Znaleziono 6 wyników

autor: roman
26 mar 2023, 09:43
Forum: Co kupić?
Temat: Suszarka do filamentu
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 5386

Re: Suszarka do filamentu

każdy ma swoją teorie... ale z tą próżnią to w sumie też by mogłoby działać tylko nie wiem czy zimny filament (temp. pokojowa) tak chętnie uwolni wode, bo mam wrażenie, że gdyby tak było to by wystarczało wkładać rolke do ryżu tak jak z zalanym teleofnem... ale ja tam się nie znam ;)
autor: roman
25 mar 2023, 19:28
Forum: Co kupić?
Temat: Suszarka do filamentu
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 5386

Re: Suszarka do filamentu

Ale namieszaliście... ;) Na mój chłopski rozum do wysuszenia konieczne są dwa warunki:

1. Jeśli z tego samego zimnego powietrza zrobimy ciepłe, to spada wilgotność względna, czyli, że to samo powietrze, ale ciepłe może przyjąć więcej wody w postaci pary, zmiana temperatury o 10 stopni to wzrost zdolności do przyjęcia ze 2 razy więcej wody (czy jakoś tak, ale te różnice są naprawde znaczne, w sensie wieloktrotności, a nie %). A jeśli środowisko ma bardzo niską względną wilgotność to dużo łatwiej przyjmuje parę wodną która skądś tam chce odparować.

2. plastik to ciało stało (z dodatkami, itp., ale jednak stałe). Woda w nim zawarta w pokojowej temp. niekoniecznie ma chęć do "wyjścia" (w próżni, w suchym powietrzu... gdziekolwiek). Jeśli zmienimy temperature "tej" wody z 20 st na 60 st, to cząsteczki wody będą się chętniej poruszać czyli szukać "wyjścia".

Czy więc może samo podgrzanie filmanetu wystarczy? Niekoniecznie, bo co z tego gdy cząsteczki znajdą się na powierzchni materiału gdy nie będą miały zdolności do ulotnienia się.
autor: roman
25 mar 2023, 13:35
Forum: Co kupić?
Temat: Suszarka do filamentu
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 5386

Re: Suszarka do filamentu

heh, taki właśnie miałem pomysł na drugą wersje, aby drukowany był niejako tylko szkielet do krótego wycinałoby się z kartonu/preszpanu/albo po prostu kartek papieru... wypełnienie ścian. Z 4-5 razy mniej filamentu by wyszło a funkcjonalność dokładnie taka sama (szkielet zapewniający sztywność, stabilność, itp.) tyle, że... ja już mam suszarke :)
autor: roman
25 mar 2023, 13:20
Forum: Co kupić?
Temat: Suszarka do filamentu
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 5386

Re: Suszarka do filamentu

Odnośnie nylonu - Krótka odpowiedź: nie wiem ;)

Bo tak w zasadzie to ja dokładnie nie wiem jaka tam jest temperatura, bo temperaturownik jest za wysoko (tam już jest trochę chłodniej), a poza tym dokładność jego wskazań jest... dyskusyjna. Ja obawiałem się problemu w strugą stronę, tzn., że temp. będzie za wysoka. Kiedyś mierzyłem przy dole to wychodziło mi że dochodzi do 70 stopni, ale np jak wrzuciłem kiedyś luzem kawałek PETG od Nebuli to się... stopił, tzn. zrobiło się z tego rozgotowany makaron ;) czyli, że (jak mniemam) próg glass transision został przekroczony, ale co ciekawe inne tak się nie zachowują (chyba, bo w sumie nie wiem, bo na szpulach susze;) )

Model "grzybowej" suszarki modelowi nie równy, nawet jak tam są napisane te same temperatury. Cóż, to wziąż sprzęt za 100zł, więc... cuudów się nie spodziewajmy. Ale z drugiej strony, no sorry, markowa suszarka filamentowa za 400zł która nie przekracza 50 stopni to jakiś śmiech na sali w ogóle.

