Znaleziono 8 wyników

autor: Wostas
01 lis 2023, 16:37
Forum: III Generacja (Bambu, Qidi, K1, itp)
Temat: Bambu X1CC - nowa drukarka, nowy ja
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 4882

Re: Bambu X1CC - nowa drukarka, nowy ja

Trolinka pisze: 01 lis 2023, 14:16 Aaaa to mówimy o czymś innym :> Ty o PETG od Bambu Lab a ja o PETG "wszystkich innych" :>
Tak podejrzewałem, że chodzi nam o dwie różne rzeczy :thumbup:
Trolinka pisze: 01 lis 2023, 14:16 Ale Spectrum/DevilDesign/eSUN/SUNLU i inne zwykłe maja niżej temp niż generic.
Zakoduję sobie
majek pisze: 01 lis 2023, 13:21 Weź pod uwagę, że co kolor, to inne dodatki i inne właściwości materiału. Jak poszukasz po forum, to znajdziesz, że najbardziej od reszty odstaje właściwościami biały i to niezależnie jakiej firmy. Po prostu trzeba o tym pamiętać.
Zdaję sobie z tego sprawę, bo tak mówią mimo, że osobiście jeszcze nie zderzyłem się z tym. Jak drukuję PLA to czy biały, czy czarny, czy jakiś matowy to wszystko wychodzi mi identycznie na tych samych ustawieniach. Ale zapewne faktycznie tak bywa.
Nie mniej z PETG od Bambu zasadniczy problem raczej jednak leży w jakości i jej powtarzalności, bo są tacy co mówią, że drukują na tym filamencie i na niemodyfikowanych ustawieniach dla tego filamentu i wychodzi bez żadnych bólów. Inny przykład to taki, że ja mam mega problem z drugiem... czarnego.
Trochę przypał, że na takiej podstawowej rzeczy ta marka się wykłada. Niby jak wspomniał majek to nowy filament bo coś kojarzę że wyszedł jakoś w pierwszym czy drugim kwartale tego roku, ale z drugiej strony zdążyło minąć już trochę miesięcy, a PETG to ważny filament w świecie druku 3D więc takie podstawowe problemy powinny zostać już zażegnane przez poważnego producenta.
autor: Wostas
01 lis 2023, 13:10
Forum: III Generacja (Bambu, Qidi, K1, itp)
Temat: Bambu X1CC - nowa drukarka, nowy ja
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 4882

Re: Bambu X1CC - nowa drukarka, nowy ja

Trolinka pisze: 01 lis 2023, 08:12
Eee tam, generic ma po prostu dość wysoko temp ustawianą więc jak to petg to nitkuje, zostawia gluty i się ciągnie. Wystarczy zrobić profil z niższą temp sobie i po problemie :>
Jak już było pisane chyba: Generic można używać do PLA bo ten praktycznie wszystko co się mu nie da pociągnie. Pozostałe materiały dobrze sobie profile zrobić na bazach ich genericów np.
Sobie czytam internety i to raczej piszą coś innego - ludzie biorą ustawienia dedykowane dla Bambu, a poprawa pojawia się po wybraniu Generic. Piszą też, że poprawa jest po zwiększeniu temperatury dyszy, co sam support sugerował - ze 255 które jest domyślnie w ustawieniu dla Bambu PETG na 260-265. Ale tak czy inaczej ludzie wciąż mają większe, albo mniejsze problemy.

Trzeba zauważyć jedną rzecz. Problemy są zawsze związane z filamentem PETG produkowanym przez Bambu Lab. Ludzie walczą z ustawieniami, zmianą na generic, zwiększaniem temperatury dyszy, zmniejszaniem tempa druku, suszeniem po kilka razy, drukowaniem prosto z suszarki itp. itd., a według mnie dobrym spuentowaniem problemu są dwa posty gościa, które napisał jeden pod drugim:
rozowy.png
neibieski i bialy.png
W mojej pochopnej ocenie podwykonawca który produkuje PETG dla Bambu ma poważne problemy z kontrolą jakości. Co szpula to inna jakość.
Po przygodach z Enderem obiecałem sobie, że nie będę się ***** i będę kupował wszystko co najlepsze, żeby skupić się na drukowaniu, a nie na walce ze sprzętem. Dlatego wniosek dla mnie jest prosty - NIE KUPOWAĆ PETG OD BAMBU LAB.

