Znaleziono 1 wynik

autor: Adinfo
06 cze 2022, 08:25
Forum: Elektronika sterująca, wyświetlacze
Temat: RAMPS 1.4 24V
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 1827

Re: RAMPS 1.4 24V

Rozarh pisze:2. Maksymalne napięcie kondensatorów filtrujących - wszystkie źródła o tym piszą, ale 1 i 3 każą się upewnić, czy napięcia są większe niż 24V (mam na płytkach 25V na jednej i 35V na drugiej) natomiast źródło 2 podaje, że maksymalne napięcie płytki musi być dwukrotnie mniejsze (dla bezpieczeństwa) niż napięcie kondensatorów. Oznacza to, że teoretycznie mogę użyć jedynie napięć 12,5V lub 17,5V :( WTF?
...
...
Najbardziej intryguje mnie ten problem napięć kondensatorów - czyżby w układzie pojawiały się jakieś piki napięciowe mogące przebić te kondensatory?
Z kondensatorami elektrolitycznymi chodzi o to, że aby działały stabilnie i nie uległy uszkodzeniu muszą mieć większe napięcie znamionowe niż podane zasilanie na ich wejściu.

Jak cały układ zasilasz 12V to dobrze jak by kondensatory miały napięcie znamionowe jak najwyższe - np. 24V lub nawet 35V. W przypadku zasilacza 24V kondensatory 35V to minimum. Elektrolity pracujące na granicy max. własnego napięcia znamionowego mogą się uszkodzić (nie tylko siebie), stracić pojemność a docelowo wylać szybciej niż pracujące z pewnym zapasem. Więc jeżeli chcesz RAMPS zasilić 24V to wstaw minimum 35V kondensatory, mogą mieć oczywiście większe napięcie ale tu już rośnie ich rozmiar - więc mogą się nie zmieścić.

Polecam zamiast tego wlutować kondensatory polimerowe, które mogą pracować na granicy napięcia znamionowego jakie mają - sam takie zacząłem stosować - w tym przypadku 35V będzie już nadto. Używałem też tantalowych ale w przypadku zwarć lubią "eksplodować" i do tego muszą mieć napięcie znamionowe wyższe minimum 2x od tego jakie na nich występuje w danym układzie inaczej ryzyko i adrenalina rośnie ;p

Wróć do „RAMPS 1.4 24V”