Znaleziono 4 wyniki

autor: jagus
16 lis 2020, 08:19
Forum: Urządzenia inne (nie drukarki)
Temat: CNC - Początki
Odpowiedzi: 54
Odsłony: 19819

Re: CNC - Początki

Nie ma co się poddawać!
Krańcówki przy frezarkach, a już w ogóle przy grbl nie jednemu dały popalić, masz jakieś kondensatory dodane do nich?
Najlepiej zrobić taki układ jak tu w ostatnim poście https://www.cnc.info.pl/amatorski-plote ... 46-10.html
Od siebie dodam, że sam kiedyś się z tym męczyłem przy jednej z maszyn, którą zbudowałem i poległem, ale nie wiedziałem wtedy o tych kondensatorach i przewodach ekranowanych, aktualnie jestem na etapie budowy kolejnej maszynki i w niej chcę spróbować podejść do tematu ponownie.
Do tej pory uważałem i uważam, że to w sumie zbędny bajer przy tego typu frezarkach domowej roboty, jak dla mnie wystarczy sam przycisk awaryjny w razie wu.
Wiem, że fajnie jest mieć i może być przydatny taki homing, gdy zabraknie prądu lub maszyna z niewiadomych przyczyn się zatrzyma, lub gdy ma się do wykonania jakąś serię z jednego mocowania, lecz i na to jest rada, ja wtedy radziłem sobie tak, że robiłem malutki znak (dziurkę) frezem, by wyznaczyć punkt startowy w razie, problemów wracałem do niego.
autor: jagus
24 paź 2020, 09:43
Forum: Urządzenia inne (nie drukarki)
Temat: CNC - Początki
Odpowiedzi: 54
Odsłony: 19819

Re: CNC - Początki

Już pisałem w poprzednim poście jeśli chcesz by te drgania były mniejsze pod czas bazowania zmień te parametry:
$19 = 25.000 (homing feed, mm/min)
Prędkość dla posuwu homing w celu znalezienia krańcówki "limit" i ustawieniu maszyny na 0. Najpierw wykorzystuje się następne ustwienie homing seek a po znalezieniu krańcówki w celu dokłądnego ustawienia homing feed.
Zazwyczaj feed($4) jest ustawiany mniejszy od seek($5). Program najpierw steruje w kierunku początku układu właśnie z prędkością seek($5) a następnie po znalezieniu krańcówki zwalnia do prędkości feed($4) dojeżdżając do zera (0,0)

$20 = 250.000 (homing seek, mm/min)
Może być ustawiony szybszy niż nasza najwyższa prędkość dla G1

Jeśli masz nowszego grbla to tam zmienił się numer komendy za to odpowiedzialny:
$24=50.000 (homing feed, mm/min)
Poprzednio był to parametr $19, opis bez zmian.

$25=635.000 (homing seek, mm/min)

Poprzednio był to parametr $20, opis bez zmian
P. S opis z tej stronki https://www.rcclub.eu/viewtopic.php?f=108&t=8124
A zalanie czymś profili również nie zaszkodzi :)
autor: jagus
20 paź 2020, 08:12
Forum: Urządzenia inne (nie drukarki)
Temat: CNC - Początki
Odpowiedzi: 54
Odsłony: 19819

Re: CNC - Początki

Kolega "Maglo18" wyżej wrzucił Ci linka do mojego filmu o estlcam może nie jest jakiś super, bo nie nagrywam zawodowo, ale myślę, że po obejrzeniu na spokojnie 2 razy powinieneś zrozumieć jak go ustawić pod sterowanie maszyną, tym bardziej że masz chyba identycznie zrobiony sterownik, jaki miałem ja też na 24V. Polecam Ci przesiadkę z grbla na estlcama sterowanie maszyną odbywa się przyjemniej, a i sama frezarka działa jakoś lepiej płynniej w stosunku do grbl, choć jeśli dalej chciałbyś przy nim pozostać, polecam poczytać https://www.rcclub.eu/viewtopic.php?f=108&t=8124 (mam nadzieję, że admin nie zlinczuje mnie za link) jest tu chyba wszystko, co potrzebne, jeśli chodzi o ustawienia.
I nie poddawaj się powoli dojdziesz do wiedzy o swoim hobby ja też jestem tylko prostym kuchcikiem, który ma podobne hobby zresztą jak większość tu na forum.
autor: jagus
18 paź 2020, 11:33
Forum: Urządzenia inne (nie drukarki)
Temat: CNC - Początki
Odpowiedzi: 54
Odsłony: 19819

Re: CNC - Początki

Wyje, bo kolega ma ustawione złe parametry (przyspieszenia i najazdów na krańcówki) pewnie standardowe od grbla do bazowania osi a one są właśnie takie bardzo powolne, lepiej jest właśnie je zmienić na troszkę szybsze raz, że bardzo powoli to działa a dwa właśnie, że mocno wyją silniki przy tak małych parametrach pracy. Z mojego małego doświadczenia mogę polecić zmianę na inne paski napędowe, pomyśl o nieco szerszych 10-15mm (choć wydaje mi się, że już tam masz 10mm właśnie) . Te białe, jeśli są z tym sztywnym drutem w środku, szybko Ci popękają.

Wróć do „CNC - Początki”