Jaki polecacie? Nie musi być tani.
J.A. pisze: 01 lis 2023, 10:04 Moim zdaniem to wina przyśpieszenia/prędkości. Jak jest długa prosta, to slicer wciska gaz do dechy, a jak krótszy odcinek, to łagodniej operuje manetką.
Dzięki, wezmę pod uwagę i przetestuję :good:
autor: Wostas
01 lis 2023, 01:27
Forum: III Generacja (Bambu, Qidi, K1, itp)
Temat: Bambu X1CC - nowa drukarka, nowy ja
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 4882

Re: Bambu X1CC - nowa drukarka, nowy ja

Jak tam wasze wydruki z PETG na X1C? :D Już się doczytałem że to popularny problem ;p Jak sobie radzicie?
autor: Wostas
04 paź 2023, 20:23
Forum: III Generacja (Bambu, Qidi, K1, itp)
Temat: Bambu X1CC - nowa drukarka, nowy ja
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 4882

Re: Bambu X1CC - nowa drukarka, nowy ja

Półtorej/dwa tygodnie minęło, a cały czas się coś działo.
M.in. przekonałem się, że wykrywanie spaghetti działa bardzo fajnie, i jednocześnie nie działa w ogóle jak zgasi się świetlenie w komorze na noc, no bo przecież po co marnować prąd :facepalm: :lol:
Świetna jest funkcja drukarki, która w trakcie druku może wykluczyć z dalszego drukowania wybrany obiekt.

Nauczyłem się już całkiem przyzwoicie ustawiać slicer pod tą drukarkę jednocześnie nie spowalniając mocno czasu wydruków. Nadal uważam, że ta drukarka jest bardzo szybka i teraz też przy dobrej jakości druku.

Pierwszy raz wydrukowałem coś z włóknem - Bench z Bambu PLA+CF. Ten filament to miłość od pierwszego wydrukowania. Nigdy wcześniej nie widziałem na własne oczy ładniejszej łódki. Matowe PLA od Bambu też są ok, ale PLA+CF dla mnie wymiata.

Wcześniej padła rada, żebym nie bawił się ręcznym ustawianiem szwu, ale im mam większą wprawę tym większe widzę tego atuty. Świetne jest to, że można ręcznie ustawić pozycję szwów dla wybranych warstw, pozostawiając resztę do ustawienia slicerowi.

Trochę zawiodłem się na filamencie Bambu do supportów PLA. Dość mocno klei się do PLA.

Bambu mocno podkreśla, żeby używać ich kleju w sztywcie. Wcześniej zawsze używałem lakierów, głównie Hegronu i wolałbym przy takowych zostać, ale straszą że nakładki tego nie lubić. Sztyft zostawia ślady na pierwszej warstwie i po jakimś czasie słabnie siła klejenia (oczywiście w tych miejscach gdzie wcześniej nic nie było jeszcze drukowane). Co o tym uważacie?

Warto zwracać uwagę na domyślne skonfigurowane max flow dla danych filamentów Bambu w ich slicerze, bo już widziałem ustawione flow wyższe niż zalecane jest dla danego filamentu w charakterystyce produktu.

Szkoda, że slicer nie ma skonfigurowanych charakterystyk flow w funkcji temperatury hotendu. Można było to zrobić, żeby jeszcze bardziej uprościć używanie sprzętu i softu.
Jak wcześniej zauważył forumowicz wiele parametrów jest podkręconych, żeby drukarka drukowała jak najszybciej. Domyślna temp. dla PLA-CF to 230. Po ustawieniu 235 stopni już potrafił się clogować w hotendzie (rurce?)

Zagadka, której nie udało mi się rozwikłać to górna warstwa tego elementu:
1696442524176.png
1696442524169.png
Wada powstawała tylko na ostatniej górnej warstwie. Wszystkie cztery warstwy niżej było w porządku. Nie wiem co tutaj się wydarzyło. Jak miałem kiedyś podobne sytuacje to dysza skakała drapiąc po poprzedniej warstwie, ale chociaż tutaj towarzyszył temu dziwny dźwięk to ciężko mi wytłumaczyć drapaniem dyszy po poprzedniej warstwie. Drukowany element nie był odklejony od stołu. Przyglądając się kształtowi powierzchni wadliwej górnej warstwy widać, że fale się pokrywają. Poza tym wydają się bardziej intensyfikować w górnej części zdjęcia. Na odcinkach gdzie znajdują się obiekty widać zdecydowaną poprawę, bądź brak powstałych fal. Dziwne, bo przecież przyspieszenie ekstudera do pełnej prędkości orientacyjnie następuje chyba szybciej niż na tych krótszych odcinkach. Jak jest Wasze zdanie?
autor: Wostas
24 wrz 2023, 15:48
Forum: III Generacja (Bambu, Qidi, K1, itp)
Temat: Bambu X1CC - nowa drukarka, nowy ja
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 4882

