Znaleziono 3 wyniki

autor: pyblo
10 lip 2017, 11:18
Forum: Filamenty
Temat: Grafen - wzmacnianie plastiku
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 4491

Re: Grafen - wzmacnianie plastiku

dodam też ten filmik który powinien zobrazować filozofię tego eksperymentu który chciałbym przeprowadzić/ poznać wyniki :D


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=ONtPBkJPw4E
autor: pyblo
10 lip 2017, 11:04
Forum: Filamenty
Temat: Grafen - wzmacnianie plastiku
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 4491

Re: Grafen - wzmacnianie plastiku

Ogólnie cały kanał Robert'a Murray-Smith'a jest bardzo fajnym źródłem informacji o grafenie. Podaje on sporo sposobów na uzyskanie grafenu w warunkach domowych, ale warto jest mieć podstawowe pojęcie o bezpieczeństwie w eksperymentach chemicznych i uważnie go słuchać, jak i czytać publikacje naukowe o których wspomina czesto: https://www.youtube.com/user/RobertMurraySmith

kupno grafenu, czy tez tlenku grafenu jest drogie. Ale otrzymanie go w małych ilościach do prototypowania już niekoniecznie. Faktem jest że korzystając z tych prostych metod uzyskujemy bardzo małe grafenowe struktury, gdzie wiązania między strukturami są najsłabszą częścią.

W przypadku wzbogacenia plastiku, otrzymujemy kompozyt który teoretycznie powinien byc wytrzymalszy od zwykłego plastiku ale oczywiście o wiele słabszy od pełnoprawnej struktury grafenowej ;)

Tylko tu jest właśnie pies pogrzebany... Nie mam pojęcia o ile bardziej taki plastik byłby wytrzymalszy, jak trudny byłby w drukowaniu, czy jaki byłby finalny koszt produkcji jednego kilograma filamentu.

Ja myślę bardziej na zasadzie eksperymentu. Jako że nie posiadam wytłaczarki do filamentu takiej jak Filastruder, czy coś podobnego, to myślę nad zrobieniem prostego porównania bazując na odlewanej części:
1. bioplastik ze skrobii
2. bioplastik wzbogacony o proszek grafenowy.

Problem polega na tym że badanie wytrzymałości materiałów widziałem tylko jako przedmiot na rozkładzie zajęc warsztatów na studiach :D :D także, dopiero nadganiam i wdrażam się w naukę o badaniu właściwości materiałowych. Trochę mi to zajmie, a mam jeszcze inne projekty na głowie :P

Niemniej jest to ciekawy eksperyment, który nawet jeśli nie jest "gienialnym pomysłem za milion dolców" (a wątpię patrząc na mój zmysł biznesowy ;) ), to warto go przeprowadzić i udokumentować, bo a nuż poprowadzi on kogo następnego w dobrym kierunku.
autor: pyblo
09 lip 2017, 23:35
Forum: Filamenty
Temat: Grafen - wzmacnianie plastiku
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 4491

Grafen - wzmacnianie plastiku

Jest to bardziej pomysł niż istniejący filament, ale są ludzie którzy już z tym eksperymentowali.

O grafenie było dość głośno już koło 7 lat temu, jak jeszcze byłem na studiach. Jest to tzw. "cudowny materiał", mocniejszy od stali, termo i elektro przewodzący w skali nieporównywalnej do innych materiałów.


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=BHaY6uwDQKk

ostatnio ponownie mnie zainteresował, jak zacząłem myśleć co by tu zrobić by uzyskać mocne części za pomocą druku 3D. Trafiłem na filmik od Hacksmith'a gdzie testują część wzmocnioną włóknami węglowymi (wykorzystując specjalną drukarkę dwugłowicową)

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=BHaY6uwDQKk

mój pomysł nie jest nowy (pewien brytyjczyk zrobił już kombinację ABS+grafen), ale nigdzie nie trafiłem na dane tego jak bardzo dodatek grafenu jest w stanie wzmocnić PLA, a jak ABS. Z ciekawostek pianka wzbogacona o grafen staje sie równie wytrzymała co kawałek drewna sklejkowego (kilka rzedów wielkości więcej jeśli chodzi o wytrzymalość), ale dalej jest bardzo lekka.


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=j9lUjl_3L14

Aktualnie istnieje sporo sposobów na wykonanie proszku grafenowego w warunkach domowych (niektóre z nich tworza grafen zachowujący swoje własności elektroprzewodzące). Można by z tego zrobić naprawdę ciekawy filament do wielu zastosowań.

Jeśli ktoś już testował coś takiego, lub chciałby spróbować, byłbym wdzięczny za podzielenie się wynikami testów mechanicznych :D
Z miłą chęcią też podrzucę więcej linków o tworzeniu grafenu i wzbogacaniu plastiku, jest kilka naprawdę fajnych filmów po angielsku o tym :)

Wróć do „Grafen - wzmacnianie plastiku”