Znaleziono 2 wyniki

autor: JGFTW
18 lip 2020, 07:50
Forum: O wszystkim i o niczym
Temat: Sprzedaż wydruków 3d
Odpowiedzi: 53
Odsłony: 16764

Re: Sprzedaż wydruków 3d

@Adinfo ,Pjoter

Szczególnie z popularnymi modelami jest problem, gdy tworzenie i rozprzestrzenianie np. Myszki Miki czy avengersów, powoduję już nie (tylko) łamanie praw autorskich, ale naruszenie znaku towarowego. https://secureyourtrademark.com/can-you ... character/
Mam wrażenie, że za znak towarowy chętniej Cię ktoś może za to pozwać ;)

Tu fragment dotyczący odpowiedzialności:
Na osobach naruszających przepisy prawa ciąży zarówno odpowiedzialność cywilna, jak i karna. W przypadku odpowiedzialności cywilnej można mówić o odpowiedzialności odszkodowawczej czy zadośćuczynieniu za doznaną krzywdę. Jeżeli zaś chodzi o odpowiedzialność karną, regulują ją szczegółowo przepisy wszystkich trzech wymienionych ustaw.

Zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

„Art. 115. 1. Kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu, albo artystycznego wykonania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3”.

Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji w artykule 24 stanowi zaś, że:

„Kto, za pomocą technicznych środków reprodukcji, kopiuje zewnętrzną postać produktu lub tak skopiowany wprowadza do obrotu, stwarzając tym możliwość wprowadzenia klientów w błąd co do tożsamości producenta lub produktu, czym wyrządza poważną szkodę przedsiębiorcy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.
https://bezprawnik.pl/druk-3d-a-prawo-autorskie/

Przykład lombardu, gdzie przed skupem i sprzedażą kradzionego sprzętu (zarzutami paserstwa) w razie wątpliwości chronią się oświadczeniem własności jest dobrym dupochronem. Wykonując usługę wydrukowania modelu takie oświadczenie o posiadaniu praw do dysponowania modelem (nawet w regulaminie czy na mailu) jest przejawem przystąpienia do zlecenia w dobrej wierze, ale to nie znaczy, że jest to 100% legalnie ;)
Po prostu w razie czego mógłbyś bronić się przenosząc winę na wprowadzenie w błąd/działanie zleceniodawcy w złej wierze/działanie na szkodę firmy jakby było naprawdę gorąco, przynajmniej tak mi się wydaję, bo żaden ze mnie prawnik.

Należy pamiętać, że osoba nie posiadająca praw do danego modelu nie może nimi dysponować (ich przekazywać).


W przypadku modeli na MMF sam fakt zakupu nie oznacza, że osoba model sprzedająca ma prawa do modelu. Tutaj ciekawy fragment artykułu:
IS: W jakich wypadkach najczęściej naruszane są prawa autorskie i czy naruszenia te są umyślne czy też dochodzi do nich głównie z powodu niewiedzy? Co z osobami, które korzystają z banków modeli 3D i kupują model od osoby nie posiadającej do niego praw autorskich?

PW: Osoba, która mimo, że nieświadomie kupiła taki model, nadal narusza prawa autorskie. Działa tutaj zasada z prawa rzymskiego: "nie można przenieść więcej praw, niż samemu się posiada". Jeżeli kupiliśmy model od osoby, która nie posiadała do niej praw autorskich, my jako jej obecny właściciel także naruszamy prawo. Nieumyślne naruszenie prawa autorskiego nie wyłącza odpowiedzialności za jego naruszenie.

https://www.internetstandard.pl/news/Pu ... 77356.html

Także, jak ktoś zleci nam wydrukowanie wielu sztuk jakichś typowo "popularnych" wzorów/modeli/itp. to powinniśmy znać potencjalne ryzyko - wprowadzenie do obrotu podróbek czy jakkolwiek miałoby formę. Jak firma, która chciałaby nas ukarać nie będzie się zastanawiac kto jest winny tylko po prostu wniesie pozwy dla wszystkich i zobaczy, które sie utrzymają - czytaj przeniesie te kwestie do oceny sądu.

Jakbym jednak miał strzelać to w przypadku wzięcia takiego zlecenia to Ty jesteś winny wprowadzenia do obrotu podróbek i łamania praw do wykorzystania znaku towarowego, a ten, który Ci model dał/zrobił jest winny plagiatu naruszenia praw autorskich/własności intelektualnej, łamania praw znaku towarowego. Po prostu słabo ;)

Jakby tego było mało to każdy ma społeczny obowiązek zawiadomienia odpowiednich organów o popełnieniu przestępstwa wskazanego w art. 115 ust. 1 pr. aut. xD
https://lookreatywni.pl/baza-wiedzy/odp ... a-plagiat/