Re: Bambu X1CC - nowa drukarka, nowy ja

Puściłem z większą prędkością i faktycznie.
0,2 - Strenght, na drukarce "124%" prędkości
Pojawiły się artefakty i przebarwienia, ale zapomniałem podnieść temperaturę (on naprawdę sam powinien to robić), więc domyślam się, że to jest tego przyczyna
IMG_20230924_154020.jpg
IMG_20230924_154006.jpg
IMG_20230924_154025.jpg
Nauka z tego taka, że na tej drukarce wolniej nie koniecznie oznacza lepiej.
autor: Wostas
24 wrz 2023, 13:55
Forum: III Generacja (Bambu, Qidi, K1, itp)
Temat: Bambu X1CC - nowa drukarka, nowy ja
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 4882

Re: Bambu X1CC - nowa drukarka, nowy ja

Fajne jest rysowanie szwu z palucha, szkoda tylko, że nie można rysować prostych linii, tylko trzeba ręcznie kursorem przesuwać.

Ale nie o tym. Spodziewałem się gładszych ścianek, a jednak widać wibracje dyszy. Próbowaliście obciążać w jakiś sposób dół tych drukarek? Zdawało to jakoś egzamin? Drukowane było na 0,12 i budował ścianki wolno, a kojarzę, że gdzieś w czeluściach forum przeczytałem post, że te drukarki nie przepadają za niskimi prędkościami i lepiej wychodzą im ścianki przy większych prędkościach. Zaraz to sprawdzę, chociaż tak czy inaczej wolałbym żeby przy niższych prędkościach jakoś ścianek też była dobra.
IMG_20230924_133308.jpg
autor: Wostas
22 wrz 2023, 16:51
Forum: III Generacja (Bambu, Qidi, K1, itp)
Temat: Bambu X1CC - nowa drukarka, nowy ja
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 4882

Re: Bambu X1CC - nowa drukarka, nowy ja

Trolinka pisze: 22 wrz 2023, 14:37 Te wbudowane modele olej. Są stare z pierwszego firmware, a że sporo się pozmieniało, to się zdezaktualizowały. Ostatnio były nawet kompletnie nie drukowalne Coś tam podłatali później je, ale nie miałbym zaufania do nich, w sensie modeli :>
roman pisze: 22 wrz 2023, 14:12 5. Co do łodeczek - i znowu "w skrócie" - nie sugeruj się tym. Te gcody tych testowych wydruków są tak podkręcone (by były szybkie), że niewiele trzeba by taki wydruk się nie udał, np temperatura w pomieszczeniu większa od 5 stopni, inny filament i już łódeczka nie wygląda tak ładnie.
Ok! Wszystko jasne. Żałuję, że nie można w ten sposób ocenić wykonania egzemplarza tuż po rozpakowaniu, bo chciałbym wiedzieć czy jak coś jest źle to czy to moja wina, czy sprzętu.



Trolinka pisze: 22 wrz 2023, 14:37 Rudiculous tryb to się nadaje tylko do prostych rzeczy, jakieś pudełka etc. "produktywnie" można najwyzej sporta używać (oczywiście pamiętamy co wyzszy tryb to zwiększamy temp o +5/+10 stopni inaczej będzie dramat).
I tutaj kolejna szkoda, że dedykowany slicer nie próbuje tego zautomatyzować. Dopasowywanie temperatury do planowanej prędkości, bądź na odwrót, optymalizowania obu parametrów i drogi dyszy w funkcji czasu tak by mimo strat czasu na zmianę temperatury dyszy możliwie jak najmniej przedłużyłby czas druku. Ale w sumie może to być kwestia tego roman wspomniałeś:
roman pisze: 22 wrz 2023, 14:12 "szypkie" drukarki - to jest teraz na topie


