Znaleziono 3 wyniki

autor: Zibi
24 wrz 2018, 15:50
Forum: Drukarki 3D "żywicowe" - UV-LCD, MSLA, DLP, SLA itp.
Temat: LC Precision czy AnyCubic Photon?
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 5703

Re: LC Precision czy AnyCubic Photon?

Z nabyciem drukarki i zrobieniem wydruków jest mi bardzo spieszno (muszę się uwinąć do końca roku). Drukarkę kupuję w ramach jednego uczelnianego mini-projektu, na który dostałem określony fundusz (8000 zł) i oficjalnie będzie należeć do uczelni. Innymi słowy, nie jest to drukarka do użytku na własną rękę (będzie stać w laboratorium), dlatego co raz zakupię, musi wystarczyć i żadne dalsze operacje typu 'sprzedać, a potem zakupić Prusa' niestety nie wchodzą w grę. W związku z tym, wolałbym żeby był to sprzęt niezawodny (a fundusze na materiały eksploatacyjne skądś ewentualnie wytrzasnę).
Gdybym wszystko kupował z własnej kieszeni, raczej pokusiłbym się o tego Photona, a tak mam zagwostkę... Chyba lepiej pójść w domniemaną jakość, a nie patrzeć tylko na cenę. Ale tak jak powiedziałem wcześniej - ciągle się waham :unknown:
autor: Zibi
24 wrz 2018, 15:20
Forum: Drukarki 3D "żywicowe" - UV-LCD, MSLA, DLP, SLA itp.
Temat: LC Precision czy AnyCubic Photon?
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 5703

Re: LC Precision czy AnyCubic Photon?

Dziękuję za tak szybką odpowiedź!

Co do pokrycia kosztów eksploatacyjnych, zawsze coś się znajdzie w przyszłości. Głównie chodzi o niezawodność drukarki - znalazłem sporo wątków w zakamarkach internetu, że w Photonie ekrany LCD dość często padają, a folie FEP szybko matowieją pod wpływem czyszczenia alkoholem (albo trzeba je wymieniać po dość częstych nieudanych wydrukach) - może masz szczęście i trafiasz na porządne części elektroniczne (już wiele razy naciąłem się na to, że kupując sprzęt elektroniczny niby z tej samej serii/firmy można natrafić albo na majstersztyk, albo na szmelc, który podziała z 2 tygodnie). Podobnie z kalibracją - wiele osób pisze, że pomimo zastosowania się do opisanych procedur, wydruki albo odpadają od platformy, albo przylepiają się na samym początku do folii FEP. Nie przeczę - nie znam tych ludzi i może ogólnie nie ogarniają albo nie umieją czytać ze zrozumieniem.

Tak czy inaczej, jeśli miałbym zapłacić te 8000 za drukarkę LC Precision i dodać z 1000 na materiały eksploatacyjne, ale mieć spokój i pewność (a raczej większą pewność, całkowitej nigdy nie możne mieć), że wydruki będą wychodzić i ogólnie drukarka będzie niezawodna, to się na to piszę. Pojawia się pytanie o prawidłowości tych opinii z internetu :)
autor: Zibi
24 wrz 2018, 01:25
Forum: Drukarki 3D "żywicowe" - UV-LCD, MSLA, DLP, SLA itp.
Temat: LC Precision czy AnyCubic Photon?
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 5703

LC Precision czy AnyCubic Photon?

Cześć wszystkim!
Mam ogromną zagwostkę związaną z wyborem drukarki - waham się pomiędzy LC Precision a AnyCubic Photon. Kwota, którą obecnie posiadam całkowicie pokryje koszt samej drukarki LC Precision, tj. 8000 PLN, natomiast materiały eksploatacyjne, które niestety są dość drogie (ekran ochronny na wyświetlacz, żywice, folie FEP), mocno nadszarpną moje 'zaskórniaki'. Dlatego wolałbym, żeby 'pierwsze' próby drukowania nie kończyły się ciągle odpadającymi/nieudanymi wydrukami, tj. nie chciałbym zmarnować np. 1 litra żywicy na coś, co nie wyjdzie.

Czytając różne fora i oglądając różne recenzje, użytkownicy zachwalają sobie tę drukarkę - w porównaniu do AnyCubic Photon, LC Precision praktycznie w każdym względzie (prócz ceny) jest lepsza - bardziej niezawodna, rzadziej wymienia się elementy typu folie FEP, łatwo czyści się żywice, żywice są mniej drażniące (+ jest duży ich wybór), oprogramowanie jest znacznie lepsze, itp. Z drugiej zaś strony, w przypadku drukarki AnyCubic Photon, cena wynosi 3200 PLN, więc pozostałą część środków mógłbym poświęcić na materiały eksploatacyjne (dużo żywic, dużo ekranów LCD oraz folii FEP).

Pojawia się więc pytanie - którą drukarkę wybrać? Nie będę z niej korzystał super często - sporadyczny wydruk jakiś skomplikowanych elementów, które muszą być nieprzepuszczalne dla wody. Jak to jest z adhezją wydruków do podłoża w LC Precision (nie znalazłem żadnych informacji o tym). Podobno w Photonie można się mocno namęczyć żeby jakiś pierwszy wydruk wyszedł poprawny, a nawet jeśli wyjdzie, to z kolejnymi może być problem (odrywają się od podłoża, żywica zaczyna polimeryzować zbyt blisko folii FEP przyciągając ją do siebie przez tzw. 'suction forces', itp.).

W związku z tym, iż jestem świeżakiem w sferze drukowania 3D, zwracam się do Was z uprzejmą prośbą o doradzenie, z której drukarki (łatwość w obsłudze, niezawodność i koszty eksploatacyjne) mógłbym być bardziej zadowolony :) Z góry dziękuję za pomoc!

Pozdrawiam,
Zibi

Wróć do „LC Precision czy AnyCubic Photon?”