Znaleziono 2 wyniki

autor: samezrp
06 lut 2018, 10:21
Forum: RepRap - buduję
Temat: Podkładka na magnesach, foliach, neodymach
Odpowiedzi: 66
Odsłony: 34220

Re: Podkładka na magnesach, foliach, neodymach

Nie bądź taki mundry :P :) NOSPANC
Histereza to jedno, pytanie czy proces utraty namagnesowania w związku z temperaturą jest odwracalny czy nie. Znaczy czy po utracie uporządkowania przy wzroście temperatury po jej obniżeniu uporządkowanie wraca. Jeśli założymy, że tak - a na to wygląda - to inna kwestią jest zakres temperatur i wspomniana histereza, czyli w jakich przedziałach to zjawisko zachodzi.
autor: samezrp
06 lut 2018, 00:58
Forum: RepRap - buduję
Temat: Podkładka na magnesach, foliach, neodymach
Odpowiedzi: 66
Odsłony: 34220

Re: RE: Re: Podkładka na magnesach, foliach, neodymach

Garreth pisze:Jest odwracalna, ale o ile sobie dany material namagnetyzujesz ponownie. Po podgrzaniu do temperatury curie atomy straca swoje ulozenie i nie wroca magicznie na swoje poprzednie miejsca. Material sam w sobie sie nie zdegraduje, także przejechanie silnym magnesem moze ulozyc atomy ponownie na swoim miejscu.
A jesteś pewien?
Standardowo groty do Wellerek mają magnes, temperatura jest tak ustawiona, że steruje załączeniem i wyłączeniem lutownicy utrzymując temperaturę, zatem coś nie bardzo się to zgadza...
http://codeandlife.com/2012/03/06/welle ... nd-repair/
Chyba, że są dwie temperatury i po przekroczeniu Curie namagnesowanie znika na zawsze, a przy mniejszej jest to odwracalne.

--
i jeszcze jedno, za:
http://www.tu.kielce.pl/~wdep/r3.htm
11. Jak można wyjaśnić zmianę własności magnetycznych w punkcie Curie?
Punktem Curie mazywamy temperaturę, przy której następuje zmiana własności z ferromagnetycznych na paramagnetyczne przy nagrzewaniu i w odwrotnym kierunku przy chłodzeniu. Zjawisko to zostało wyjaśnione przez Weissa, który postawił hipotezę, że przy chłodzeniu następuje równoległe ustawienie trwałych momentów magnetycznych poszczególnych atomów, dzięki zmniejszeniu się ich ruchów cieplnych poniżej punktu Curie.

Wróć do „Podkładka na magnesach, foliach, neodymach”