Znaleziono 5 wyników

autor: Modelarz_KP
07 sie 2022, 11:44
Forum: Co kupić?
Temat: Drukarka do 2,0-2,5 tys. ze stołem min. 265mm
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 4900

Re: Drukarka do 2,0-2,5 tys. ze stołem min. 265mm

Szukałem jeszcze, ale nie znalazłem już nic lepszego, więc teraz rozważam między tą używaną i usprawnioną CR10 a nową Anycubic Mega X.

Co do tej używanej:
- na stole ma podłoże PEI - jak się to sprawdza? Nie lepsze jednak to szkło karborundowe (nazywane przez producentów drukarek "ultra base") i czy nie potrzeba jednak używać jakichś klejów, płynów adhezyjnych itp.?
- dobrze myślę, że aby użyć tego skryptu KIAUH i móc coś zmienić w oprogramowaniu, trzeba korzystać z Linuxa?
- czy zapamiętuje aktualny stan druku na wypadek ew. zaniku zasilania, czy może taka funkcja ogólnie niedużo daje, jeśli stół lub górne warstwy wydruku zdążą ostygnąć? Choć wstępnie myślałem też dokupić jakiegoś UPSa, ale może nie od razu.

A jeśli chodzi o wspomniane wady (ułożenie przewodów, głośne chłodzenie), to raczej nie wpływają one na jakość wydruków, więc z mojego punktu widzenia mało istotne, ew. do poprawy "na kiedyś". Stle na pewno chętnie przygarnę, jeśli kupię, gdyby coś z dorabianych rzeczy się w przyszłości uszkodziło. Natomiast dysze 0,6 rzeczywiście też dobrze się sprawdzają i mają trochę zalet w połączeniu z odpowiednim slicerem.
autor: Modelarz_KP
03 sie 2022, 22:12
Forum: Co kupić?
Temat: Drukarka do 2,0-2,5 tys. ze stołem min. 265mm
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 4900

Re: Drukarka do 2,0-2,5 tys. ze stołem min. 265mm

No aż takich gigantów nie przewiduję :D Ale robi wrażenie, szczególnie z tym "mostem" na 470mm. Zostanę w takim razie przy 300x300, pomyślę jeszcze, którą wybrać i jak już kupię, to na pewno dam znać, która to i jak idą pierwsze wydruki, ale to prawdopodobnie dopiero początkiem września.
autor: Modelarz_KP
03 sie 2022, 21:18
Forum: Co kupić?
Temat: Drukarka do 2,0-2,5 tys. ze stołem min. 265mm
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 4900

Re: Drukarka do 2,0-2,5 tys. ze stołem min. 265mm

Ok, muszę sobie to jeszcze przemyśleć, też logistycznie, gdybym miał jechać po tą z Wrocławia, bo szkoda ją rozkręcać do wysyłki kurierem, jeśli działa dobrze, tak jak jest złożona i wyregulowana.

Zmierzyłem też jeszcze dokładnie ten największy model, który chciałbym móc drukować - po obróceniu go w osi Z o 45st. zmieści się na stole 250x250 z marginesem po ok. 1,1mm od każdej z krawędzi, więc "od biedy" mogłaby być i drukarka z takim stołem, ale wydruk w takim ustawieniu będzie pewnie gorszej jakości.
autor: Modelarz_KP
02 sie 2022, 18:58
Forum: Co kupić?
Temat: Drukarka do 2,0-2,5 tys. ze stołem min. 265mm
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 4900

Re: Drukarka do 2,0-2,5 tys. ze stołem min. 265mm

Dziękuję za odzew :)

Z tą warstwą 0,05, to się domyślam, że niekoniecznie tyle faktycznie będzie, ale jednak wydruk wyszedł bardzo ładnie. Co do automatycznego poziomowania - myślałem, że to jednak dosyć często trzeba robić. Jeśli powierzchnia stołu będzie dobra, to nie będę zmieniał. Synchronizacja osi Z -ta bez mechanicznej synchronizacji paskiem też ma dwie krańcówki, tylko nie byłem pewny czy np. w trakcie danego wydruku się nie rozsynchronizuje, ale jeśli nie ma z tym aż takich problemów, to ok. Na jakiejś dużej prędkości druku mi aż tak nie zależy, bardziej na jakości i jednak podanych gabarytach, więc klony/używane Prusy MK3S niestety odpadają.

No i właśnie - używane. Hmm, takich w ogóle nie brałem pod uwagę, bo mają dużą wadę - nigdy do końca nie wiadomo, jak długo i jak intensywnie dotychczasowy właściciel je używał, a więc nie wiadomo też, kiedy coś się zepsuje (być może akurat coś drogiego). Może dopiero za dwa lata, a może po akurat po 2 godzinach druku po zakupie. Naprowadziliście mnie jednak teraz też na dużą zaletę drukarek używanych i zmodyfikowanych - są sprawdzone, dopracowane, wykalibrowane (zapewne i gotowe profile slicera pod konkretne filamenty), więc po zakupie (o ile dobrze myślę) wystarczy jedynie raz wypoziomować stół na świeżym stanowisku, załadować g-code i patrzeć, jak drukuje dobry model od pierwszego razu... o ile zadziała. Bo sprawdzenie przed zakupem czy wszystko działa prawidłowo jest dosyć trudne przez czasy wydruków. Kupując nową i ze sklepu jednak zawsze można skorzystać z praw konsumenta (zwrócić, złożyć reklamację itp.), a kupując używaną od osoby prywatnej już nie.

