Znaleziono 7 wyników

autor: poharatek
05 lut 2019, 23:16
Forum: Cudze wydruki
Temat: Drukowany samolot za free
Odpowiedzi: 47
Odsłony: 32561

Re: Drukowany samolot za free

Kontynuując dyskusję, która niestety zmierza w kierunku mocno abstrakcyjnym...

Posłuchaj, @dziobu zgadzam się z Tobą co do zasady, ale dyskusja nie dotyczy rzeczy ogólnych, ale bardzo konkretnych i specyficznych modeli do wydrukowania.
Nieco mnie śmieszy i zarazem irytuje, że bez dokładnego przyjrzenia się im zakładacie, że uda się wam, opierając się jedynie na własnym doświadczeniu "od strzała ", bądź też ze znikomą ilością prób, dobrać idealne parametry wydruku. I, że wcale wam do niczego nie są potrzebne profile autora projektu (który nota bene wymyślił tę metodę drukowania modeli), bo każda drukarka jest przecież inna ;)

Jeśli macie więc chwilę czasu, to tu są dostępne pliki "testowe":https://www.thingiverse.com/thing:1810679.
W paczce znajduje się plik stl - więc można sobie model obejrzeć i dokonać własnych przemyśleń, jak i gcode, plik factory pod s3d i ini pod curę, żeby obczaić "co autor miał na myśli".
autor: poharatek
05 lut 2019, 21:14
Forum: Cudze wydruki
Temat: Drukowany samolot za free
Odpowiedzi: 47
Odsłony: 32561

Re: Drukowany samolot za free

Szlag! Chyba sobie powinienem dać szlaban na forum, i na chwilę przestać tu się udzielać (niewykluczone, że się na tyle zacietrzewię, że admin zrobi to za mnie ;))
Ale jakoś tak zdzierżyć nie potrafię, jak wypisujecie bzdury...
Pierwsza rzecz:
Nie odmawiam wam, doświadczenia w drukowaniu, natomiast nieco inaczej jest z waszym doświadczeniem jeśli chodzi o drukowanie modeli latających, bo to macie zerowe ;)
(No chyba, że się mylę - w takim wypadku wyprowadźcie mnie z błędu - proszę o zdjęcia modeli i filmy z lotów.)
Bo widzicie - to nie jest kolejny wazonik, czy benchy. Po wydrukowaniu się tego nie postawi ma półce, żeby stało, ładnie wyglądało i łapało kurz.
Do gotowego modelu P-38 wsadzę wyposażenie RC o łącznej wartości nowej drukarki, ustawię ten model na pasie startowym, wystartuje nim i oczekuję że po poprawnym locie i regulacji uda się nim wylądować, żeby później w czasie całego "resursu" modelu takich lotów wykonać n+1.
(Tak, że przykład gościa z CNC Kitchen, który przez własną głupotę zniszczył model w drugim locie jest według mnie średnio udany... ;))
Gotowy model o wadze około 2 kg będzie sobie popierdzielał w powietrzu z prędkością kilkudziesięciu km/h. Gdybym z jakichś przyczyn stracił nad nim kontrolę, to gdyby walnął w coś - narobi naprawdę dużych szkód (o tym, co by się działo, gdyby walnął w kogoś - wolę nawet nie myśleć). W związku z czym mam zamiar zrobić wszystko, żeby od strony konstrukcyjnej zrobiony był na tip top i bez żadnych kompromisów.
Co do ustawień wydruków, to niezależnie od Waszych doświadczeń, nie chce mi się wierzyć, że po zobaczeniu w slicerze czegoś takiego:
1a.jpg
po chwili zastanowienia dojdziecie do wniosku, że należy ustawić temeraturę wydruku 10oC wyższą niż zalecana przez producenta filamentu i wyłączyć chłodzenie ;)
I zamiast zdawać się na Waszę, wolę zaufać doświadczeniu konstruktora modelu (i jako modelarza i jako drukarza).
Już napisałem, że to ma być model latający, w związku z czym musi być lekki i wytrzymały.
I wydruki testowe nie polegały na tym, że ze stołu zdrapywałem spaghetti, ale gotowe części nie spełniały moich wymagań. Np. były zbyt ciężkie, lub też pojawiły się jakieś artefakty na geodetycznych wzmocnieniach w skrzydłach ( ustawiałem wtedy "extra restart distance" do retrakcji). Konkretnie tak wyglądają moje pudła z wydrukami:
2.jpg
W pudle po lewej części które przeszły kontrolę jakości i trafią do modelu, po prawej - testowe, lub odrzuty.
7.jpg
To z kolei jest testowe skrzydło. Nieco sfatygowane, bo przeszło testy wytrzymałościowe ;)
Już po wydrukowaniu części przykadłubowej wyszło, że będzie zbyt ciężkie (i jest - całość o jakieś 15g), postanowiłem jednak wydrukować wszystkie elementy, żeby skleić całość do kupy, przećwiczyć klejenie i zobaczyć jak toto będzie wytrzymałe. Okazuje się, że całkiem całkiem
Statycznie - wytrzymuje obciążenie około 25 kg, po czym wydruk zaczyna się rozwarstwiać obok spoiny klejonej (co istotne uszkodzenia zaczęły powstawać, przy końcówce skrzydła, a nie centropłacie).
I dynamicznie - czyli waliłem krawędzią naracia skrzydła w krawędź stołu warsztatowego. Bardzo satysfakcjonujące zajęcie :)
I o dziwo musiałem się mocno wysilić i rąbnąć z całych sił, żeby natarcie wyszczerbić. Wytrzymałość jest znacznie większa od klasycznej konstrukcji drewnianej, na poziomie solidnego kompozytu szklanego.