Co do tej drugiej suszarki DIY (ze szpulą na płasko) to uczciwie napiszę, że wydaje mi się, że ona być może lepiej rozprowadzi ciepło po szpuli bo całość powierzchni ma bliżej do wylotu ciepłego powietrza, ale! czy ta suszarka ma te same bebechy (grzałke i wiatrak), (czytaj: czy osiąga te 70 stopni) oraz czy rzeczywiście mam racje to nie wiem.
autor: roman
25 mar 2023, 12:37
Forum: Co kupić?
Temat: Suszarka do filamentu
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 5386

Re: Suszarka do filamentu

hh453 pisze: 25 mar 2023, 11:36 a grzybownik to tani badziew.
Wypraszam sobie! :P

Jednym z powodów dla których uznałem, że trzeba się tym "zająć samemu" jest właśnie niska wydajność tego typu urządzeń oraz inne niedogodności. Tutaj link do mojego rozwiązania: viewtopic.php?p=149506 (jest tam pare rzeczy do poprawy, ale w takiej wersji jak jest i tak daje rade).

Polecam rozeznać temat, np tutaj jest wiele testów tych urządzeń:
https://www.youtube.com/@MyTechFun
i rozpiska:
https://www.mytechfun.com/filament-dryers
(nie wiem na ile to aktualne, bo nie jestem na bieżąco).

Mogę jedynie powiedzieć tyle, że na rynku póki co nie powstało jeszcze nic co by dorównywało choćby temperaturą mojemu "badziewowi", bo u mnie w dolnej części mam około 70 stopni (w górnej części mniej) po rozgrzaniu się, a jak patrzę na te "szczelne" i ślicznie wykonane suszarki to tam tylko jedna wychodzi powyżej 60 stopni, a jak ważna jest temperatura to widać w testach. Można się silić na tłumaczenia, że to czas suszenia ma znaczenie, itd., ale no sorry, jak mam wybierać czy mam suszarke odpalać 10 godzin przed drukiem czy pół godziny, to wole to drugie.

Odkąd używam własnej suszarki to wszelkie testy na petg: wierze temperatur czy testy retrakcji wychodzą mi dokładnie tak samo w każdym zakresie temperatury czy długości ruchów jałowych głowicy. "Tak samo" znaczy, że: brak nitek oraz innych skutków, które byłyby wynikiem zawilgocenia, jeśli już jakaś nitka się pojawia to pojawia się tak samo w zakresie 200-260 stopni i jest to jakaś tam bardzo specyficzna sytuacja.
autor: roman
25 mar 2023, 10:59
Forum: Co kupić?
Temat: Suszarka do filamentu
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 5386

Re: Suszarka do filamentu

coż, tu każdy ma swoją teorię, jedni nazwą to koniecznością, a inni "chorobą" ;) najwłaściwiej należałoby odpowiedzieć coś w rodzaju - użytkownicy tego forum nie wypracowali jednolitego zdania ws. przydatności suszarek oraz samego procesu suszenia w druku 3d ;)

mojej teorii nt. suchego PETG nie będę rozpisywał ponownie, mogę jedynie podsumować, że z moich obserwacji jasno wynika, że sama wilgotność jak i jej skutki w druku PETem nie są binarne (w sensie, że filament jest: suchy, albo nie) tylko liniowe. A próg oddziaływania wilgotności jest dosyć nisko, tylko, że w wielu zastosowaniach będzie to niedostrzegalne, czyli, że akceptowalne. A w sytuacjach, w których to będzie miało znaczenie to żadne tam woreczki, żele, silici, sucho w pomieszczeniu (np <40% wilgotności) to niewiele pomoże, jedynie suszarka.

A to czy producent sprzeda nam suchy filament czy nie to już zależy od... niczego, a innymi słowy jest zupełnie losowe. Raz miałem petg szary od DD, który był tak mokry, ze po wysuszeniu... wyrosły mu mikro włoski, tak jakby wychodzące pęcherzyki pary pociągnęły za sobą mikro nitki plastiku, żałuje, że nie zrobiłem wtedy zdjęcia. (Uczciwie dodaje, że filament nie stracił nic ze swoich właściwości i drukował się później jak złoto). Innym razem dokładnie taka sama szula, ten sam kolor wystarczyło lekko dosuszyć.

Wróć do „Suszarka do filamentu”