Piszecie też, że:
dziobu pisze:Im bardziej składana drukarka tym prościej o pomoc, modyfikacje czy części.
Widzę, że ta podlinkowana ma elektronikę sterującą na Raspberry i Arduino. Jeśli w nich coś się "wykrzaczy" (choćby z przypadku - burza czy coś), to nie kupię już nowego. Tzn. samo RPi czy Arduino kupię, ale nie jestem na tyle zaawansowany w ich programowaniu, żeby samemu napisać program odpowiednio interpretujący g-code, tym bardziej taki, który będzie działał równie dobrze do programu napisanego przez obecnego właściciela/konstruktora drukarki. Chyba, że przy sprzedaży dorzuci pliki programu...

No i teraz już całkiem nie wiem, co kupić :D Ta podlinkowana przez Was rzeczywiście może być lepsza od tych, które ja wybrałem, ale jeśli rzeczywiście jest w pełni sprawna. Taniej mnie akurat nie wyjdzie, bo żeby po nią pojechać, to prawie 600 dorzucę na paliwo, no ale jeśli da wydruki zauważalnie lepszej jakości od nowej chińskiej za 2 tys., to warto.
autor: Modelarz_KP
01 sie 2022, 22:00
Forum: Co kupić?
Temat: Drukarka do 2,0-2,5 tys. ze stołem min. 265mm
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 4900

Drukarka do 2,0-2,5 tys. ze stołem min. 265mm

Cześć Wszystkim,

Chciałbym kupić nową drukarkę FDM/FFF (swoją pierwszą) w budżecie 2000zł, ew. do 500zł więcej, jeśli dałoby to wyraźną poprawę wydruków. Drukarkę potrzebuję głównie na swoje potrzeby (wydruki typowo "techniczne" - jakieś mocowania silników krokowych, serwomechanizmów, tarcze enkoderów (częściowo o wysokości 1,0mm), i różne inne części nietypowe, które jednak muszą do siebie mechanicznie pasować przy jak najmniejszych luzach), trochę też pewnie dla znajomych (przede wszystkim jakieś elementy modelarskie, ale puki co nie na tyle szczegółowe, żeby wymagały drukarki DLP - taka może kiedyś w przyszłości). Materiałem będzie raczej tylko PLA i PET-G, może czasami coś z TPU, ale nie jest to konieczność.

Wolałbym, żeby nie trzeba było przy niej dużo zmieniać (im mniej, tym lepiej), bo nie za bardzo mam czas na jakieś poważniejsze modyfikacje (ale np. czytałem/oglądałem na YT, że warto zmienić sprężyny stołu na mocniejsze). Co do wielkości wydruków - byłem już prawie zdecydowany na Endera-3 S1 (podwójna oś Z, ekstruder bezpośredni, automatyczne poziomowanie), ale przypomniałem sobie, że może się nieraz zdarzyć, że będę potrzebował wydrukować pewien element o szerokości ok. 26cm, a wydruk w pionie chyba odpada (choć w tej drukarce by się zmieścił w ten sposób), bo akurat ten element będzie musiał dosyć ładnie wyglądać i w pionie mogłoby się to nie udać dobrze. Zacząłem zatem szukać dalej wśród drukarek o większej powierzchni roboczej (przy okazji też wysokości) i znalazłem trzy, które wydają mi się godne uwagi, ale jakoś nie do końca umiem się zdecydować i tutaj prosiłbym Was o pomoc w wyborze lub zaproponowaniu jakiejś jeszcze innej. Przy czym kupować chcę u jakiegoś polskiego dystrybutora, więc AliExpress i inne tego typu portale odpadają.

1a - Creality CR-10 Smart - ma przestrzeń roboczą 300x300x400mm, ukośne wsporniki "bramki" (choć to akurat łatwo dorobić w chyba każdej drukarce tego typu), podwójną oś Z ze śrubami zsynchronizowanymi na górze paskiem, automatyczne poziomowanie stołu, dosyć szeroko rozmieszczone prowadnice osi Y, na stole chyba "ultra base" i mocowany klipsami, więc w razie czego można łatwo wymienić (o ile to się zużywa z czasem?), ma czujnik filamentu, niestety ekstruder "bowdenowy", więc z TPU pewnie będzie trochę ciężko (o konieczności zmniejszenia luzu między rurką a dyszą wiem). Cena ok. 2,0tys, więc mieści się w budżecie "podstawowym", do tego chyba łatwo kupić w Polsce wiele części zamiennych, na wypadek awarii.