Trolinka pisze: 22 wrz 2023, 14:37 A linia na burcie Ci się robi ze względu na drastyczną zmianę prędkości, a co za tym idzie temp, kwestia filamentu, jeden zmatowanie, inny zabłyszczy.
Trzeba dobrać flow/layer time co by utrzymać równą prędkość. W slicerze można widok przełączać na flow/speed/layer time itd. i podejrzeć jak będzie.
O! Do tego jeszcze nie dobrnąłem!
flow.jpg
Rzeczywiście widać w tym korelację. Co prawda teraz porównując przejście na wydruku i na podgląd speed w slicerze nadal mam wiele pytań, ale to już chyba droga którą muszę sam przejść :D


roman pisze: 22 wrz 2023, 14:12 Wiele filamentów (...) działa okej na profilach typu 'generic' (przy instalacji Bambu Studio wybierz, że chcesz mieć te profile).
Trolinka pisze: 22 wrz 2023, 14:37 Na start spokojnie możesz z generic profili korzystać, ogarniaja 99% filamentów.
Ok ! Dzięki :D


roman pisze: 22 wrz 2023, 14:12 tych markowych, do których DD również należy
Ups, I clogged again!
Przed chwilą zadecydowałem że przejdę w całości na filamenty producenta drukarki. Drogo, ale chyba tak będzie najłatwiej, a właśnie na prostocie całego procesu mi zależy.


roman pisze: 22 wrz 2023, 14:12 Drukarki od Bambu potrafią drukować... przyzwoicie
Na chwilę obecnę nawat na chwilę nie pomyślałem, że może być inaczej :D Moje mała rozczarowanie bardziej polega na tym, że przyzwoitość druku nie jest od razu po wyjęciu z pudełka.


Trolinka pisze: 22 wrz 2023, 14:37 filament w bambu studio jest wbudowane teraz menu od calibracji i nawet od razu nazwy ustawia typu DevilDesign PLA_flow_calibrated czy jakoś tak.
właśnie o ile w prepare faktycznie tak jest, to w np. Device>AMS wciąż widnieje jako ten od którego zacząłem edycję. Nie da się stworzyć nowy filament od początku?



Dziękuję roman za wypunktowanie odpowiedzi, czytało się bardzo przejrzyście. A za merytorykę dziękuję Wam obu :thumbup: kilka godzin marnowania czasu przed komputerem i drukarką mniej :thumbup:
autor: Wostas
22 wrz 2023, 13:21
Forum: III Generacja (Bambu, Qidi, K1, itp)
Temat: Bambu X1CC - nowa drukarka, nowy ja
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 4882

Bambu X1CC - nowa drukarka, nowy ja

Cześć, nie mogę odzyskać starego konta, więc piszę z nowego.

Od kilku lat mam Endera 3 przez którego straciłem dużą ilość włosów na głowie. Spędziłem nad nim kilkaset godzin, a i tak wciąż miałem problemy z wydrukami. Bardzo źle wspominam tą historię. Byłem zaangażowany w temat, ale mnogość problemów i obszerność procesów walki z nimi mnie przytłaczała i chyba przez to też mimo ogromu czasu jaki spędziłem to nie stałem się wysokiej klasy specjalistą w obsłudze.

Pojawiły się pieniądze i postanowiłem kupić drukarkę, która będzie ode mnie wymagała absolutnego minium. Kilka dni temu dotarł do mnie X1CC. Przy pierwszym druku myślałem że się popłaczę widząc co się dzieje. Przesiadka z roweru na prom kosmiczny. Nie mniej jednak nie zgodzę się z powszechną wśród Was opinią, że rozpakowujesz, klikasz drukuj i tyle z obsługi.
Mam kilka pytań. Może na któreś uda się Wam mi odpowiedzieć:

1. W skrócie czy slicer od bambu Waszym zdaniem jest spoko i iść w niego (biorąc pod uwagę, że druki będą na urządzeniu tej samej marki)? Dodam że wychowałem się na Cura.

2. Czy jest jakiś cywilizowany sposób, żeby w programie dodać filament innego producenta, np. DD? (Obecnie modyfikuję któreś z tych co są domyślnie dodane)

3. Może ktoś mógłby się podzielić konfiguracjami filamentów DD dla tej drukarki? Mam niestety tego kilka szpul.

4. Sporo się pozmieniało od czasów popularności Endera 3. Jestem zaskoczony, bo kiedyś siedząc na forum, walczyło się o wysoką jakość wydruku, a teraz wystarczy średnia jakość, ale szybko. Poza tym teraz w ogóle nie mogę odnaleźć się na tym forum. Nie potraktujcie tego źle, czy jako zaczepkę, ale czy obecnie siedzi się na jakimś innym forum? Czy możecie mi doradzić jakieś forum, gdzie znów z szukajki, bądź podpiętych tematów będę w stanie odnaleźć większość odpowiedzi na moje pytania?

