Znaleziono 4 wyniki

autor: stawiniakPOL
13 cze 2021, 21:12
Forum: Pytania o sprawy podstawowe
Temat: szklany stół
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 5272

Re: szklany stół

Berg pisze:@stawiniakPOL miał na myśli, myślę, taśmę dwustronną typu gąbka, samochodowa... też nie od razu zajarzyłem. No zdecydowanie to by był bardzo słaby pomysł.
Pewnie jest jeszcze 101 sposobów na które można to zrobić równie kiepsko.

Jak już czymś przyklejać to specjalną, cienką taśma/folią dwustronna od 3M, odporną na temp, pewnie dokładnie taką, jak na szybie z pierwszego postu.
jakkolwiek to i tak słabe rozwiązanie.
Tak dokładnie.

Ale nawet taśma cienka 3M czy nawet 5M ... to nadal jest izolator. A jeśli położy się taśmę tylko na rogach szkła .... to już w ogóle zabijamy grzanie szkła.

Z mojego punktu widzenia. Pomimo że jestem totalnym amatorem to drukowałem i na czystym suchym aluminiowym stole i na czystym suchym lustrze. I da się bez problemu i według mnie idealnie drukuje się na czystym aluminiowym stole. Tylko powtarzalność pasowania "dysza/stół" musi być do setki. I szkło ma tą zaletę że pod wpływem ciepła nie "płynie" jak stół aluminiowy - na szkle nie ma efektu zapadnięcia środka stołu wskutek rozszerzalności cieplnej. Ale też ma to negatyw, bo szkło stygnąć "nie odbija wydruku" i jak drukowałem na czystym szkle to ciężko mi było oderwać wydruk. Dlatego osobiście stosuję szkło + taśmę malarską (teraz na testy wziąłem MAKO blue dolphin wcześniej 3M szło też taka niebieska i trzymała zajebiście i wydruk i do stołu, zwykłe żółte druk trzymały też dobrze ale do stołu słabo) .

Ideałem byłby frezowany aluminiowy stół ze stopu PA6 izolowany termicznie od dołu i boków jakimś poliuretanem, czy warstwą wełny mineralnej, który sam w sobie byłby opornikiem i cały się grzał bez jakichś grzałek przyklejanych od dołu. Tylko nadal minus tego rozwiązania jest taki że taki stół "zerowany" byłby pod dany zakres temperatur. Więc opracowanie takiego sztywnego, lekkiego, i mało podatnego na deformacje termiczne elementu (żeby miał te +/- 10st tolerancji) jest mega pracochłonne i wyjdzie drogo na koniec.
autor: stawiniakPOL
13 cze 2021, 19:25
Forum: Pytania o sprawy podstawowe
Temat: szklany stół
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 5272

Re: szklany stół

dziobu pisze:Mam szkła z przyklejonymi grzałkami, mam szkło na folii magnetycznej; nie powiem żebym zauważył użytkowo jakieś istotne różnice. Pewnie są bo fizyka to fizyka, ale nie ma co dramatyzować.
No i na pewno szkła nie należy PRZYKLEJAĆ. Chyba że ktoś potrafi toto potem oderwać.
Na folii magnetycznej może być ok. Bo domniemam że folia pokrywa całą taflę szkła i jest stosunkowo cienka. Ale tak dla potomnych, jak ktoś przyklei szkło taśmą dwustronną która ma ze 2mm grubości na każdym rogu ... to szybka ma praktycznie temperaturę otoczenia po nagrzaniu stołu. Więc tak robić nie można :)
autor: stawiniakPOL
13 cze 2021, 18:44
Forum: Pytania o sprawy podstawowe
Temat: szklany stół
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 5272

Re: szklany stół

Lustro tak samo jak każdy rodzaj szkła w tafli (od formatki 1x1cm po całą taflę) da radę kupić na wymiar u każdego szklarza. W dowolnym rozmiarze, i z wykończeniem krawędzi jaki się chce - są 3 rodzaje wykończeń, surowe cięte, szlif, i szlif z polerowaniem.

Ciętego nie polecam, z wiadomych względów (chyba że ktoś lubi mieć cięte palce) albo jest pazerny i chce zaoszczędzić 2 pln na formatce.
Szlif bez poleru a polerowny różni się tylko tym (z grubsza) że szkło szlifowane ma matowe krawędzie, a polerowane krawędzie ma "szkliste" - różnica w cenie na formatce to złotówka więc polecam brać "w full wypasie".

Przypinanie klipsami jest bardzo fajne, ale zabiera powierzchnię stołu - O TYM TRZEBA PAMIĘTAĆ przy rozmieszczaniu elementów na stole.

Drukowałem na szkle pokrytym lakierem do włosów, szczelina między dyszą a taflą miałem ustawioną szczelinomierzem na 5 setek.

Temperaturę stołu należy podnieść ze względu na różnicę czasu w nagrzewaniu się. Gdy stół złapie 50st, szkło ma odczuwalnie niższa temperaturę. (inna gęstość szkła, inna grubość - ogólnie inna pojemność cieplna)

Nie polecam podkładać nic między szkło a stół, ani nie podklejać taśmami dwustronnymi, i nie z powodu jakichś mechanicznych problemów, a z powodu właśnie transferu ciepła ze stołu na szybę. Najgorzej jest przykleić szybę do stołu na taśmę dwustronną. Wtedy jedyny kontakt do przewodzenia ciepła to owa taśma. Pod szybą a nad stołem robi sie poduszka powietrzna - a jak wiemy powietrze jest mega izolatorem cieplnym.

Najlepiej szybę położyć bezpośrednio na stół + pasta termoprzewodząca - ale zabawa trochę drogo wychodzi i nie oszukujmy się masa syfu.

Jeśli komuś zależy na TANIEJ szybce z matową/chropowatą powierzchnią, U SZKLARZA bez problemu niech pyta o szybę piaskowaną, lub typu LACOMAT.
autor: stawiniakPOL
13 cze 2021, 16:59
Forum: Pytania o sprawy podstawowe
Temat: szklany stół
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 5272

Re: szklany stół

Dla potomnych - ja drukuję na lustrze. 4 sztuki z szlifowanymi i polerowanymi krawędziami wyszły mnie 20pln. Do stołu przytwierdzam je klipsami do papieru. I też działa świetnie.

Z własnego doświadczenia ze szkłem - niech nikomu nie przyjdzie na myśl kupowania szkiełek hartowanych. Mają precyzyjniejszą powierzchnię od zwykłych szkieł, ale są mega napięte w strukturze - to są te szkła co tak "rozpadają się w drobny mak" jak pękną. Takie szkiełka hartowane jak już to tylko klejone.

Wróć do „szklany stół”