1b - czy ew. do powyższej drukarki da się w razie potrzeby zamontować ekstruder bezpośredni Sprite Pro All Metal? W opisie podają, że przeznaczony mi.in. do CR-10 Smart, ale "Pro". Cena ok. 430zł, więc mogłoby być, gdyby zauważalnie poprawiło jakość wydruków.

2 - Anycubic Mega X - przestrzeń robocza 300x300x3005mm, czyli też wystarczająca, podwójna oś Z, ale śruby nie są zsynchronizowane mechanicznie, stół trzeba poziomować ręcznie, powierzchnia "ultra base" i również na klipsach, też ma czujnik filamentu i podtrzymuje temperaturę stołu do czasu wymiany filamentu, ekstruder też "bowdenowy", ale podobno dużo mocniejszy i dostosowany to TPU. Cena ok. 2,2tys., ale drukarka teoretycznie dużo dokładniejsza i możliwość ustawienia wysokości warstwy od 0,05mm (w CR-10 Smart od 0,1mm), a na tym filmie widać, że przy takiej wysokości powierzchnia wydruków jest chyba rzeczywiście bardzo ładna (co też ma dla mnie znaczenie dla tego dużego elementu o szerokości 26cm), choć oczywiście mam świadomość, że wydruk na tak niskiej warstwie będzie trwał duuużo dłużej: https://youtu.be/KKExRqK28HU?t=436
Niestety chyba słaby dostęp do części zamiennych, ale w komplecie producent daje cały zapasowy hotend wraz z rurką na filament.

3 - Artillery Sidewinder-X2 - przestrzeń robocza jak w CR-10, podwójna i zsynchronizowana mechanicznie oś Z ze specjalnymi podporami "belki" głowicy, które teoretycznie mają niwelować ew. wykrzywienia śrub trapezowych, automatyczne poziomowanie stołu, który chyba też ma "ultra base", ale z tego co znalazłem, przytwierdzony na stałe, czujnik filamentu też ma, ekstruder już fabrycznie bezpośredni, ale z dyszą "volcano" i w jednym (akurat anglojęzycznym) filmie mówili, jeśli dobrze zrozumiałem, że może ona być przyczyną pofalowania dłuższych krawędzi wydruków przez to, że w takiej dyszy w stanie roztopionym znajduje się więcej filamentu, niż w dyszy "zwyczajnej". Cena ok. 2,5tys., czyli górna granica budżetowa, no ale ma już fabrycznie ekstruder bezpośredni.



Najbardziej skłaniam się do pozycji "2", czyli Anycubic Mega X, bo przekonuje mnie ta jakość wydruku na warstwie 0,05mm, ale trochę obawiam się braku mechanicznej synchronizacji śrub osi Z, tego że "bramka" jest dokręcana po bokach (czy nie będzie problemu z jej prostopadłością do podstawy?), no i nie ma automatycznego poziomowania. W drugiej kolejności pozycja "1a" z rozbudową w przyszłości do "1b" (jeśli się da), bo zauważyłem, że drukarki od Creality ma znacznie więcej osób, więc w razie ewentualnych problemów pewnie dużo łatwiej będzie uzyskać jakąś pomoc, jest też chyba więcej gotowych rozwiązań na poprawę jakości wydruków i większa dostępność części zamiennych. Pozycja "3" już dosyć droga, choć wychodzi podobnie do "1b" i to już fabrycznie, ale mocno niepokoi mnie ta dysza "volcano", no i nie da się wymienić "szyby", a z częściami zamiennymi w Polsce już chyba całkiem marnie wygląda sprawa.

Może ktoś z tutejszych Forumowiczów miał styczność z którąś z tych drukarek i może przedstawić swoją opinię? Bo recenzje na YT niekoniecznie muszą być wiarygodne, jeśli autorowi producent/sklep przysyła drukarkę w celu właśnie zrecenzowania jej (może być wybrany jakiś lepszy egzemplarz).
A może jakaś inna drukarka w podanym budżecie? Czasu na wybór jeszcze trochę mam, bo chciałbym ją mieć na początek września.

Na koniec jeszcze troszkę o moim dotychczasowym doświadczeniu z drukiem 3D - jak napisałem na początku, swojej drukarki jeszcze nie miałem, ale projektowałem już modele do wydruku (używam FreeCADa). Choć nie było ich na razie dużo (raptem kilka, może kilkanaście), to wychodziły dobrze w zasadzie od pierwszego razu, jeśli chodzi o sam projekt (pomijam błędy przy samym wydruku, bo to robili koledzy na swojej Anycubic 4Max (np. był problem z nitkowaniem, ale to kwestia już samej drukarki i jej ustawień)), dwa moje modele drukował wykładowca na uczelni na Prusie i3 MK3S+, więc mam też jakieś porównanie jakości, bo wyszły dużo lepiej. W każdym razie mniej więcej chyba wiem, jak projektować (a przynajmniej na swoje teraźniejsze potrzeby), tylko potrzebuję swojej drukarki (jak najlepszej w podanym budżecie), żeby móc też łatwiej prototypować różne elementy.

Ktoś pomoże? :)

Wróć do „Drukarka do 2,0-2,5 tys. ze stołem min. 265mm”