Znaleziono 3 wyniki

autor: czarobest
23 wrz 2021, 09:58
Forum: Pytania o sprawy podstawowe
Temat: Stepstiki 2209 ale jakie?
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 2900

Re: Stepstiki 2209 ale jakie?

Zacznę od końca :).
cyfron pisze: Mam płytkę i 2209 od MKS - nic nie musiałem przelutowywać, żeby uruchomić UART, wystarczyło zworki poustawiać na płycie. W MKS GEN L V2.1 UART robisz zworkami, w stepstickach MKS TMC2209 też nic nie trzeba lutować. Nie wiem jak stepy od innych producentów współpracują z płytami MKS.

Zmiany w oprogramowaniu, to sprawa indywidualna - dla mnie to banał, dla kogoś kto nigdy tego nie robił i ma dwie lewe ręce do komputerów może stanowić to wyzwanie.
Okej, dzięki za informację, tak sądziłem właśnie z tymi MKS. Na płytce MKS SGEN L też tak właśnie powinno być.
Zmiana oprogramowania to dla mnie też nie problem, w sumie to praktycznie pierwsze co robiłem z drukarką, w końcu też jakiś tam kod robię, to odkomentowanie, po przeczytaniu co jest czym, nie jest wielkim wyzwaniem :lol: .

A moje wątpliwości dotyczą płytek od BIGTREETECH, różne oznaczenia wyjść już pomińmy, zakładam że pary są okej co najwyżej w odwrotną stronę. Tam właśnie trzeba chyba zmienić jeden lut na płytce, by podmienić pin UART, ale sam już nie wiem i nie mam pewności czy to by wystarczyło. No ale dobra, być może mieszam niepotrzebnie - po prostu zamówię MKS'y.
Berg pisze:luz. będzie działać.
Chyba mimo wszystko pewniej będzie zamówić MKS'y i się nie zastanawiać, a przecież się palić nie będą od być może minimalnie gorszego odprowadzania ciepła :D . I tak zresztą chce sobie dorysować mocowanie większego i cichszego wentylatora na stepsticki.
Jarewa pisze: Jesteś pewny?? przeciesz jeden steptik jest do "góry nagami" a firmy przeważnie inaczej oznaczają jedni AA,BB to pary drudzy 11,22 to pary..

Bo ja na zdjęciu widzę dwa takie same steptiki i moim zdaniem nie trzeba nic kombinować...
Nie wiem czy się nabijasz, ale serio wolałem zapytać, gdyby to było ustandaryzowane nie byłoby tematu, ale mając pierwszą styczność z drukarką i silnikami krokowymi od niedawna nie wszystko jest być może tak proste jak powinno, głównie w obawie nie zepsucia czegoś :D.
panWiadr0 pisze:Jakby ktoś chciał parę markowych Watterottów z protektorami to są na giełdzie :] Solidna baza, nie chiński dziad.
Wybacz, ja podziękuję, takie 4 i by było pewnie pół tej drukarki, a mój budżet na wszystkie hobby jeszcze nie jest taki jaki bym chciał :D.
autor: czarobest
22 wrz 2021, 17:02
Forum: Pytania o sprawy podstawowe
Temat: Stepstiki 2209 ale jakie?
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 2900

Re: Stepstiki 2209 ale jakie?

Okej, zmiana czy w oprogramowaniu czy fizycznie nie stanowi większego problemu, byleby wiedzieć w którą stronę i nie uszkodzić tego przez ewentualne złe podłączenie :).
Ale jestem nieco zgubiony, bo patrząc w ten sposób wygląda jakby oznaczenia były zamienione i to mnie chyba głównie zbija z trupu, łatwiej by było gdyby były chociaż takie same. Ale widząc zależność powtarzania się drugiej i pierwszej wartości można by powiedzieć, że to powinno być to samo :unknown: .
stepsticki.png
No i pozostaje kwestia tego przelutowania zworki, żeby UART się zgadzało, bo miałbym obawy żeby czegoś nie zepsuć przy złym ustawieniu - przelutować gdyby nie działało to żaden problem, ale jak się ma coś popsuć to gorzej.

EDIT: Dobra, mój błąd, załącznik dodany.
autor: czarobest
22 wrz 2021, 14:06
Forum: Pytania o sprawy podstawowe
Temat: Stepstiki 2209 ale jakie?
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 2900

Re: Stepstiki 2209 ale jakie?

Berg pisze:Wydaje mi się, że najnowsza wersja od BTT jest ok.
Cześć, podłączę się pod temat, bo też jestem posiadaczem Tarantuli (z tej samej promocji co Noker :D ) i też chciałbym w przyszłości przejść na TMC2209 oraz korzystać z nich w trybie UART. Najbardziej podobają mi się te BIGTREETECH TMC2209 V1.2 głównie przez dobrze wyglądające odprowadzanie ciepła.
Mam jednak już wątpliwości co do pinów. Patrząc na wersję od Makerbase zamienione są wyjścia na silnik, ale nie wiem czy to są po prostu inne oznaczenia, czy faktycznie coś jest pozmieniane - choć wydaje się to bez sensu.
Do tego zmieniony jest pin UART który w BTT można zmienić lutowaną zworką - tylko czy faktycznie trzeba?
A do tego myli mnie to, że Makerbase opisane są jako kompatybilne z płytką MKS SGEN L oraz SKR V1.4, a BTT w opisie mają tylko SKR V1.4, ale na logikę w takim razie powinny tak jak i te od Makarbase być kompatybilne z MKS SGEN L ale już nie wiem :search: .
Może ktoś to lepiej ogarnia i byłby w stanie nieco wyjaśnić?

A być może nie ma co się zastanawiać i to chłodzenie nie daje jakiejś wielkiej różnicy, szczególnie że silniki w Tarantuli nie są na prądy zbliżone do maksymalnych i po prostu wziąć Makerbase bez zastanawiania się o kompatybilność?

Wróć do „Stepstiki 2209 ale jakie?”