Znaleziono 3 wyniki

autor: JGFTW
05 lis 2019, 04:42
Forum: RepRap - buduję
Temat: Build Log Ciu-Tech V1 ;)
Odpowiedzi: 52
Odsłony: 24508

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

Rozwiązanie ciekawe ale w praktyce wiadomo że różne kolory filamentów nawet jednego rodzaju i producenta mają nie raz różne temperatury druku (właśnie z m.in z powodu dodatków pigmentów).
Tak sobie myślę że możnaby zrównać do temperature druku do temperatury odpowiedniej dla materiału który wymaga najwyższenaj ale może być problem z jakoscia.
Znalezienie producenta, rodzaju materiału (niekiedy nie tych samych producentów) i do tego jeszcze kolorów, żeby dobrać ustawienia i jakościowo mnie to zadowalało zajęło mi bardzo wiele czasu a dobierałem to dla jednej dyszy ;) Kolega Janek_porzycz musi to zrobić dla 3 naraz i to tak żeby ze sobą współgrały po wymieszaniu w odpowiednich proporcjach. Bedzie to ciekawe o ile procent zmieszania bedzie trzeba zmieniac parametry np retrakcji,temperature itp o ile w ogóle.

Ale jak chodzi o temperaturę to przy PLA raczej nie zaobserwowałem, żeby to była taka tragedia tzn wszystkie kolory na 3 drukarkach wrzucam na tyle samo 215/60 (więc ja dostosowuje do najwyższej temperatury) i efekt jest zadowalający jedyne co te kolory różni to wykończenie powierzchni (bardziej/mniej połyskujący) Więc mam podejrzenie, że jak namierzysz odpowiedniego producenta i rodzaj materiału to przy podstawowych kolorach (bo jakieś specjalne typu galaxy czy złoty to nawet nie wspominam) to parę stopni nie powinno aż tak wpłynąć na efekt końcowy - ale to nie znaczy że nie może i zgadzam się że to coś, co należy mieć na uwadze, szczególnie przy wybieganiu w kolory egzotyczne.

Mam wrażenie, że to najbardziej jest widoczne przy filamentach różnych producentów np Spectrum PLA a Ekofilament od DD (oba czerwone) to u mnie było 15 stopni rożnicy - dlatego ja proponowałbym znalezienie jednego producenta bo przynajmniej ten podstawowy granulat będzie ten sam i to już Ci dużo ułatwi.
Swoją drogą ciekawe na ile dobrze ten filament się tam wymiesza w małej komorze.
No ja również jestem ciekawy, jak obserwowałem na filmiku 2 posty wyżej to dość szybko zmienia się kolor z czarnego na biały na tym purge tower ( jedna warstwa czegoś w stylu kostki 20x20 ) i już jest mocna zmiana, a są to skrajnie konstrastujące kolory i nie widać odcieni szarości na docelowym modelu. Wydaje się że ta komora mieszania jest faktycznie niewielka.

Znalazłem wyszukiwarką jeden temat z jednym zdjęciem ;)
viewtopic.php?f=5&t=952&hilit=diamond+hotend

Jedyna sensowna informacja to, że autor miał być problemy z retrakcją - co jest w sumie ciekawe, bo jak się taka retrakcja będzie odbywać; Czy wszystkie 3 ekstrudery wycofują filament ? Czy moze w zaleznosci o procentowego zmieszania kolorów wartośc długości retrakcji też jest dzielona ?

Także mam nadzieję, że nie przestaniesz informować o postępach. Sczególnie czekam na informacje o mieszaniu kolorów.
Po glowie chodzi mi np druk rozpuszczalnych supportow ale nie wiem czy temperatury sa kompatybilne np z PLA
Masz 2 opcje materiałowe (które znam) na supporty HIPS i PVA, z nich dwóch to PVA jest w zakresie temperatur pokrywającym się z PLA tj 185-200
https://www.simplify3d.com/support/materials-guide/pva/
Hips jest do materiałów o wyższej temperaturze Tg : https://www.simplify3d.com/support/mate ... uide/hips/
Nie korzystałem z rozpuszczalnych materiałów to się nie wypowiem. Co do mieszania to wydaje mi się, że jak podczas drukowania np PLA materiał podporowy nie będzie dobrze przepuszczony( zmiesza się w docelowym obiekcie ) to rozpuszczajac podpory rozpuścisz trochę model. Do tego oczywiście temperaturę musisz dobrać taką, żeby pasowała do obu materiałów co już na pewno będzie większą wymagało testowania.


Swoją drogą patrząc na zdjęcia mam nadzieję, że nie drukujesz części użytkowych drukarki z PLA ? ;)
Zazwyczaj wykończenie PETG jest bardziej połyskujące, natomiast ABS na Enderze na 100% wypełnieniu nie brzmi prawdopodobnie.
autor: JGFTW
04 lis 2019, 04:34
Forum: RepRap - buduję
Temat: Build Log Ciu-Tech V1 ;)
Odpowiedzi: 52
Odsłony: 24508

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

Nie wiedziałem, że ten wyświetlacz można jeszcze dotykać - jestem zaskoczony, że to taki bajer :D
mem-generator_9a6063d48dfe89f5b8b44cb1f72c7dce-1.jpg
Pytanie o rozwiązanie typu MMU czy Mosaic Palette, chciałem zapytać czy robisz po prostu wersje z 3 silnikami ekstruderów ( trochęjak w MMU1 prusy https://blog.prusaprinters.org/original ... e-release/) czy jakiś mechanizm dzielenia i podawania kolorów (https://www.mosaicmfg.com/) ?

Teraz widzę że SKR pro ma 6 sterowników silników, więc pewnie to pierwsze ale moje pytanie wciąż obowiązuje, bo
jest dobry powód, żeby chcieć mieć wiecej niż 3 kolory - albo chociaż możliwość dodania 4tego.

