Znaleziono 2 wyniki

autor: tomekr
24 wrz 2018, 20:57
Forum: Kalibracja, problemy
Temat: Hotend wyłamał drukowane elementy
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 7536

Re: Hotend wyłamał drukowane elementy

Ja drukuje bardziej wytrzymałościowe rzeczy z dużo grubszymi ściankami i u mnie ciężko jest to zrobić bez podgrzewanej komory. Wydruki zazwyczaj nie odgrywały się dokąd nie miały grubości 2-3 mm przynajmniej. Większość moich wydruków ma ścianki 2-3mm i dosyć gęste wypełnienie, trochę inaczej drukuje się elementy cienkościenne. Te czarne części były drukowane bez komory, mają cienkie ścianki i sporo wypełnienia dlatego bez problemu dało się drukować bez podgrzewanej komory, białe elementy w komorze, wszystkie z Abs-u. Ten jeden element z abs-u białego jest niedokończony bo zapętlił się filament, czarne też niedokończone bo z niewłaściwego rysunku, przerwałem w trakcie drukowania, jeden ma oderwany raft.
autor: tomekr
24 wrz 2018, 17:05
Forum: Kalibracja, problemy
Temat: Hotend wyłamał drukowane elementy
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 7536

Re: Hotend wyłamał drukowane elementy

Drukuję w zasadzie wyłącznie z abs-u i nawet sporo większe elementy ale prawie zawsze w komorze zamkniętej, 50 stopni w środku, jedynie małe elementy drukuje bez komory. Ciekawe jaką masz temperaturę stołu, u mnie to jest około 97 stopni, przy 95 potrafi się odklejać a przy 100 i więcej potrafi się kurczyć materiał, zmniejsza się jego przekrój w osi x i y i kulawo wygląda. Wygląda że drukujesz na rafcie, spróbuj ustawić grubszy raft i dodać brim, Bo na mój gust odrywa ci się element od stołu, podnosi się brzeg i zahacza o dysze. Przyjrzyj się na początku drukowania czy nie odrywa ci się raft od stołu, albo element od raft-u. Jeśli tak to spróbuj zwiększyć temperaturę stołu i ewentualnie włączyć chłodzenie od samego początku, u mnie to pomaga ale mam w środku, w komorze 50-55 stopni, natomiast brak chłodzenia powoduje, że element się kurczy. No i przy ABS bardzo ważna jest stabilna temperatura, skoki objawiają się nierównym przekrojem i przekaszaniem warstw. Przy dyszy 0.4 raczej nie przekraczał bym 0,25 mm grubości warstwy, chociaż dla pierwszych 3-4 mm drukowania, w slicerze możesz zadeklarować grubość warstwy do jakiejś wysokości. Ja wydajność podawania filamentu ustawiam z dokładnością do drugiego miejsca po przecinku, czyli na przykład 0,970, różnica dwóch trzech setek jest już zauważalna, pomimo że tego nie widać to jest taka możliwość, spróbuj wpisać dokładniejszą wartość, Najlepiej to weryfikować przy pełnym wypełnieniu jeśli nadlewa to za duża wydajność. Prawdę powiedziawszy gdyby nie to że mam obudowę z poliwęglanu, drukarka Vertex k8400, to trzymałbym temperaturę komory nawet 60-70 stopni ale obudowa nie wytrzymuje, no też i plastik, filament, który jest w środku nie jest podawany dobrze, robi się za miękki.
No i jak zwykle za mało danych: czym drukujesz, jaki plastik tu decydują niuanse, wtedy ważne jest prawie wszystko, u mnie w takich sytuacjach najczęściej przyczyną był odrywający się element od stołu albo niezbyt sztywny stół który uchyla się przy drukowania, na przykład z powodu zbyt dużego wydatku filamentu i tworzenia się nadlewów.
Prążki na kostce testowej mogą świadczyć o zbyt małej sztywności stolika lub jego luzach.

Wróć do „Hotend wyłamał drukowane elementy”