Znaleziono 3 wyniki

autor: DVJCODEC
26 lip 2016, 13:16
Forum: Pozostałe
Temat: Pomiar zuzycia filamentu
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 11420

Re: Pomiar zuzycia filamentu

Podam proste rozwiązanie:
- szpulka nakładana na rurkę (przykładowo)
- rurka z jednej strony podparta bez czujnika
- druga podpora rurki z czujnikiem nacisku lub wystającym trzpieniem ze sprężynką - trzpień spięty z potencjometrem liniowym
- rurka wywiera nacisk na trzpień, to przekłada się na zmianę stanu czujnika, a to świeci na LCD
itp itd

Można zastosować też przykładowo gotowe rozwiązania bardzo fajnych czujników jakimi są czujniki z dźwignią stosowane w "samochodówce" do pomiaru wysokości zwieszenia ;)
Jest sporo gotowych rozwiązań z innych dziedzin techniki jakie w to miejsce można wrzucić i nawet nie trzeba tego projektować - wystarczy pogooglać.
autor: DVJCODEC
26 lip 2016, 12:32
Forum: Pozostałe
Temat: Pomiar zuzycia filamentu
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 11420

Re: Pomiar zuzycia filamentu

Swego czasu zaprojektowałem zasobnik na filamenty FilaBOX dla firmy 3N z pomiarem ilości filamentu na szpuli (w metrach), do tego podgrzewany - niestety jak do tej pory nie wprowadzili go do oferty (produkt został na etapie prototypu). Tam zastosowałem prosty, ale skuteczny pomiar mechaniczny połączony z elektroniką z LCD i własnym firmware. Niestety nie jestem upoważniony do podania tego rozwiązania, ale temat pomiaru ilości filamentu na szpuli zgłębiałem intensywnie swego czasu szukając prostego, uniwersalnego systemu, który by nie musiał być wspierany po stronie oprogramowania drukarki.

Gdybym miał robić to jeszcze raz, to bym zrobił to na zasadzie pomiaru wagi, bo by to było jeszcze prostsze niż to co robiłem wcześniej.
autor: DVJCODEC
26 lip 2016, 10:41
Forum: Pozostałe
Temat: Pomiar zuzycia filamentu
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 11420

Re: Pomiar zuzycia filamentu

Takie rozwiązanie jest fajne, o ile jest wsparcie po stronie software (więc od tego trzeba zacząć, aby miało to sens). Wprowadzenie takiej funkcjonalności do popularnych hostów to podstawa egzystencji takiego rozwiązania.

Dużo prostszym, uniwersalnym i nie potrzebującym wsparcia po stronie programowej jest zrobienie uchwytu na filament z czujnikiem nacisku + elektronika z LCD z możliwością wprowadzania danych (waga samej szpulki). Na LCD widnieje ilość pozostałego materiału na rolce.
Można pójść dalej i zrobić automatyczny zapis (aktualizacja wagi filamentu) w pamięci procka + lista filamentów - to daje możliwość szybkiego wglądu do własnych zasobów.

Wróć do „Pomiar zuzycia filamentu”