć na to wpływ. Pomijam tutaj jakieś problemy w software że nagle soft przestaje się wyrabiać gdy obsługuje PID (ale wtedy dotyczy to całej reszty i elektronika na takim samym procku nie ma tutaj znaczenia).

Co do zwarcia mosfetu to lepszym zabezpieczeniem jest włożyć szybki bezpiecznik ;)

Praktycznie uwalenie całej elektroniki może się zakończyć gdy mosfet dostanie przebicia na bramkę i poleci napięcie na pin procesora. W niektórych wypadkach można takie coś ograniczać choć by większym rezystorem wpiętym pomiędzy IO procesora i bramkę (tak by ograniczył prąd do bezpiecznej wartości w razie takiej sytuacji)... ale to znowu może się przełożyć na to że będzie problem z szybkim włączaniem/wyłączaniem tranzystora (jeśli jest potrzebne)... ot nie będziemy w stanie przeładować pojemności bramki itd. przez co tranzystor nie będzie się otwierał do końca (a to przełoży się na jego uszkodzenie - ot z przyczyn termicznych bo będzie się grzał).

Temat generalnie jest mocno złożony i tutaj już mocno zależy od zastosowanych rozwiązań w elektronikach. Choć w większości wypadków są to rozwiązania minimalistyczne dlatego no. jesteśmy ograniczeni np. maksymalnym napięciem jakie możemy podać na mosfet (tak aby nie przekroczyć maksymalnego napięcia źródło bramka itd. czyli w zasadzie w okolicach +/-19-20V w zależności od zastosowanego tranzystora).

W sumie tak można by tutaj jeszcze z 20 stron napisać bo sterowanie mosfetami jest dość złożone - pytanie czy to ma sens...

Wróć do „Czy taka modyfikacja ma sens?”