Znaleziono 3 wyniki

autor: tomekr
20 lis 2019, 08:40
Forum: Robotyka, modele RC, modelarstwo
Temat: Silniki MT2204 2300kv i pakiet 4s
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 15964

Re: Silniki MT2204 2300kv i pakiet 4s

tomekr pisze:...... lub jak nie znamy go, to powinien spaść przy zmniejszeniu obrotów silnika i ja robię to tak, że jeśli obroty zmniejszę o 10%, to przynajmniej o te 5-7% spadnie prąd silnika....
powinno być :
.....lub jak nie znamy go, to powinien spaść przy zmniejszeniu obrotów silnika i ja robię to tak, że jeśli obroty zmniejszę o 10%, to przynajmniej o te 10% + 5-7% spadnie prąd silnika...
Szczegół, ale dosyć istotny
autor: tomekr
20 lis 2019, 08:03
Forum: Robotyka, modele RC, modelarstwo
Temat: Silniki MT2204 2300kv i pakiet 4s
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 15964

Re: Silniki MT2204 2300kv i pakiet 4s

Nie mogę już edytować, ale dorzucę do tego bełkotu jeszcze parę drobiazgów, bo widzę, że czytają też i tacy którym się to może przydać.
Otóż maksymalnego momentu silnika nie przekroczymy, bo decyduje o nim maksymalne pole magnetyczne w blachach, a zależy ono od prądu magnesującego i blachy. Po osiągnięciu maksimum czyli to jest ok. 1.9T zwiększenie 2-krotne prądu powoduje wzrost tego pola do np. 1,95T, czyli o ok. 2% i o tyle momentu obrotowego i mocy mechanicznej na wale (nie tej pobieranej), ponadto zaczynają przy maksymalnym polu drastycznie rosnąć straty na przemagnesowanie rdzenia i optimum pracy to jest jakieś 1,5-1,7T, stąd i jeszcze ze szczeliny i rozproszenia pola magnetycznego, optymalny prąd pracy silnika to ok. 80% maksymalnego. Idealnie by było, gdyby można było w regulatorze programować maksymalny prąd silnika i on by go ograniczał, a nie tylko indukcyjność i rezystancja uzwojenia i regulatora (stąd wspominane wyżej 140A piki prądu). My tutaj doskonale znamy ten temat, to jest TA regulacja prądu w steepstikach czy innych sterownikach do silników krokowych.
Najprostszy, empiryczny dobór śmigła to pomiar prądu silnika na prostym stanowisku pomiarowym, powinien tak naprawdę być mniejszy od maksymalnego deklarowanego, lub jak nie znamy go, to powinien spaść przy zmniejszeniu obrotów silnika i ja robię to tak, że jeśli obroty zmniejszę o 10%, to przynajmniej o te 5-7% spadnie prąd silnika, przy wyścigowych dronach próbę taką bym robił przy ok. 85% maksymalnych obrotów, lub jeśli mamy precyzyjne logi z lotu, to na podstawie analizy prędkości i prądu, prąd maksymalny (nie piki) powinien być osiągany przy maksymalnej stałej prędkości wznoszenia, przy locie poziomym z maks. prędkością powinien być mniejszy, jeśli nie ma zmian to przeciążamy silnik, mniejsze śmigło, nawet np. przycięcie końcówek śmigła o parę milimetrów, to daje delikatną przewagę nad innymi. Ważny jest jeszcze skok śmigła, w zasadzie nie powinien przekraczać połowy średnicy, ale w wyścigówkach rzadko się wisi w miejscu, to bardziej jak w samolotach.
autor: tomekr
20 lis 2019, 07:05
Forum: Robotyka, modele RC, modelarstwo
Temat: Silniki MT2204 2300kv i pakiet 4s
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 15964

Re: Silniki MT2204 2300kv i pakiet 4s

Późno trafiłem na ten wątek, ale na przyszłość parę informacji. Z reguły chińczyki mają zawyżone parametry mocy, ale to szczegół, najbardziej wiarygodne są tabelki z danymi osiągów przy różnych napięciach zasilania i śmigłach. Generalnie zasada jest taka, że im wyższe napięcie zasilania, to większa moc silnika i jego większa maksymalna sprawność, no i co oczywiste większe obroty. Jednak na to nakładają się inne zależności, a najważniejsza to, że im wyższe obroty śmigła to mniejsza jego sprawność i w efekcie sprawność całego zespołu napędowego maleje, polecam program Motocalc do wyliczenia i doboru zespołu napędowego. W sumie taki zespól napędowy np na pakiecie 3S i śmigle 7x3.5 może mieć sprawność maksymalną 30% i ciąg maksymalny 200g (sprawność bez uwzględnienia strat na komutację regulatora) i pobierać do 10A i 120W, lub na pakiecie 4S i śmigle 6x3 sprawność maksymalną 23%, ciąģ 250g pobierać 12A i 190W. Jeśli to kopter racingowy i zalezy nam na maksymalnej szybkości i zwinności, a czas lotu jest nieistotny to takie rozwiązanie jest akceptowalne i słuszne o ile nie przeciążymy pakietu i regulatora i silników. Tutaj jeszcze istotny jest dobór śmigła, bo za duże śmigło powoduje przeciążenie silnika i jego przegrzewanie i drastyczny spadek sprawności napędu. Kolejna rzecz to wytrzymałość śmigła, przy kv=2300 i pakiecie 3S mamy teoretyczne maksymalne obroty 12Vx2300obr/V=25600obr/min, a przy pakiecie 4S 16V x 2300obr/V=36800obr/min, w praktyce przyjąć można ok 60-70% tej wartości, w zależności od jakości silnika. W praktyce śmigło powinno być proporcjonalnie mniejsze o pierwiastek z proporcji obrotów czy napięcia zasilani, mogę się tutaj mylić czy to na pewno pierwiastek kwadratowy, ale chodzi o przybliżona wartość, bo rozmiary śmigieł nie występują co milimetry. No i dochodzą jeszcze obciążenia śmigieł od momentu żyroskopowego, od siły odśrodkowej i od ciągu, a także obciążenia piasty od ekscentryczności i prawie wszystkie sa proporcjonalne do kwadratu obrotów. Ponadto ze wzrostem obrotów silnika rosną straty na komutacje regulatora (bardziej się grzeje), rosną straty na przemagnesowanie i prądy wirowe w blachach stojana wirnika (też bardziej się grzeje). No i na koniec, jeśli odleci taki dron, to możne się okazać, że będzie latał na pakiecie 5min zamiast 12 i w praktyce będzie bardziej mulasty.
Wniosek po tym wywodzie (pewnie bełkocie dla niektórych) jeśli nie mamy jakiegoś większego doświadczenia to trzymamy się wytycznych producenta. Oczywiście możemy nabyć doświadczenia teoretycznie (najprościej Motocalc), bądź empirycznie, tylko to kwestia kosztów, czasami lepiej dołożyć kilkadziesiąt zl na to co powinno być, bo to będzie tańsze niż dobór na palę i kupowanie kolejnych śmigieł, regulatorów, silników i dronów. Ja zaczynałem od Motocalc'a i przerabiania silników z CD, ale wtedy gotowy tej wielkości silniczek kosztował 300-600zł/szt, było co oszczędzać.

Wróć do „Silniki MT2204 2300kv i pakiet 4s”