Stąd bardzo popularnym jest rozwiązanie zarządzanie ryzykiem prawnym przed którym należy się zabezpieczać.
Ryzyko prawne wiąże się z możliwością poniesienia strat w następstwie prowadzenia przez przedsiębiorstwo działalności wykraczającej poza ramy odpowiednich przepisów prawnych i obejmuje trudności z egzekucją warunków zawartych umów i porozumień.
https://mfiles.pl/pl/index.php/Ryzyko_prawne

https://www2.deloitte.com/global/en/pag ... ement.html

@Arkomania.pl

Co do Twojego przykładu z allegro, jeżeli warunki umowy licencyjnej nie są naruszone - pozwala na remix oraz wykorzystanie komercyjne (wraz ze wskazaniem autora, jeżeli tego wymaga) to nie ma problemu. Natomiast, gdy ktoś lekko zmienia/adaptuję fragment to trzeba indywidualnie ocenić kiedy kończy się plagiat a zaczyna utwór inspirowany/opracowanie.
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-utwo ... -plagiatem


Co do projektowania i drukowania elementów zastępczych (zamienników) to tak jak piszesz sprawa jest względnie prosta, w podlinkowanym przeze mnie wcześniej artykule jest info, że reguluję ją artykuł 13.2 z ustawy o nieuczciwej konkurencji: https://www.arslege.pl/nasladowanie-got ... 61/a11174/

@Igor
Jak chodzi o ten przykład z coverem to nie jestem pewny, ale parodie zazwyczaj podchodzą pod tzw fair use (szczególnie na YT), jednak dotyczy to głównie stanów:
https://www.copyright.gov/fair-use/more-info.html

My jesteśmy zacofani pod tym względem albo czegoś nie wiem i chyba nie mamy analogicznych praw. Natomiast też skłaniałbym się twierdzić, że w UE jest trend, żeby wszystkich gonić za różne kwestionowalne legalnie pliki i utwory. Wiadomo, że łatwiej przerzucić odpowiedzialność karząc ISP gonić ludzi i od nich egzekwować - jak się nie ma łatwego wglądu w logi bez kwitów. ;)


Podsumowanie i komentarz z mojej strony:
Działanie w takich warunkach niepewności to nic nowego w PL i IMHO nie powinno odstraszać nas (jako drukarzy), powinniśmy aktywnie śledzić rozwój przepisów dot. prawa autorskiego w kwestii druku 3d, bo prędzej czy później takie przepisy się pojawią i należy szybko reagować, obecnie nowe technologie tak szybko się zmieniają, że ciężko nadążyć (szczególnie zmianom prawnym ;) ) - a najgorsza rzecz to zostać pozwanym przez duże korpo w sprawie precedensowej.

Tak naprawdę, gdy sprawa trafia do sądu to jest batalia w której wszystko rządzi się innymi prawami, dlatego można przegrać pomimo posiadania racji. Przywykło się mówić, że wyrok sądu to wróżenie z fusów.


Najlepiej nie zgadywać (nie interpretować samemu) tylko szukać informacji od osób, którę znają prawo ;)

Wydaję mi się, że tu na forum powinniśmy przyjąć konsensus podążania za wytycznymi licencji na dany model, jednocześnie zachowując zasadę ograniczonego zaufania, szczególnie tam gdzie jest podejrzenie plagiatu (figurki yody, avengers, itp.).

Dodatkowo nie wiem na ile jest to potrzebne, ale być może w regulaminie forum powinna być wzmianka, że na wszystkie zamieszczane modele obowiązuję licencja - Creative Commons 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/ - jeżeli nie napisano inaczej ;)

Ewentualnie już całkowicei GPL 3.0 https://www.gnu.org/licenses/quick-guide-gplv3.html


Z ciekawych linków (ale ostrzegam, że bardzo obszernych - sam jeszcze wszystkiego nie przeczytałem):
https://www.parp.gov.pl/component/conte ... lektualnej
https://www.publicknowledge.org/files/d ... wledge.pdf
Przyjęte teksty rezolucji PE: https://www.europarl.europa.eu/doceo/do ... l?redirect
https://eur-lex.europa.eu/legal-content ... 07&from=PL
autor: JGFTW
17 lip 2020, 09:25
Forum: O wszystkim i o niczym
Temat: Sprzedaż wydruków 3d
Odpowiedzi: 53
Odsłony: 16764

Re: Sprzedaż wydruków 3d

Wykorzystując czyjś model powinieneś zawsze przestrzegać warunków licencji na jakich dany model został udostępniony.

Na thingiverse jest na dole po lewej stronie każdego projektu poniższa informacja:
license_box_TG.png
Julian pisze:Skoro można ściągnąć za free czyjąś pracę, to nie jest legalne.
Kojarzysz jak to wygląda od strony prawnej? Brałeś poradę prawną czy coś? Mógłbyś rozwinąć? Jestem trochę ciekaw ;)

Znalazłem takie luźne artykuły - nie wiem na ile zgodne z rzeczywistością:
https://prawokultury.pl/kurs/umowa-o-pr ... licencyjna
https://prawokultury.pl/kurs/umowy-licencyjne
https://prawokultury.pl/kurs/wolne-licencje

Mimo wszystko legalność powinieneś skonsultować z prawnikiem (specjalizującym się w prawie autorskim) - najlepiej na konkretnym przypadku ;)

Jak chcesz coś poczytać to tu masz ustawę wraz niektórymi orzeczeniami oraz interpretacjami ;)
https://www.lexlege.pl/ustawa-o-prawie- ... okrewnych/

Wróć do „Sprzedaż wydruków 3d”