Znaleziono 1 wynik

autor: Berg
23 lis 2022, 15:06
Forum: Nasze wydruki
Temat: “Oszczędzamy“ energię
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 4841

Re: Oszczędzamy energię

ok @kapi masz rację, sprzątnąłem trochę.

Zagadnienie 1: Przy wymuszeniu obiegu powietrza przy tej samej powierzchni grzejnika można do pomieszczenia oddać więcej ciepła. To oczywiste. W normalnej instalacji , gdzie powierzchnia grzejników została prawidłowo dobrana to nie powinno mieć znaczenia.
Jeśli w jakimś pomieszczeniu grzejnik jest zbyt mały to, dodając wentylator można poprawić efektywność. Nie wpłynie to jednak w żaden sposób na rachunki. No chyba, że jesteśmy w pomieszczeniu np 1h dziennie i chcemy by po przyjściu szybko osiągnąć zadaną temperaturę a przez resztę doby wyłączać grzanie.

Zagadnienie 2: Jeśli w mieszkaniu nie ma zainstalowanego licznika ciepła (różnica temperatury na wejściu - różnica na wyjściu * przepływ wody) Tylko wspólnota rozlicza się na podstawie szacowania - zużycia całego bloku dzieli wg jakiś wskaźników np mocy grzejników w mieszkaniu. W takiej sytuacji dzięki wymuszeniu obiegu uzyskamy cieplej w mieszkaniu niż mają sąsiedzi. W niewielkim stopniu wpłynie na rachunek. Odwrotnie proporcjonalnie do liczny mieszkań.

Zagadnienie 3: Podobnie w przypadku "podzielników ciepła" montowanych na kaloryferze. Wymuszając obieg obniżymy temperaturę grzejnika a co za tym idzie zwiększymy oddane ciepło a zmniejszymy wskazanie "podzielnika ciepła". Podzielnik odczytuje niższą temp. i "wydaje mu się", że skoro kaloryfer był chłodniejszy, to musiał oddać mniej ciepła podczas, gdy jest dokładnie odwrotnie. To powinno zaskutkować konkretną "oszczędnością". Czysto teoretycznie, przy odpowiednio mocnych wentylatorach można by zjechać na rozliczeniu w zasadzie do zera.
Zrzut ekranu 2022-11-23 o 15.05.03.png
podzielniki1.png

Wróć do „“Oszczędzamy“ energię”