Znaleziono 4 wyniki

autor: dziobu
03 wrz 2018, 10:00
Forum: Co kupić?
Temat: Budżet 3-3,5tyś Prusa MK3 / Creality CR-X 3d
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 11143

Re: Budżet 3-3,5tyś Prusa MK3 / Creality CR-X 3d

rocendroll pisze:Przecież rozszerzenie do Prusy MMU 2.0, oferuje od razu aż 5 slotów na filament? I jest to najwięcej na rynku.
Zacznijmy od końca - w ilu wypadkach kolor jest warty drukowania purgeblocka? Breloczki forumowe - OK, ale to chyba tyle. To jest świetny bajer o imho niewielkiej użyteczności. Dużo łatwiej (szybciej i taniej) podzielić detal tak żeby dało się go potem skleić.
No ale co komu potrzebne. Do drukowania tabliczek na drzwi może być.
(w zasadzie jedyny wydruk wielokolorowy jaki mam to wyłączniki światła w korytarzu - glow in the dark + czarny, ale i tu chcę to teraz wydrukować jako osobne elementy i połączyć)
rocendroll pisze:Mało jest wydruków kolorowych, bo ta technologia nie jest jeszcze tak bardzo rozpowszechniona.
Jaka "ta" technologia? Dwóch dysz? Mieszalnika? Zmiany filamentu?
Puść sobie wydruk wielokolorowy, poczekaj dwa dni na niego, wyrzuć 1/3 plastiku który poszedł na wydruk to zobaczysz dlaczego ta technologia ma się średnio. Wydruki forumowe w 2 kolorach drukował się prawie 2x dłużej niż jakbym je robił z jednego koloru.
rocendroll pisze:Tak samo nie ma za dużo druków plastycznych, za dużo druków przewodzących prąd itp. Ale wraz z wejściem pod strzechy tego upgrade'u - stanie się to coraz bardziej popularne.
Stanie. Za 10-15-20 lat. Do lampki w domu można sobie puścić ścieżkę z przewodzącego filamentu (a i to nie bardzo) ale poza funkcją ciekawostki to nie ma zastosowania. Można się bawić w futurystyczne instalacje ale to wciąz jest wybitnie nieekonomiczne. Druk 3D to nie rozwiązanie wszystkich problemów.
rocendroll pisze:
(*1) Tu ciekawostka - jest dostępna drukarka "da Vinci Color" drukująca z PLA w fullcolor. Można uzyskać pełnobarwny wydruk i nie wygląda on źle.
Wygląda źle. Tutaj pic related:
(...)
A tu już nie wygląda tak źle:
a1.jpg
a2.png
Pamiętaj że jeszcze ma znaczenie projekt wg któego to było drukowane.
I tak robi coś czego na Prusie nie osiagniesz. To czy to się podoba czy nie to kwestia względna. Do figurek ujdzie, poza tym to nie wiem po co ta drukarka jest ;p
rocendroll pisze:ALE - technologia w przeciągu 2 lat, będzie opierać się na tym co teraz w DaVinci widzimy. Czyli w jakiś sposób uzyskiwanie gradientu - albo poprzez umiejętne, komputerowo zarządzane stapianie filamentu, albo właśnie koloryzacja filamentu, tylko w poprawionej jakości.
Nie, nie będzie. Weź sobie głowicę z mieszalnikiem i pobaw się w mieszanie. To nie jest tak proste jakie się wydaje - od retrakcji poczynając na niechęci plastików do mieszania się kończąć.
Drukowanie białym i uzupełnianie barwnikiem nawet w locie jest już od dawna dostępne. W przemyśle :P Ze względu na poziom skomplikowania, koszty i dość mocne ograniczenia materiałowe to jeszcze jakiś czas w tym przemyśle zostanie. To co oferuje daVinci Color to coś jak pierwsza kolorowa drukarka laserowa - też była droga i do d*py ;p Zanim będzie można wydrukować detal z ASA w RGB trochę przyjdzie poczekać.
autor: dziobu
28 sie 2018, 22:06
Forum: Co kupić?
Temat: Budżet 3-3,5tyś Prusa MK3 / Creality CR-X 3d
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 11143

Re: Budżet 3-3,5tyś Prusa MK3 / Creality CR-X 3d

Padaka pisze:Wiadomo że wszystkiego w ten sposób się nie drukuje, jednak taka opcja jest kusząca. Oprócz praktyczności jaką daje wydruk dostajemy "wyższy level estetyki".
Praktyczność wielu kolorów jest dość względna. Świadczy o tym choćby ilość wydruków wielokolorowych (*1). Jeśli już ktoś dokłada głowicę to tylko po to żeby pluć materiałem podporowym.
Będziesz miał 2 kolory - to by się 3 przydały. Będziesz miał 3, to 4 były by OK. Itd.

