Znaleziono 1 wynik

autor: JGFTW
31 gru 2023, 20:00
Forum: Ender
Temat: Ender 3v3 SE - pomoc dla poczatkującego
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 751

Re: Ender 3v3 SE - pomoc dla poczatkującego

Też mam tą drukarkę.

1. Wydruki z PLA po schłodzeniu blachy do <30C odchodzą dość łatwo, czasami nawet słychać gdy powierzchnia puszcza detal, a jak nie to wystarczy zdjąc tą podkładkę i ją lekko zgiąć, ale jak wprasowujesz wydruk na za niskiej wysokości to faktycznie może być ciężko - z-offset kalibruję się automatycznie, ale czasami trzeba trochę poprawić zależnie od ustawień slicera czy filamentu trzeba czasami podnieść o 0.05/0.1mm tą wartość. Natomiast PETG odchodzi ciężko - za dobrze przyczepia się do tej podkładki, trzeba wtedy stosować klej szkolny czy jakiś preparat adhezyjny albo zmienić powierzchnie.

2. Nie jest obowiązkowa, ja tego zazwyczaj nie ustawiam wcale. Nie jestem dokładnie pewny, ale wygląda że robi tylko 4 dodatkowe pomiary crtouchem w rogach stołu (bada krzywiznę?) na pewno nie robi pełnej mapy stołu ani nie wygląda, żeby kalibrowało z-offset. Trwa to chwilę.
Co do problemu z ruchem to czy bazuję osi czy po prostu zaczyna coś się ruszać, ale ostatecznie nie rusza się? Możesz nagrać filmik co się dzieję?

3. Generalnie to tak powinno się zachować, ale maszyna robi to co ma w gcodzie - jak nie masz tego nagrzewania przed drukiem w sekcji startowego profilu to może się nie zagrzać. Nie korzystam z Creality Pring to nie wiem jak wygląda tam profil. Korzystam z PrusaSlicer i zaimportowałem profil do Endera S1 Pro wydrukowałem na nim bez zmian szpulę PLA, które dostałem do drukarki i na generic PLA wszystko było w porządku. Może z tym będziesz miał więcej szczęścia.

3a. Zawsze nagrzany do temperatury druku filament będzie wyciekał, każdy. Zarówno podczas kalibracji z offset jak i w profilach zazwyczaj nagrzewa się głowicę poniżej temperatury druku (np 150C), czeka na stół i ewentualnie robi kalibrację, żeby dopiero przed położeniem pierwszej warstwy nagrzać głowicę do temperatury pierwszej warstwy.
3b. Jak za dużo wycieka to brakuję go w głowicy i jeżeli drukujesz zanim się uzupełni to może zabraknąć na fragment ścieżki, dlatego robi się ścieżki rozbiegowe albo skirt, żeby wyrównać ciśnienie w dyszy, wyczyścić z glutów, które wyciekły dyszę oraz upewnić się, że będzie odpowiednio filamentu przed obrysem docelowym.

Podsumowując: Upewnij się, ze drukujesz na takiej wysokości, żeby dało się wydruk zdjąć albo zmień podkładkę na taką, której to nie przeszkadza. Ogarnij profile materiałowe, szczególnie początkowy gcode.

Wróć do „Ender 3v3 SE - pomoc dla poczatkującego”