Znaleziono 2 wyniki

autor: lukk
22 mar 2024, 11:55
Forum: Ender
Temat: Poziomowanie stołu Ender 3V2 NEO
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 1632

Re: Poziomowanie stołu Ender 3V2 NEO

Też używam i też sobie chwalę. Takie przejście na klippera dla leniwych. Oczywiście, jak to z Creality, dalej jest kilka niedoróbek, na przykład:
-configi pisane niby pod konkretne modele, ale w praktyce też trzeba je czasem poprawiać,
-nawet jak wybierze się model z CR touch to w trakcie pierwszej konfiguracji trzeba ustawiać ręcznie stół, a potem dopisać do configu funkcję screws tilt calculate,
-ma wbudowany głośnik, ale chyba nie ma prostego sposobu, aby go użyć do jakichś powiadomień typu zakończony wydruk.
autor: lukk
27 lis 2023, 12:58
Forum: Ender
Temat: Poziomowanie stołu Ender 3V2 NEO
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 1632

Re: Poziomowanie stołu Ender 3V2 NEO

Mając taką drukarkę z CRtouchem i stołem regulowanym na rogach masz 3 rzeczy do ustawienia/sprawdzenia:
1. z-offset: czyli różnica wysokości między "zerem" CR-touch a końcem dyszy. Z offset ma być taki, aby dysza delikatnie dotykała stołu. Trzeba go sprawdzić/zmienić gdy wymieniasz dyszę lub majstrujesz coś przy hotendzie, ew. jeżeli zauważysz że masz problem za niską lub za wysoką pierwszą warstwą (czyli prześwity między liniami albo efekt za dużej ilości materiału). Możesz to dotrymować podczas druku, gdy dysza rysuje skirt lub brim wokół modelu.

2. tramming, czyli poziomowanie stołu tymi 4 nakrętkami na rogach. Jeśli masz czujnik to bez sensu to robić manualnie, odpowiedni firmware w drukarce powinien mieć jakiś "tramming wizard", gdzie czujnik sprawdzi wysokość nad każdą ze śrub regulacyjnych i dostaniesz wynik co jest ok, a co za nisko/wysoko. Jak często to trzeba powtarzać to sam zauważysz w zależności od drukarki. Na pewno sprawdź gdy np. musisz włożyć więcej siły w zdjęcie modelu i więcej się siłujesz ze stołem.

3. bed leveling, czyli mapa krzywizny stołu. Gdy musisz dotykać trammingu to trzeba puścić też bed leveling.

Przy takim podejściu manualnie ustawiasz tylko z-offset, a resztę z pomocą czujnika w razie potrzeby. Inne podejście jest takie, by przed każdym wydrukiem puszczać auto leveling (G29 w kodzie startowym), wtedy możesz trochę olać pkt 2 i całkowicie olać 3, bo się będzie odbywał przed każdym wydrukiem.

PS1. skoro jest czujnik to krańcówki Z raczej nie ma,
PS2. możesz też z-offset ustawić na ucho - gdy będziesz powoli obniżał z-offset to przy załączonym wiatraku hotendu w momencie gdy dysza dotknie stołu usłyszysz jak wibracje wiatraka przenosza się na stół. W E3 V2 (bez neo) używam tej metody od dłuższego czasu i naprawdę się sprawdza, plus jest mega szybka.

Wróć do „Poziomowanie stołu Ender 3V2 NEO”