Tak, że szanowni rozmówcy - przemyślcie sprawę, zastanówcie się nad tym, co wiecie, a co Wam się wydaję, że wiecie, a potem dopiero piszcie :)
Natomiast @sp6vgx, pewnie, że i druk i modelarstwo to jest też i zabawa - ale bawmy się z głową.
autor: poharatek
05 lut 2019, 18:41
Forum: Cudze wydruki
Temat: Drukowany samolot za free
Odpowiedzi: 47
Odsłony: 32561

Re: Drukowany samolot za free

Oj ludzie... miałem sie tu już nie udzielać, no ale..
Są specyficzne i tyle.
Ale, że napisał to swieżak z Enderem, to co on tam wie i kto by się tym przejmał ;)
I ewidentnie nikomu z was się nie chciało zajrzeć do podlinkowanego przeze mnie faq odnośnie ustawień wydruku modeli (tu https://3dlabprint.com/faq/ i trochę więcej tu https://3dlabprint.com/faq/setting-simp ... nt-planes/).
Bo przecież druk 3d nie ma przed wami tajemnic :D
autor: poharatek
05 lut 2019, 16:53
Forum: Cudze wydruki
Temat: Drukowany samolot za free
Odpowiedzi: 47
Odsłony: 32561

Re: Drukowany samolot za free

Echhh jo...
To już zaczyna być irytujące: albo ja się niejasno wyrażam, albo Ty masz problemy ze zrozumieniem...

Ostatnia próba:
Słuchaj, masz zapewne większe doświadczenie w druku 3d, ale w tej dyskusji to ja mam nad Tobą przewagę. Bo o ile Ty teoretyzujesz sobie na temat drukowanych modeli latających, to ja od ponad 2 tygodni drukuję P-38 od 3DLabPrint.
"Drukowanki" to dosyć szczególne drukowanie: elementy są cienkościenne, mają być jednocześnie lekkie i wytrzymałe. I wymaga to ustawienia specyficznych, innych niż standardowe parametrów wydruku. Dobrze, jeśli autor projektu wskazuje, jakie one mają być,
Jeśli faktycznie planujesz budowę tego modelu z Thingiverse, to naprawdę szczerze polecam lekturę tego: https://3dlabprint.com/faq/.
Zresztą na witrynie i forum 3DLabPrint znajdziesz znacznie więcej przydatnych informacji.

Co do tego, że każda drukarka jest nieco inna, i że do każdej trzeba nieco inaczej ustawić parametry wydruku - święta racja.
Ale to oznacza tyle, że trzeba poświęcić trochę czasu na próbne wydruki.
Mnie zajęły one jakieś 50 godzin, zanim dostroiłem parametry tak, że wydruki zaczęły ważyć tyle ile trza, mieć odpowiednią wytrzymałość a przy tym wyglądać jako tako. I za punkt wyjścia posłużyły mi parametry podane przez 3DLabPrint - jeśli zaczynałbym od zera, nie wiem ile by mi to zajęło...

