Znaleziono 2 wyniki

autor: kretu
12 gru 2017, 19:19
Forum: Grzałki, zasilacze, okablowanie
Temat: Test izolacji stołu grzewczego
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 5846

Re: Test izolacji stołu grzewczego

Dragonn bo obstawiam że masz trochę pojemności cieplnej w tym stole do tego dobrze dobrane parametry PID i super działała. Przy pid z dobrze dobranymi parametrami problem za dużej grzałki wystąpi dopiero przy naprawdę bardzo mocno przewymiarowanej.
autor: kretu
12 gru 2017, 11:28
Forum: Grzałki, zasilacze, okablowanie
Temat: Test izolacji stołu grzewczego
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 5846

Re: Test izolacji stołu grzewczego

Izolacja na czas podgrzewania nie będzie znacząco wpływać w teorii przy niektórych rodzajach izolacji może nawet wydłużyć. Na czas podgrzewania mają wpływ przed wszystkim dwa elementy 1. pojemność cieplna całej konstrukcji stołu 2. moc grzałki. Izolacja zapobiega stratom ciepła już nagrzanego stołu. Oczywiście już podczas nagrzewania występują straty ale są one o rząd wielkości mniejsze od pojemności cieplnej naszych stołów stąd zysk będzie mizerny.

Ale czas nagrzewania to nie wszystko jest jeszcze stabilność temperatury a tutaj jest odwrotnie im większa pojemność cieplna i mniejsza grzałka (oczywiście do pewnych granic a najlepiej grzałka o płynnej regulacji mocy) tym lepiej. Tutaj ilość potrzebnego ciepła to już tylko bieżące pokrywanie występujących strat dlatego w tym aspekcie izolacja może poprawiać sytuację dzięki czemu przy zachowaniu podobnej pojemności cieplnej i tej samej grzałki będziemy mieli stabilniejszą temperaturę.

Osobiście dla ruchomych stołów w Y dałbym jak najlżejszą izolację (np.pianki pir/pur styropian albo wręcz ograniczył się jedynie do obklejenia kaptonem) bo wpływ masy stołu może być większy niż wahań temperatury stołu. dla stołów w Z już wolałbym korek bo ma dodatkową pojemność cieplną i lepszą odporność termiczną i mechaniczną.

Wróć do „Test izolacji stołu grzewczego”