Znaleziono 2 wyniki

autor: JGFTW
09 maja 2020, 15:10
Forum: Funkcjonowanie forum
Temat: Utworzenie działu badań i rozwoju
Odpowiedzi: 43
Odsłony: 21445

Re: Utworzenie działu badań i rozwoju

Pisząc o forumowej drukarce miałem na myśli taką sytuację, w której ktoś zielony; albo sam trafia albo zakłada wątek "co kupić?" i zostaje skierowany do działu, gdzie jest maksymalnie kilka (powiedzmy 2-3 - na pewno nie kilkanaście ;) ) propozycji z jasno opisanymi założeniami/przeznaczeniem materiałowym, instrukcją składania, BOM z dostępnymi częściami oraz plastikami (.stl), preferowany slicer z profilami pod określone materiały.
Tak, żeby dało się polecić coś sprawdzonego, a nie np "w tym budżecie to chińczyk, ale to lipa jakościowa, więc przygotuj się na porażkę" ,"do 4k to tylko prusa", "rób hevo, ale projektów jest pełno i to dużo roboty, a gwarancji sukcesu nie ma"

Kluczem jest tu zrobienie bazy wiedzy (jak np prusa research), obszernych instrukcji składania, ale do tego potrzebna jest popularność (na forum) oraz aktywnego udzielania się użytkowników i opisywania wrażeń/testów.


Rzeczywiście wszystkich przypadków użycia się nie pokryję, ale jakby się nad tym zastanowić to przecież większość osób korzysta głównie z PLA i PETG (założyłbym, że to 80%), natomiast jedną z najpopularniejszych drukarek jest Ender3.

Nie wierzę, że nie jesteśmy kolektywnie w stanie zrobić np. rewizji endera 3, która pozwalałaby na drukowanie z PLA/PETG, była z dostępnych i sprawdzonych elementów, mieszcząca się w budżecie powiedzmy 1000-1200 (albo trochę więcej). Największy problem endera to brak QC (a nie, że jest to ogólnie zły projekt), także jakbyśmy szli tą drogą to już wiele drzwi zostało wyważonych.

Reszta osób (powiedzmy 19%) drukuję z elementów typowo technicznych (ABS, ASA, Nylon, itp), które mają wysokie wymagania temperaturowe i przepływu powietrza wokół. I zrobienie tu jakiejś wersji np. obudowanego HEVO; zebranie do kupy modów, modeli plastików, BOMu, zaprojektownaie karetek, itp.

Wyglądałoby na to, że zaprojektowanie dwóch drukarek pokryłoby zdecydowaną większość zapotrzebowania na drukarki typu REPRAP.

/jeden procent pomijam jako, że zawsze znajdzie się coś, co nie pasuję do uproszczenia przypadków użycia (np w postaci podzielenia na 2 kategorie), ale ten symboliczny 1% oznacza, że jest to mniejszość, którą należałoby pominąć, żeby nie wpaść w spirale rozdrabniania się na wszystkie możliwości, a co za tym idzie patu, bo zawsze znajdzie sie procent albo promil, którego się nie przewidzi. /


Nie napisałem nic o np druku dwoma (lub wieloma) głowicami np jako IDEX albo toolchanger, bo jednak nie wykluczam, że takie HEVO by go nie miało (szczególnie zmiana narzędzia miałoby potencjał na bycie "jedyną drukarką w domowym warsztacie")
Jeśli niemozliwym byłoby decydowanie za pomocą ankiet to np zarzadzanie z liderem projektu dla kluczowych decyzji. Tak czy inaczej powodzenie takiego działu to chyba solidni moderatorzy..
Mogę rozpocząć moderacje, jakieś tam projekty nawet calkie duże się w życiu zarządzało [...]
Prześlij CV to pomyślimy ;) ...


A tak na serio to uważam, że taki moderator powinien sam się wyłonić nie poprzez zwykłe zgłoszenie, ale poprzez aktywność (w temacie) i wniesiony wkład merytoryczny w rozwój projektu. Powinno to być zasłużoną funkcją, a nie zwykłym mianowaniem ;)

Przetrwanie takiego projektu będzie zależeć od dobrowolnej partycypacji, wszyscy muszą czuć się równi i z takim samym głosem w sprawie. (najlepiej przez cały czas albo przynajmniej na początku rozwoju projektu)

Do tego czasu; Tylko admin może mnie osądzić xDDDDDD

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie każdy wkład w projekt będzie popychał go do przodu, ale IMHO musi być zdecentralizowany system filracji pomysłów a nie jeden-dwóch moderatorów. (chyba, że tylko 2 osoby będą projekt rozwijać to wtedy spoko xD)
A jakby w przypadków sporów tworzyć nowy wątek np w którym obie osoby muszą przetestować i uzasadnić swoje rozwiązanie a jak nie to posty na hasiok?