I teraz z mojej strony to już EOT.
Miłej zabawy życzę :)
autor: poharatek
05 lut 2019, 15:11
Forum: Cudze wydruki
Temat: Drukowany samolot za free
Odpowiedzi: 47
Odsłony: 32561

Re: Drukowany samolot za free

Ewidentnie posługujemy się różnymi definicjami zabawy.
No i sporo Ci się wydaje, jeżeli chodzi o drukowane modele.
Bo widzisz - ten Eclipson te będzie jakieś 70 godzin samego drukowania części (nie licząc próbnych wydruków do sprawdzenia parametrów).Nieco dłużej niż benchy, czy wazonik - nieprawdaż?
Pisząc o parametrach wydruku, no cóż - prostu nie masz pojęcia o czym piszesz.
To jest zupełnie inne drukowanie, niż standardowy druk z PLA.
Dla przykładu moje podstawowe ustawienia przy drukowaniu Lightninga: warstwa 0,25mm, temp. dyszy 235oC, chłodzenie wydruku 0%.
Jeśli Twoje "ogarnięcie drukarki", spowodowałoby, że tak byś je ustawił - to zwracam honor.
autor: poharatek
05 lut 2019, 14:04
Forum: Cudze wydruki
Temat: Drukowany samolot za free
Odpowiedzi: 47
Odsłony: 32561

Re: Drukowany samolot za free

sp6vgx pisze: Hmm a od kiedy drukowanie jest darmowe ;) Jak bym tego nie robił hobbystycznie i policzył stracony czas (licząc to jak liczę robiąc projekty komercyjne) - to moje wydruki były by cholernie drogie ;) Ceny filamentu już pomijam bo to grosze ;)
No cóż, wytłumaczę w najprostszy sposób:
Zapłaciłeś coś, żeby ściągnąć pliki do wydruku tego modelu z Thingiverse?
Jeśli nie - to jest to darmocha.

Przy czym ta "darmowość" jest mocno zwodnicza i w sumie może się okazać, że taniej by wyszło kupić ten model tu: https://www.eclipson-airplanes.com/modelt i dostać profile wydruku. Bo jak puścisz sobie te stl z Thingi na standardowych ustawieniach dla PLA - no to cóż, "coś" się tam wydrukuje, ale nie będzie się to nadawało do zbudowania modelu latającego. Tu masz trochę o ustawieniach druku, dla modeli 3DLabPrint: https://3dlabprint.com/faq/

"Parada wspomnień" z lat 80/90 wskazuje, że masz jakieś doświadczenie z latającymi modelami RC. W związku z czym sam już powinieneś potrafić ocenić, czy jakaś konstrukcja jest poprawna, czy dało by się coś zrobić lepiej, lżej, mocniej. Tego Eclipsona już znasz, natomiast stąd możesz sobie ściągnąć przykładowe części modeli z 3DLabPrint: https://www.thingiverse.com/stephencz/designs
Sam sobie porównaj, jak to jest zaprojektowane.
autor: poharatek
05 lut 2019, 12:08
Forum: Cudze wydruki
Temat: Drukowany samolot za free
Odpowiedzi: 47
Odsłony: 32561

Re: Drukowany samolot za free

marek91 pisze:Tego typu zabawki nie są kompletnie bez sensu? Jeśli jesteś początkujący to będziesz miał kraksę za kraksą, nie lepiej kupić samolot z pianki który się nie rozleci na drobny mak przy pierwszym krecie?

Dla mnie to trochę taki "druk 3d na siłę". Bo można taniej, prościej, szybciej i lepiej.
Jest dokładnie tak, jak piszesz.
Co znamienne, na te darmowe drukowanki napalają się najbardziej ci , którzy którzy chcieli by dopiero sobie polatać modelem RC.
Do nauki latania się to absolutnie nie nadaje. Lepiej kupić "piankolota", uczyć się na nim, rozwalać i odbudowywać.

W tym konkretnym przypadku dochodzi jeszcze kwestia hm... poprawności konstrukcji. Inaczej mówiąc jest to "średnio dobrze" ;) przemyślana konstrukcja modelu łatającego.

Trochę inaczej jest z modelami od 3DLabPrint. Tam od strony konstrukcyjnej jest wszystko "zgodnie ze sztuką", a niektóre rozwiązana są ciekawe, nie spotkałem się z nimi wcześniej, a wygląda na to, że dają radę.
Trochę testów już zrobiłem, bo aktualnie jestem na etapie ukończonych około 75% wydruków P-38 od 3DLabPrint. Wieczorem, jak będę miał chwilę czasu to zrobię zdjęcia i trochę więcej na ten temat napiszę.
Z tym, że w moim odczuciu, mimo tego, że podoba mi się to co ściągam ze stołu i składam do kupy, to jednak jest to bardziej "pokazówka technologii druku 3D", niż "latający model RC".

Wróć do „Drukowany samolot za free”