Ale jeżeli zakładając, że nie chcesz nic zmieniać ( dodawać jakiegoś mechanizmu ) to z tego co czytałem jak sam chciałem zrobić drukarkę z tym hotendem (i w sumie dalej chce) to powinieneś korzystać z palety nie RGB tylko RYB
color.jpg
Widać na obrazku, że zamieniając kolor żółty z zielonym efektywnie zmienia się sposób tworzenia barw. W metodzie mieszania addytywnego im więcej kolorów mieszasz, tym jasniejszy kolor powstaje.

Na filmiku, który podesłałeś gościu drukuję w palecie RGB i można zawuażyć bladość kolorów.
Metodą subtraktywną powinieneś otrzymać większe nasycenie koloru (teoretycznie).

Natomiast jak chodzi o to dlaczego nie CMY a RYB to z dwóch powodów :
1. Łatwiej jest znaleźć czerwony i niebieski niż cyan i magenta w ofercie producentów filamentu (mówie tu raczej o PETG i bardziej egzotycznych aniżeli PLA)
2. Przy palecie CMY kolor czarny może być za mało wyraźny(będzie wyblakły), dlatego też producenci tuszu dają kolor czarny (K) osobno, żeby podbijał saturacje.

Skrótowo od strony praktycznej fajnie to podsumowuje grafika :
2febb4d21217ee25b9a1f4c0d87c9d81.jpg
Generalnie to jak wszyscy wiemy RGB jest wyświetlaczach, właśnie dlatego, że specyfika tego rodzaju mieszania kolorów sprawdza się gdy tworzy się je światłem i zapewne sprawdziłoby się prędzej w drukarkach SLA/DLP

Mieszanie kolorów FDM natomiast w mojej ocenie własnie powinno być za pomocą RYB lub CMY(k), ponieważ powstają za pomocą mieszania się pigmentów i jest to patent szeroko rozpracowany przez producentów drukarek 2d ;)

Wszystko jednak jak zawsze zależy od tego co chcesz osiągnąć, ale jak będziesz chciał polecieć już całkowicie w CMYK jako palete kolorów to wtedy musiałbyś wykombinować jak do jednego z wejść zrobić rozdzielacz do podawania samego czarnego filamentu (żeby też nie tracić wszystkich kolorów podczas robienia czerni).

Fajne rozwiązanie zaproponował jeden gościu pt 3dchameleon (https://www.3dchameleon.com/), który przełącza pomiędzy silnikami ekstrudera poprzez krańcówki na bokach. Jest to rozwiązanie komplementarne z Prusą MMU. Dobre jak na płytce brakuje Ci sterowników a np chcesz sobie więcej kolorów mieszać, żeby uzyskać pełnie barw. Samemu też raczej łatwo byłoby to zrobić.

Albo od razu domówić : https://www.reprap.me/diamond-fullcolor-hotend.html


Już nie chcę Ci robić za bardzo offtopu ale warto wspomnieć w ramach ciekawostki :
Jest też firma, która robi spoko drukarki z ich autorskim hotendem specjalnie pod CMYK - QuadFusion :
https://store.printm3d.com/products/the ... print-head
autor: JGFTW
03 lis 2019, 21:19
Forum: RepRap - buduję
Temat: Build Log Ciu-Tech V1 ;)
Odpowiedzi: 52
Odsłony: 24508

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

Fajne rzeczy ;) Sczególnie podoba mi sie nawiew na chłodzenie wydruku.

A co do diamond hotend to puszczałeś już na nim jakieś wydruki ? (niekoniecznie na tej drukarce)
Chodzi mi oczywiście o to całe mieszanie kolorów, bo właśnie dlatego zapewne go kupiłeś.
Czy ewentualnie planujesz rozwiązanie typu MMU albo Mosaic Palett ?


Z innej beczki pierwszy całkiem fajny ekran ten od BTT, a że jest przy okazji 12864 (graficzny) to można się pokusić o dodanie własnego ekranu powitalnego.

Jest to moim zdaniem taki swoisty programowy stempel ukonorowujący wysiłek włożony w budowanie własnego sprzętu ;)

I jest to też chwila roboty tyle co napisac, wybrać czcionke i wyeksportować Np coś takiego;
CIUTECH.png
CIUTECH.png (1.3 KiB) Przejrzano 6806 razy
Albo to :
CIUTECH2.png
CIUTECH2.png (1.3 KiB) Przejrzano 6806 razy
Ale można sie bardziej pobawić, wedle gustu :D

Pewnie wiesz jak to się robi, ale jakbys nie wiedział;
Robi się to prosto - wystarczy w pliku czarnobiałym (monochromatycznym) o wymiarach 128 x 64 piksele wrzucić logo (svg czy gif) lub napis (wybierając własną czcionkę, http://www.dafont.com jest dobrym źródłem) - liczba pikseli mocno ogranicza, ale i tak można jakąś prostą, własną grafikę wrzucić ;0

Zapisujesz jako png i wrzucasz do programu : https://digole.com/tools/PicturetoC_Hex_converter.php

Zbierasz reprezentacje pikseli zapisana w formacie C
i kopiujesz do _Bootscreen.h

Później tylko plik należy wrzucić do tego samego folderu, gdzie jest Configuration.h, a w samej konfiguracji odznaczyć w okolicy wiersza 91:
#define SHOW_CUSTOM_BOOTSCREEN

Wczucę Ci nawet gotowca, ale nie czuj się zobowiązany go wykorzystywać : ;)
_Bootscreen.h
(5.33 KiB) Pobrany 224 razy

Wróć do „Build Log Ciu-Tech V1 ;)”