Ale imho bowden vs direct to nie powinno być przedmiotem sporów tylko głosowania, np przez tydzień ustalić jaką drukarkę budować a potem tworzyć już z góry ustalony projekt a "spory" powinny dotyczyć przypadków takich jak np pasek 6mm vs 9mm, pancake na ekstruder 0.9 czy 1.8 i to byłoby wartościowe bo inaczej zastanawia mnie w czym forumowa drukarka byłaby lepsza niż np gotowy projekt Hypercube Evolution albo Prusa Bear Upgrade. [...]
Zgadzam się, można angażować się w jałowe dyskusje, ale można je również zakończyć pokazując efekty. Tak naprawdę to co to za różnica czy to bowden czy direct jeżeli będą efekty w postaci dobrych wydruków, a całość będzie zgodna z założeniami. Wydaję się że do celu prowadzi wiele dróg, ale tak naprawdę to nie ma ich aż tyle, żeby nie dało się wyłonić nalepszej - kwestia założeń/ograniczeń/kryteriów. Taki spór to nie problem komiwojażera ;)
Na pewno dobrze by było jakby najważniejsze informacje wątków z tego działu były w pierwszym poście bo jak urośnie do ponad 100 stron to i tak tego nikt nie przeczyta
Jeżeli w ogóle do takich rozmiarów urośnie to wtedy bym się zastanawiał, a jak ktoś nie przeczyta 100 stron merytorycznej dyskusji (jak się postaramy to taka będzie) to jego strata ;) Jeżeli ktoś nie przeczyta wartościowej książki na dany temat, bo jest za długa znaczy, że go to po prostu nie interesuję.
fajnie by było móc porozmawiać ze "sklepami" o asortymencie [...] czy TDI-CAD mógłby sprzedawać zestaw do wspomnianego ekstrudera remote direct (wał giętki, rurka nylonowa, zestaw przekładni i łożysk) [...]
To jest bardzo dobry pomysł, takie robienie "sprawdzonych zestawów" jako zwykła pozycja w sklepie pomogłoby popularności. Najlepiej byłoby w przypadku tej forumowej drukarki jakby (większość/wszystkie) części do niej byłyby dostępne w sklepach. Pytanie jak to będzie się sprzedawać - czyt czy taki wysiłek ma ekonomiczne uzasadnienie? ;)
Wygląda na to, że to już będzie w naszej gestii, żeby miało ;) Jak narazie to oczywiście trochę się zapędzamy, ale jest to coś co warto mieć z tyłu głowy, może nawet użytkownicy posiadający sklepy z częściami chętniej się będą udzielać ;)


Jak narazie nasze posty są raczej z ogólnym planowaniem, propozycjami i oczywiście to jest dobre - oby więcej - ale może wypadałoby zacząć zadawać trochę bardziej konkretne pytania?

Dobrze byłoby między innymi ustalić:
- Czy jest ktoś faktycznie chętny na zobaczenie, pomoc w realizacji i doprowadzenie takiego projektu do końca? (możliwe, że wymagane będą kompromisy, także trzeba być na to gotowy)
- Jakie masz (minimalne) oczekiwania co do takiej drukarki? (ale żeby to nie był koncert życzeń, najlepiej popatrzeć po faktycznym zużyciu drukarki/materiałów)
- Jakie założenia powinien projekt mieć? (cenowe, materiałowe, serwisowe, inne)

Piszcie inne rzeczy, które należałoby ustalić - te powyższe to pierwsze co przyszło mi do głowy.

Od siebie dodam, że ja chętnie w takim projekcie wziąłbym udział.
Drukarka, która mnie interesuję to taka, która drukuję z PLA/PETG z polem około 220-250 x 220-250, w budżecie powiedzmy 1200 (czyli realnie pewnie ze 2k ;) ), szybka w serwisowaniu (wymienne, modułowe elementy eksploatacyjne - głowica/extruder, może wentylatory)
autor: JGFTW
05 maja 2020, 13:51
Forum: Funkcjonowanie forum
Temat: Utworzenie działu badań i rozwoju
Odpowiedzi: 43
Odsłony: 21445

Re: Utworzenie działu badań i rozwoju

Tematy do tego działu powinny być moim zdaniem przenoszone z innych działów forum gdy rozwina sią już na tyle że zyskają status pożytecznego i dobrze prowadzonego.
Czyli wątki mają być przenoszone do działu badania i rozwój jak skończą się nad nimi badania i przestaną się rozwijać xD

Właśnie R&D to powinien być dział eksperymentalny, z którego do "produkcji" wchodzą pomysły/rozwiązania albo wychodzi know-how. Nie jestem pewien czy potrzeba byłoby przenosić później gdziekolwiek te wątki (zakładając, że by się adminom chciało ;) ) Jeżeli już to od biedy oznaczenie projektów analogiczne jak w dziale giełda (,[K]) mogłoby pomóc ([OK], [NOK])

Jak chodzi o sam pomysł stworzenia takiego działu eksperymentalnego to podoba mi się i jestem za ;) Może w końcu powstanie "oficjalna" forumowa drukarka albo inne cuda, ale nie wiem czy samo wydzielenie/stworzenie kategorii spowoduję, że zaczną pojawiać się jakieś nowe pomysły - w końcu to nie jest tak, że brak kategorii hamuję, przed powstawaniem nowych rozwiązań. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby coś nowego np. kinematykę, opisać w dziale mechanika.

Wydaję mi się, że dużo bardziej pomogłoby zwyczajne dzielenie się pomysłami i ewentualne zrzeszanie osób chcących badać dane zagadnienie (np. testowanie różnych silników w ekstruderze albo tworzenie modeli mocowania osi gdzieśtam). Jeżeli ktoś ma pomysł to niech go opiszę i podda pod dyskuję/ zachęci do rozwijania go / poprosi o pomoc jak go zrobić. Przy czym chyba to już jest ;)

Jeżeli jednak brak Ci nowych, ciekawych, edukacyjnych wątków rodem z Prusa Research to parafrazując swój punkt: "Samym wprowadzeniem ustawy tego nie zmienisz" ;)


EDIT: Tak sobie pomyślałem, że jak ktoś tworząc nowy wątek doda [R&D] na początku nazwy tematu to wyjdzie na to samo ;)

Wróć do „Utworzenie działu badań i rozwoju”