(*1) Tu ciekawostka - jest dostępna drukarka "da Vinci Color" drukująca z PLA w fullcolor. Można uzyskać pełnobarwny wydruk i nie wygląda on źle. Ale jak życie pokazuje, technologia koloru w FDM jest tak wszystkim niezbędna że ciężko znaleźć kogoś kto ją ma. A nie jest przesadnie droga.
Padaka pisze:Z drugiej strony, MK3 + MMU daje koszt rzędu 5000pln. i tu pojawia się problem czysto ekonomiczny.
Wręcz przeciwnie - kupujesz Prusę teraz, a kiedyś tam dodatek. Przecież nie musisz brać jednocześnie.
Padaka pisze:Stąd pojawił się u mnie nadzieja że może CR-X jest takim kompromisem który pozwoli zaspokoić moje potrzeby.
Na siłę dwa kolory, u kogoś kto nie chce w tym grzebać, w chińszczyźnie którą niektórzy boją się zostawić na noc.
Nie jest to zły sprzęt, ale ja bym nie powiedział że to drukarka dla Ciebie.
autor: dziobu
28 sie 2018, 16:24
Forum: Co kupić?
Temat: Budżet 3-3,5tyś Prusa MK3 / Creality CR-X 3d
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 11143

Re: Budżet 3-3,5tyś Prusa MK3 / Creality CR-X 3d

Padaka pisze:Czyli odradzasz CR-x, czy w przypadku Prusa i3 MK3 Multi Material 2.0 upgrade kit obsługa jest taka sama i takie same minusy ?
Tam masz pojedyńczą głowicę a zmiana filamentu polega na jego wyciągnięciu i wsadzeniu kolejnego. Pewnie słupek i tak trzeba drukować (no i odbija się to na czasie druku) ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby używać normalnie tylko jednego koloru.

Wiem co daje mieszalnik i tylko to napisałem. Jak uważasz że będziesz bawił się w mieszanie kolorów (imho - przereklamowane i dość skomplikowane) czy każdy Twój wydruk będzie z dwóch kolorów to drukarka nie będzie zła.
Ale to Ty kupujesz ;)
autor: dziobu
28 sie 2018, 15:01
Forum: Co kupić?
Temat: Budżet 3-3,5tyś Prusa MK3 / Creality CR-X 3d
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 11143

Re: Budżet 3-3,5tyś Prusa MK3 / Creality CR-X 3d

Padaka pisze:CR-X - kusi wielkością pola roboczego - co nie ukrywam wydaje mi się zaletą. Zastanawiam się na tym w jaki sposób konfiguruje się "wybarwienie" druku - czy na poziomie g-cod'u czy z ustawień drukarki. Jakoś nie udało mi się tego "dostrzec" na filmikach i nigdzie nie znalazłem jasnego opisu jak to działa.
Tu jest podwójna głowica z mieszalnikiem. Jak w przypadku innych wielu kolorów - musisz mieć podział już na etapie projektu - do slicera ładujesz X osobnych obiektów i każdemu przyporządkowujesz inną głowicę.

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=qPufaJhyqME

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=hNgh5QHavlE

Plusy:
- dwa kolory,
- w zasadzie zero kapania (za to bywają przebarwienia; drukujesz białym a tu nagle pojawiają się np niebieskie wstawki).

Minusy:
- wszystkie wady obecnego druku wielokolorowego - wieżyczka lub ścianka wokół obiektu żeby przepchać nowy kolor przez dyszę,
- powyższy powód oznacza znaczące wydłużenie czasu druku. Dodam że u mnie wspomniana wieżyczka musi mieć min 34x34mm (wypełnienie 100%) - policz sobie ile plastiku leci w gwizdek,
- mieszalnik wymusza żeby materiały miały taką samą temperaturę druku,
- nie da się drukować jednym kolorem; musisz mieć założony drugi bo inaczej całość nie jest szczelna - lub jakoś inaczej zaczopować drugi otwór.

Nie kupiłbym drukarki z mieszalnikiem bez możliwości zmiany głowicy.
Jeśli chodzi o pole robocze - każde jest za małe ;)
Padaka pisze:Prusa MK3 - wiadomo, wsparcie społeczności, dedykowany slicer, masa profili itd itp. Jednak ciągle to dla mnie jest konstrukcja Anet A8, z dość małym polem roboczym.
W zasadzie zarówno A8, Prusa jak i CR-X mają taką samą konstrukcję. Rózni je tylko wykonanie i materiały.

Wróć do „Budżet 3-3,5tyś Prusa MK3 / Creality CR-X 3d”