5. Pierwszy wydruk - łódeczka zapisana w pamięci drukarki. Czy też Wam tak wychodziła?
IMG_20230922_120850.jpg
IMG_20230922_120854.jpg
IMG_20230922_122704.jpg
IMG_20230922_122824.jpg
Nie mam obycia z tak grubymi warstwami po moich historiach z Enderem, ale zwróciłem uwagę na lekkie zwisy np. w oknach, inne zeszklenie filamentu do +/- połowy wysokości burty, dość wyraźny ścieg na kominie i słaba widoczna ekstruzja górnej warstwy np. na skrzyni. Taka super drukarka, więc spodziewałem się więcej po wydruku z pamięci. Co prawda ścieg to raczej nie do przeskoczenia z tak grubymi warstwami, ale zwisy, przejście na burcie, czy jakość górnej warstwy to tak mocno nie urywa. I tutaj powtórzę swoje pytanie. Czy Wasz wydruk wyglądał podobnie?

6. Któryś tam wydruk postanowiłem zrobić tą samą łódeczkę z pamięci na prędkości turbo szaleńczej.
IMG_20230922_121303.jpg
Prócz tego, że na wysokości tej samej co przejście z pierwszego wydruku pojawił się crap, to wydruk na oko wyszedł jakością identycznie co przy standardowej prędkości. To zrobiło na mnie wrażenie.

Któreś tam następne drukowanie to łódka z internetu i pocięta slicerem bambu na ustawieniach domyślnych dla danego filamentu.
IMG_20230922_120940.jpg
IMG_20230922_120945.jpg
IMG_20230922_120948.jpg
IMG_20230922_120952.jpg
No cóż. W najlepszych czasach z mojego Endera 3 wychodziły lepsze. Znowu lekkie zwisy, przejście na burcie nie jest już prostopadłe do podłoża a pod skosem, czego już wytłumaczyć w żaden sposób nie umiem, głęboki ścieg w połowie wysokości komina.

Międzyczasie włożyłem do suszarki czarny i biały PLA Devil Design na 45stopni i 6-8 godzin. Potem odstawiłem na noc od AMS, żeby odtajał. Z lekkim strachem odpaliłem pierwszą szpulę - czarny. Skalibrowałem flow dynamic i flow rate. Wydrukowałem wieżyczkę, żeby upewnić się z ustawieniem temp. dyszy. Bencha pociąłem slicerem zmieniając tylko warstwy na 0,12.
IMG_20230922_121123.jpg
IMG_20230922_121127.jpg
IMG_20230922_121212.jpg
Uf, jakoś poszło bez większej przygody, ale nie wygląda to koncertowo. Uszkodzenia na froncie burty, z 3 małe uszkodzenia w innych miejscach burty, jakiś nadmiar materiału na dachu, ścieg na środkowej wysokości komina.

Zaraz po tym załadowałem biały DD. Sprawdziłem czy nie jest zakurzony. Już przy kalibracji zatkał dyszę. Było słychać kilka strzałów więc pomyślałem, że filament wciąż wilgotny. Po ponownym wygrzaniu wybrałem ustawienia takie jak dla czarnego + ponowna kalibracja dynamic i rate. 0,12 i reszta bez zmian.
IMG_20230922_121048.jpg
Od razu było widać problem z ekstruzją, mimo automatycznej kalibracji ekstrudera. Bardzo duże braki w wypełnieniu, podczas budowania dachu zerwał wydruk od podłoża i drukarka zmieniła się w maszynę do szycia (szybko zatrzymała proces więc duży plus).

Co myślicie o wadach tych wydruków na - w zasadzie - domyślnych ustawieniach? Dla mnie jakość druku jest bardzo ważna, prędkość to drugorzędna sprawa. Liczyłem na włóż i drukuj, a jednak na Bambu też trzeba walczyć, tyle że tylko z poziomu software - slicera - i filamentu. Tak sądzę..

Wróć do „Bambu X1CC - nowa drukarka, nowy ja”