Znaleziono 9 wyników

autor: Kopytko
17 maja 2018, 22:47
Forum: Filamenty
Temat: Wpływ wilgoci na PLA
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 20790

Re: Wpływ wilgoci na PLA

Tak jak wspomnialem wczesniej na poczatku u mnie tez ok 20% wiec susza a ostatnio podskoczylo cos i wtedy tez zauwazylem problem.
Wiec mozesz nie miec problemu.
autor: Kopytko
16 maja 2018, 16:44
Forum: Filamenty
Temat: Wpływ wilgoci na PLA
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 20790

Re: Wpływ wilgoci na PLA

W pepco tez sa z takim fajnym zamknieciem
autor: Kopytko
15 maja 2018, 00:26
Forum: Filamenty
Temat: Wpływ wilgoci na PLA
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 20790

Re: Wpływ wilgoci na PLA

Te suszarki to jak najbardziej fajne ale szkoda ze malo wydajne. Mi do piekarnika weszlo 6 szpul:) dlatego tez chce zrobic cos samemu na wieksza ilosc. Ale jak najbardzirj suszarka do grzybow/warzyw/owocow za 90 zeta a nawet i mniej zda egzamin:) w tym bardziej ,mi chodzilo o to ,ze pla jednak jakas wilgoc chlonie i wplywa to na druk. Gdzie wczesniej uważałem ze pla jest na to odporne.
autor: Kopytko
14 maja 2018, 22:44
Forum: Filamenty
Temat: Wpływ wilgoci na PLA
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 20790

Re: Wpływ wilgoci na PLA

No mozliwe ze to moze miec wplyw. Ale ja myje piekarnik po uzyciu. W sumie nawet nie wpadlen na pomysl aby o tym pisac. Jak pieke to uzywam jakies tam papiery itp. Nic nie czuc bylo kurczakiem a piekarnik bardzo czesto uzytkowany. Ja mam pkan zrobic suszarke jak do grzybow. Ale ze susze tyle co nic to uzywakem piekarnika akurat. Pod reka i dziala.:) wiadowo w gazowym nie przejdzie zapewne. Dodatkowo wsadzalem do mojego termistor i jak mam ustawione 60 to wewnatrz mam 62 wiec tez moze to miec wplyw. Napewno lepszy nylby dedykowany osuszacz. Choc u mnie nie ma mozliwosci sie znalezc tluszcz. Fakt sa jakies tsm pkamy ale tego nawet deuciakiem juz nie idzie umyc. A ja dodatkowo prowadnice suwnice i co sie tylko da wyciagam z piekarnika i w zmywarce kece co by sie nie namecYc. Ale to juz chyba nie ten watek tematu:)
autor: Kopytko
14 maja 2018, 14:47
Forum: Filamenty
Temat: Wpływ wilgoci na PLA
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 20790

Re: Wpływ wilgoci na PLA

Nie chciałbym żeby to było jakąs wytyczną , ale czy ktoś jeszcze się może cos wypowiedzieć ze swoimi doświadczeniami? Na temat PLA oczywiście, bo inne filamenty sa oczywiste, jedynie z PLA takie dziwności mnie naszły :P
autor: Kopytko
14 maja 2018, 14:27
Forum: Filamenty
Temat: Wpływ wilgoci na PLA
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 20790

Re: Wpływ wilgoci na PLA

Wydaje mi się że za mokro, bo jeden strasznie się kruszył przed suszeniem a po już jest bardziej elastyczny, ale może to nie być właśnie to, ciężko powiedzieć, czy suszenie pomogło czy wygrzewanie.
autor: Kopytko
14 maja 2018, 13:29
Forum: Filamenty
Temat: Wpływ wilgoci na PLA
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 20790

Re: Wpływ wilgoci na PLA

Ja testy przeprowadziłem w toku na DevilDesign ; Primat i Spectrum , dzisiaj leciał Finnotech i tez to potwierdza, mam jeszcze w suszeniu 3dFilament, Colorfill, ale ten nie był jakoś mokry więc nie zobacze róznic.
Jaki producent pokrywa?
autor: Kopytko
14 maja 2018, 11:34
Forum: Filamenty
Temat: Wpływ wilgoci na PLA
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 20790

Re: Wpływ wilgoci na PLA

I zapomniałem o linku do potworków ... https://www.thingiverse.com/thing:679849 , bo zapewne padnie takie pytanie:P
autor: Kopytko
14 maja 2018, 10:58
Forum: Filamenty
Temat: Wpływ wilgoci na PLA
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 20790

Wpływ wilgoci na PLA

Piszę ten temat sam zdziwiony , dlaczego ?
Ostatnio trochę padało a pogoda taka trochę pochmurno wilgotna mglista w nocy. Duszno wilgotno.
Jak wiecie cześć z Was jakoś zawsze gdzie się udzielałem, wspominałem ,ze ja tam w ogóle nie dbam o przechowywanie filamentów, jak otworze pakę to się wala gdzie jest miejsce, bez zbędnego pakowani itp. Zwłaszcza PLA. Inne starałem się jako - tako zabezpieczać przed wpływem powietrza.
Z PLA wydawało mi się ,że tego problemu nie ma- do czasu :) :bad:

Jako ,ze kilka dni temu robiłem małe porządki w moim pokoiku z drukarkami, postanowiłem też wczoraj przynieść tu UM2, porzuconego gdzieś w innym pokoju i nie używanego prawie od złożenia ( za głosny - a nie chce mi się zmieniać płyty , ze stepstickami 2208).
No i jak juz go przyniosłem to córka ,żebym jej coś wydrukowałał, bo WOW nowa drukarka ( jak leżała na ziemi w innym pokoju to nie zwracała na nią uwagi).
Tak więc puściłem jej ludziki takie do składania i zrobienia z nich łańcucha.
I co ? Masakra co bym nie robił z retrakcją to ciągle nitki , gluty i przelania. Oczywiście oberwało się ekstruderowi UM2 ( nadal uważam ,ze gówniany).
Jak wspominałem rolka z tym PLA , jak i kilka innych leżały sobie na parapecie , bez folli itp , cześć gdzieś na szafce a inna na wieszaczku za drukarką.
A teraz do setna:
Co bym nie ustawiał, jak zmieniał długości, szybkości , temperatury, nawiew, wipe, podawanie.....ciągle były nitki i gluty ( a wiem ,ze w pla można zrobić tak ,aby nie było kropli i nitki).
Tak wiec zacząłem analizować mechanikę i problemy w niej, po zrobieniu kropek na filamencie aby było widać ( myślałem ,że ekstruder gubi krok lub się ślizga) , przetestowałem prawie wszystko i posprawdzałem luzy , nawet pomierzyłem ile filament potrzebuje na niwelacje luzu w rurce bowdena aby naprężenie przenosiło się juz na wyciąganie filamentu z hotendu a nie na kasowanie niedoskonałości rurki do srednicy filamentu. NICCCC... :wtf: , zostawiłem to jak zawsze i stwierdziłem ze to gówniana drukarka:P
Ale, że nie poddaje się tak ,zacząłem analizować dalej zmniejszając prędkości i obserwując co się dzieje z głowicą i filamentem ( podejrzewałem ,że jak głowica się przesówa to filament, który porusza się w bowdenie może zmieniać naprężenia i to powoduje wypływ z głowicy. NIEEE :crazy:
Podczas tych obserwacji zauważyłem ,ze filament goruje się i jest wypychany , można to nazwać w formie spienionej , od razu co przyszło na myśl to to ,ze przecież mokry nylon tak ma ( tylko bardziej)
I teraz rozwiązanie na raty pokaże, nie będę pokazywał wszystkich testów a tylko jeden plik Gcode , który był nagrany na karcie i ponownie wydrukowany przed i po "chyba" rozwiązaniu problemu.
Puszczony wydruk "wspomnianych" ludzików . I to najlepszy rezultat wszystkiego co udawało mi się robić. ( FILAMENT BEZ ZNACZENIA < testowałem na 3 producentach 3 rożnych kolorach (wszystkie leżały luzem) i zawsze tak samo).
Oto efekt :/:/:/
IMG-20180513-WA0001.jpeg
I co się okazało... wcześniej wspominałem o deszczach, mgłach itp A ,ze jest dość ciepło to tam gdzie leżał UM2 i te filamenty było otwarte okno a więc dostawała się wilgoć. Średnio mam bardzo sucho w domu ok 20%-25% ( zużywam hetolitry wody destylowanej do nawilżaczy :( ) ale przez pogodę w tym pokoju wilgotność skoczyła do ponad 50% , akurat przeniosłem tam nawilżacz podczas porządków , chciałem uruchomić a tu na wyświetlaczy 55% .Wow ( po całej nocy działania na maxa w sypialni mam 38%:P )

I w tym momencie zaświeciła się ponowna lampka. A co mi tam wrzucę rolkę filamentu do piekarnika na termoobieg, ustawiłem 60 stopni , grzałka tylko na wentylatorze termoobiegu, po osiągnięciu i ustabilizowaniu temp wrzuciłem szpule filamentu.
Po 1h i 30 min nadal sceptyczny ją wyjąłem, pozwoliłem się ostudzić i wrzuciłem na drukarkę.
Włączyłem dokłądnie ten sam plik , który był poprzednim razem , ten sam g code , bez niezmienionej ani jednej rzeczy, prócz filamentu po osuszeniu.
Wynik sam mnie zaskoczył:
20180513_154101.jpg
Hahah żarcik, zapomniałem posmarować stół kleikiem i się odkleiło :P

A teraz wyniki, z jednymi plikami po suszeniu, które nie do końca wyszły bo jednego ludka zerwało i zrobił bałagan i następny rzut juz do końca.

Patrzcie na oczka , nogi i ręce- nie czyszczone, tylko włoski zdjęte :lol:
20180513_154154.jpg
A tu porównanie z pierwszym ludkiem:
20180513_154412.jpg

A tu już , z następną udaną partią:
20180514_100015.jpg
20180514_100011.jpg
A tu porównanie z pierwszym najlepszym i po zmianie polegającej na podsuszeniu filamentu ( to ten sam gcode - nic a nic nie zmienione), jak również widać ścianka również uległa poprawie :
20180514_100039.jpg

I do celu, jak zawsze twierdziłem ,ze pla nie chłonie wilgoci i jak nie raz się sprzeczałem ,że PLA mogę wrzucić na noc do wiadra z woda , rano zewnętrznie osuszyć a wynik będzie taki sam. Jak widać na powyższych zdjęciach nie.
Porobiłem trochę innych testów z innymi rolkami wczoraj i sprawa ma się podobnie , powyciągałem z regałów nawet jakieś 2 letnie końcówki filamentów aby to potwierdzić i faktycznie PLA chłonie wilgoć.
Wcześniej tego nie zauważałem , bo jak wspomniałem mam bardzo suchy dom (aż za) i np filamenty , które gdzieś leża w pokoju z drukarkami nawet po kilku tygodniach nie mają tyle wilgoci aby mocno odbić się na druku.

Podejrzewam, ze wynik , mógłby byc jeszcze lepszy jakbym rolkę potrzymał trochę dłużej. Moze jak znajdę trochę czasu to się zrobi następne testy.
Wiem ,ze dawno, nic nie dodaje, ale mało czasu na zabawę drukarkami przez drony :P

Wróć do „Wpływ wilgoci na PLA”