Znaleziono 4 wyniki

autor: SeSim
30 sty 2023, 19:18
Forum: Ender
Temat: Ender 3v2 rozwarstwianie wydruku od jakiegoś czasu (nie mam szpary między rurką teflonową a dyszą :))
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 4225

Re: Ender 3v2 rozwarstwianie wydruku od jakiegoś czasu (nie mam szpary między rurką teflonową a dyszą :))

Dzięki wszystkim za podpowiedzi! Trochę to trwało zanim znalazłem czas żeby w spokoju podebugować problem i znalazłem :D Podam co robiłem. Może ktoś skorzysta kiedyś z tej wiedzy.

1. Regulacja ekstrudera - rzeczywiście trzeba było podregulować ale to nie pomogło.

2. Wątek temperatury od początku wydawał mi się mało prawdopodobny w moim przypadku ale go wykluczyłem dla dobra sprawy. Wyciągnąłem drukarkę z szafy i zapewniłem radiatorowi dodatkowe chłodzenie (suszarką na chłodzeniu też próbowałem :D). Rozebrałem całą głowicę na kawałki, dobrałem się do wiatraków. Trochę kurzu było w tym wiatraku chłodzącym radiator ale poza tym nie wykazywał drgawek przedśmiertnych. Jak już go miałem wybebeszonego to dokładnie oczyściłem i psiknąłem dla spokoju WD40. Turbinę chłodzącą dyszę odkurzyłem odkurzaczem (chociaż tam nie widać było za bardzo kurzu). Nie pomogło.

3. Przy okazji wyciągnąłem niechcący z heatbrake wbudowaną rurkę (odkręciłem dyszę na zimno) udowadniając sobie i światu, że dysza przyspawała się do niej i nic nie cieknie ;)
20230128_145247.jpg
4. Poczyściłem wszystko co się dało w hotendzie. Do tego punktu nic nie pomagało.

5. Został mi tylko wątek wytartej zębatki radełka ekstrudera. Przyznam się szczerze, że w swojej ignorancji zostawiłem go na koniec. U mnie ciężko było dojrzeć wytarcia. Na upartego coś tam widać ale żeby to robiło różnicę hmmm :)? Zanim cokolwiek ruszyłem z radełkiem chciałem sprawdzić jak wycieka z dyszy filament. Nie pasowało mi to, że raz drukarka drukowała trochę dobrze, raz drobiła ciapki a raz nic. Najlepiej to widać na teście poziomowania:
20230129_131436.jpg
Podciągnąłem zatem całą głowicę w górę. Zdławiłem turbinę od chłodzenia filamentu na ujściu dyszy do 0. Rozgrzałem do 200 stopni dyszę/blok grzejny i ręcznie puściłem 100mm filamentu obserwując czy ścieka, jak szybko itd. No i było tak, że trochę ciekło, trochę nie ciekło pomimo tego, że radełko się obracało. Sprawdziłem jak nie ciekło z dyszy to radełko nie miało siły pociągnąć filamentu ze szpuli (szpulę mam standardowo na górnej ramie). Byłem przekonany, że to sprężyna regulująca docisk radełka do filamentu! Dokręciłem na maska. Było lepiej ale nie tak jak powinno być. Wtedy już byłem prawie pewien, że to radełko. Podniosłem je nieco wyżej na trzpieniu ekstrudera i poszlo... Zaczęła drukować jak dzika :D

Także wybacz arbaql, że wątpiłem :D I dziękuję za podpowiedź. Pewnie w końcu bym sam do tego doszedł ale skróciłeś nieco moje męki ;) A stalowe radełko już jedzie z allegro.

Sugeruję dopisać w sekcji "nie gadamy z Tobą póki nie wyeliminujesz szpary między dyszą a rurką teflonową" wątek sprawdzenia radełka :D
autor: SeSim
29 gru 2022, 22:20
Forum: Ender
Temat: Ender 3v2 rozwarstwianie wydruku od jakiegoś czasu (nie mam szpary między rurką teflonową a dyszą :))
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 4225

Re: Ender 3v2 rozwarstwianie wydruku od jakiegoś czasu (nie mam szpary między rurką teflonową a dyszą :))

Dzięki wszystkim za sugestie z tym grzaniem się. Muszę to posprawdzać. W sumie jak to przemyślałem to trzyma się to kupy. Pomyślę jak lepiej schłodzić i dam znać.
TDI-CAD pisze: - jak zmieniłeś ekstruder to sprawdzałeś step/mm? Ile wciągnie jak podasz 100mm? (lepiej podać 200mm - dokładniej wyjdzie)
Kiedyś mierzyłem ale w sumie racja. Nie pamiętam w tej chwili czy to było przed wymianą czy po. Cenny hint. Sprawdzę :)
TDI-CAD pisze:- ile kg przedrukowałeś na wkładce? Może czas wymienić ptfe w łączniku? (nie ma zastosowania jak nie przedrukowałeś min 3kg filamentu)
Nawet jednego KG nie przedrukowałem także ten wątek śledztwa można uznać za zakończony :)
autor: SeSim
29 gru 2022, 00:23
Forum: Ender
Temat: Ender 3v2 rozwarstwianie wydruku od jakiegoś czasu (nie mam szpary między rurką teflonową a dyszą :))
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 4225

