Znaleziono 5 wyników

autor: lukk
20 lis 2023, 09:54
Forum: Filamenty
Temat: Rosa 3d PCTG CF
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 1345

Re: Rosa 3d PCTG CF

Brzmi ciekawie, ale cena...porównywalna z ASA-CF i PA-CF.
autor: lukk
06 lis 2023, 10:10
Forum: Filamenty
Temat: Rosa 3d PCTG CF
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 1345

Re: Rosa 3d PCTG CF

Włosy - podejrzewam, że może to być kwestia jakości mojej dyszy. Używam chińskiej wersji CHT ze stali utwardzanej, jako takiej "uniwersalnej", jej powierzchnia jest trochę chropowata, więc może jakieś drobinki materiału się do niej lepią. Nie uważam ich za jakąś wadę, bo robię głównie wydruki techniczne.

A co do pękania wzdłuż warstw - tak jak pisałem, musiałem się naprawdę mocno napracować, żeby ta kostka zaczęła pękać i początki były na rogach, nie wzdłuż warstw. Dopiero jak takie rozpoczęte pęknięcie się pociągnęło mocno to poszło wzdłuż warstw - myślę, że to normalne, bo jednak tam jest mniejsza wytrzymałość, to zawsze będzie wydruk i nigdy nie będzie miał jednorodnych właściwości. Nie mam sprzętu do testowania tego jak robi Stefan z CNC kitchen, ale obstawiam, że gdyby zapuścił test rozrywania wzdłuż warstw to ten materiał wypadłby bardzo wysoko.
autor: lukk
06 lis 2023, 09:10
Forum: Filamenty
Temat: Rosa 3d PCTG CF
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 1345

Re: Rosa 3d PCTG CF

Przyszedł i mi ten filament, jako próbny wydruk też puściłem kostkę, tyle że kalibracyjną XYZ, ale powiększoną do 30x30 i zapuściłem w vase mode (szerokość ścianki 0.4):
20231105_143330.jpg
20231105_143339.jpg
20231105_143314.jpg
Wyglad:
Tekstura, jak to wszystkich filamentów zbrojonych CF, mocno matowa, chropowata, fajnie maskująca warstwy. Za to sam kolor trochę bardziej grafitowy niż czarny, jeśli porównać do PA+CF. Wydaje mi się, że to kwestia PCTG jako bazy, które jest transparentne. Różnica nie jest duża, ale stawiając obok siebie PA+CF i PCTG+CF da się je odróżnić. Efekt trochę przypomina mi czarny PETG matt od Spectrum.

Sztywność:
Jest odrobinę sztywniej niż na PA+CF, zaś znacznie mniej sztywno niż ASA+CF. Na rolce też mocno sprężynuje i mimo że mam prowizoryczny hamulec na wieszaku rolki (kawałek pianki dociskanej z regulowaną siłą do łożyskowanego uchwytu rolki) to potrafił mi się jeden zwój odwinąć :)

Wytrzymałość/kruchość:
Oceniłbym podobnie jak PA+CF. Wydrukowaną kostkę maltretowałem w palcach i dopiero po wielokrotnym zginaniu zaczęła pękać, początkowo nie między warstwami, ale na narożnikach. Gdy już zaczęło pękać wzdłuż warstw to pociągnięcie tego powodowało oderwanie po warstwie, ale i tak oceniłbym klejenie między warstwami na BDB i porównywalne do PA+CF.

Łatwość druku:
Wydruk tej pierwszej kostki puściłem w zasadzie na pałę na takich ustawieniach jak najczęściej puszczam PCTG, czyli profil PETG, ale temperatura dyszy 250C i stół 75C. Wyszło prawie idealnie, tylko z lekkimi włosami wewnątrz. Kolejne wydruki też bardzo spoko, co najwyżej z lekkimi włoskami, łatwymi do usunięcia. Bardzo dobra adhezja do stołu z FR4.

Obróbka:
PCTG+CF przy próbie szlifowania na sucho zaczyna się ciągnąć, co w sumie było do przewidzenia. Tutaj mocno wygrywa PA+CF, które elegancko się obrabia na sucho. Za to na plus łatwość klejenia - zwykły cyjanoakryl wystarczy. Przy próbie rozerwania kawałka kostki sklejonego z oderwanym wcześniej kawałkiem rozerwałem wydruk, a nie samo miejsce klejone.

Ogólnie jestem całkiem zadowolony i myślę, że dla wydruków, które szły z PA+CF ze względu na wytrzymałość i sztywność to będzie bardzo fajna alternatywa.
Będę musiał trochę bardziej potestować, żeby zobaczyć jak z wytrzymałością na temperaturę, głównie:
-czy spokojnie wytrzyma w pełnym słońcu? Zwykłe PETG/PCTG nie ma problemu, ale tu może więcej energii model złapie ze względu na kolor i te drobinki CF.
-Czy wytrzyma w kabinie samochodu na słońcu? Tu pewnie będzie kiepsko, bo uzyskać te 76C w kabinie to nie jest wcale jakiś wyczyn :)

PS. Porównuję do PA+CF od Fiberlogy i od Print-Me i ASA-X ze spectrum. Z PA+CF od Rosa3D nie miałem jeszcze do czynienia.
autor: lukk
03 lis 2023, 09:48
Forum: Filamenty
Temat: Rosa 3d PCTG CF
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 1345

Re: Rosa 3d PCTG CF

morf pisze: 03 lis 2023, 08:41 Drukowałem na 280/75. Profil pod PETG, tylko temperature podbiłem.
dość spore te temperatury, chłodziłeś to? Gdy drukowałem na czystym PCTG od Fiberlogy to przy zalecanych temperaturach (bodajże 250-270 dysza) musiałem dość mocno dmuchać, aby model się odpowiednio studził i nie deformował. Ostatecznie mocno zszedłem z temperaturą i daję minimalne chłodzenie lub brak, przy takich ustawieniach wydruki są bardziej przejrzyste i o dziwo wytrztymalsze.
Ale pobawię się niedługo PCTG + CF od Rosy, bo też zamówiłem :mrgreen:
autor: lukk
03 lis 2023, 08:45
Forum: Filamenty
Temat: Rosa 3d PCTG CF
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 1345

Re: Rosa 3d PCTG CF

morf pisze: 02 lis 2023, 19:53 Pierwsze wrażenie że pieruńsko sztywny. Prawie jak PC Blend od Prusy. Załadowałem filament, zwiesiłem rolkę a to to zaczęło się rozwijać na szpuli :-)
Miałem podobnie jak kolega mi pożyczył do testu ASA-X ze spectrum, też z dodatkiem CF, przy czym on w dodaku jest mega kruchy, więc trzeba było bardzo ostrożnie ładować. Dobrze się sprawdził trzymacz na rolkę z hamulcem.
Wydruki wyglądają podobnie jak PA+CF, ale te moje z ASA-X też tak wyglądały. Widać carbon na tyle dominuje, że do czego by nie dodać to będzie zawsze ten głęboki, chropowaty czarny mat :)
Zakładam, że jeśli chodzi o sztywność materiału i wydruku to jest zauważalnie sztywniej niż na PA+CF?

Wróć do „Rosa 3d PCTG CF”