Re: Ender 3v2 rozwarstwianie wydruku od jakiegoś czasu (nie mam szpary między rurką teflonową a dyszą :))

Hmm no nie wiem. 10 miesięcy nie było za gorąco i nagle zaczęło być? Wiatraki kręcą się jak kręciły. Temperatura teoretycznie, wg wskazań na ekranie jest stabilna (aczkolwiek fakt tam na radiatorze nie ma czujnika).
autor: SeSim
28 gru 2022, 23:45
Forum: Ender
Temat: Ender 3v2 rozwarstwianie wydruku od jakiegoś czasu (nie mam szpary między rurką teflonową a dyszą :))
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 4225

Ender 3v2 rozwarstwianie wydruku od jakiegoś czasu (nie mam szpary między rurką teflonową a dyszą :))

Cześć, to mój pierwszy post na tym forum :) Posiadam drukarkę Ender 3v2.
Starałem się przejrzeć podobne problemy w innych wątkach. W celu uniknięcia gromów z jasnego nieba :D pokornie zastosowałem się do obwieszczenia Obwieszczenie dotyczące Ender-3, Ender-5, CR-10 itp. na wszelki wypadek instalując ten łącznik https://tdi-cad.pl/ender_heatbrake. Skręcałem na gorąco. Nie ma siły żeby tam była jakaś szpara. Z innych modyfikacji wymieniłem ekstruder na aluminiowy Creality 1001070023 oraz sprężyny pod stołem na takie "żółte" (faktycznie lepiej mi się z nimi pracuje niż z oryginalnymi). Podaję informacyjnie dla porządku żeby ubić grunt co zmieniałem w sprzęcie gdyż nie wiem co tu może być problemem.

Drukuję używając Spectrum Filaments PLA Pro 1,75 mm Arctic White.
Silcer Cura. Do momentu wystąpienia problemów, wydruki robiłem na następujących ustawieniach i modele były OK:
cura set01.png
Drukarka stoi w specjalnie zaprojektowanej dla niej szafie :) Stabilne warunki termiczne wydruku.

Drukarkę aktywnie używam od około roku. Problemy zaczęły się mniej więcej 2 miesiące temu. Nie mam pomysłu co robić, jak żyć - proszę o pomoc :)

Generalnie póki nie zaczął się problem, który zmusił mnie do zadania tego pytania nie miałem większych problemów, z którymi nie umiałem sobie poradzić. Pewnie na oryginalnym hotendzie bez zastosowania w/w łącznika była jakaś szpara bo mniej więcej co 2-3 szpule pojawiało się nitkowanie. Rozkręcałem wówczas, czyściłem, dawałem nową dyszę, skręcałem (fakt, że wówczas nie na gorąco) i drukowałem następne około 2-3 szpule. Dało się z tym żyć. No ale do brzegu.

Pierwszy raz problem objawił się podczas wydruku imadła (drukowałem już tak duże modele i tego nie było):
imadło1-04.jpg
imadło1-03.jpg
imadło1-02.jpg
imadło1-01.jpg
Nie wiedziałem co czynić więc szukałem na forum i zastosowałem ten łącznik + skręcanie na gorąco.
Puściłem kilka jakiś drobnych testowych wydruków i wydawało się ok to puściłem jeszcze raz ten sam model imadła. Problem ponownie się zamanifestował. Tym razem dodrukowałem do końca żeby zebrać materiał dowodowy:
imadło2-01.jpg
imadło2-02.jpg
imadło2-03.jpg
Wyglądało to jakby wyżej tym gorzej. Rozkręciłem cały hotend ponownie. Nie podobała mi się ta rurka z łącznika. Była moim zdaniem nieco krzywo ucięta. Kupiłem drugi taki sam łącznik. Tam było równo. Wszystko oczyściłem, dałem nową dyszę i zabrałem się za mniejsze modele dla testów.
Pokrywka od modułu ESP, wymiary 5,5cm x 3 cm. Pierwszy wydruk miał nieznaczne wady (próbka po lewej). Wydrukowałem w sumie 4 sztuki zmieniając nieco parametry wydruku gdyż pomyślałem, że może ten łącznik ma no nie wiem inne przewodnictwo cieplne i inaczej się ciepło rozchodzi. W każdym razie wydruk po prawej prezentował się ok po tych zmianach. Podaję również nowe parametry.
cura set02.png
ESP Cover01.jpg
Następnie wydrukowałem pudełko do tej pokrywki (to po lewej), po czym jeszcze inne pudełko (po prawej), na którym już coś zaczęło się dziać nie tak:
ESP Cover02.jpg
Na sam koniec wydrukowałem jeszcze raz to samo pudełko co mi wyszło dobrze i już było bardzo niedobrze....:
ESP Cover03.jpg
Co może powodować taki stan rzeczy? :| Strasznie frustrująca sprawa.

Wróć do „Ender 3v2 rozwarstwianie wydruku od jakiegoś czasu (nie mam szpary między rurką teflonową a dyszą :))”