Znaleziono 17 wyników

autor: xyzyx
25 cze 2018, 21:59
Forum: Mechanika
Temat: O ruchach mas... czyli jak to jest z tym ghostingiem.
Odpowiedzi: 65
Odsłony: 26385

Re: O ruchach mas... czyli jak to jest z tym ghostingiem.

Jest też sporo smarów tego typu Molykote ale też duże opakowania i tym samym cena. Jeszcze rodzimy Velol, ale to olej.
Jakby byli chętni spróbować to chętnie, samemu nie ma sensu kupować 2kg.
Nawet sam dodatek do olejów można kupić np o takiej nazwie R.S.P. No Stick Slip
autor: xyzyx
25 cze 2018, 21:35
Forum: Mechanika
Temat: O ruchach mas... czyli jak to jest z tym ghostingiem.
Odpowiedzi: 65
Odsłony: 26385

Re: O ruchach mas... czyli jak to jest z tym ghostingiem.

Igusy mają niby w składzie jakieś związki zmniejszające to zjawisko ale jak sami piszą na stronie łożysk IGUS też to zjawisko nie omija, to chyba sprawa indywidualna czy warto zastosować "wspomaganie" w danym urządzeniu. Generalnie zjawisko występuje przy powolnym ruchu w szczególności na bardzo gładkich wałkach.
autor: xyzyx
25 cze 2018, 20:12
Forum: Mechanika
Temat: O ruchach mas... czyli jak to jest z tym ghostingiem.
Odpowiedzi: 65
Odsłony: 26385

Re: O ruchach mas... czyli jak to jest z tym ghostingiem.

Postanowiłem odświeżyć temat, gdyż pominęliśmy na początku jedno bardzo istotne zjawisko, które ostatnio mocno mi dało się we znaki.
Chodzi o wibracje wynikające ze zjawiska drgań ciernych tzw. stick-slip. Na wydrukach pojawia się podobnie jak ghosting przy czym nierówności zwykle występują na całej długości drukowanej ścieżki a do tego przy "niższych prędkościach" oraz przy rozpoczynaniu ruchu. Zjawisko dotyczy w zasadzie wszelkiego rodzaju łożysk ślizgowych, w szczególności łożysk z tworzyw.
Można mu przeciwdziałać w dość prosty sposób, mianowicie specjalnymi smarami/olejami z dodatkami przeciwdziałającymi zjawisku stick-slip.
Ja właśnie poszukuję jakiegoś przystępnego cenowo i w miarę dostępnego w niewielkich opakowaniach specyfiku. :D
autor: xyzyx
17 sty 2018, 22:03
Forum: Mechanika
Temat: O ruchach mas... czyli jak to jest z tym ghostingiem.
Odpowiedzi: 65
Odsłony: 26385

Re: O ruchach mas... czyli jak to jest z tym ghostingiem.

kretu pisze:Pierwsze testy za mną. Puściłem 3 wydruki o zmiennych prędkościach warstw od 10-50mm/s (oczywiście bez zwalniania na obrysach) 5 kroków po 10mm/s przyspieszenia. jeden wydruk jak zawsze drugi bez 8 kg ołowiu leżącego pod heatbed i trzeci z zdemontowanym silnikiem drugiej głowicy czyli ok 25% masy mniej dla osi X którą badałem wnioski mam na razie takie:

1.Prędkość wpływa ładnie widać wzrastający problem gdzie przy 10-20mm/s prawie całkowicie nie widoczny efekt echa a przy 50 już wygląda beznadziejnie dla 30-40 kwestia co by to miało być i osobistych preferencji.
2.Obciążenie drukarki 8kg ołowiu wpływa na głośność znacząco na echo nieznacznie ale jakaś poprawa jest. Jakbym miał to określić liczbowo jakieś 5% poprawy.
3.Zmniejszenie masy poprawiło efekt o jakieś 5mm/s (o tyle szybciej mógłbym drukować przy tym samym rezultacie) może nawet lepiej ale tu to echo powiedzmy robi podobną ilość fal ale są one jakby mniejsze.
4.Echo pojawia się tam gdzie głowica przyspiesza tam gdzie zwalnia tworzy się pojedyncze wyczuwalne pod paznokciem zgrubienie co ciekawe niezależne od prędkości wydruku (przynajmniej w zakresie który testowałem).
5. Gro efektu robi ostatni obrys wcześniej puszczałem test z spowolnieniem zewnętrznej warstwy o 50% i efekt jest tylko nieznacznie gorszy od stałej prędkości równej tej spowolnionej.

Test na bizerze czyli budżetowy direct kartezjan ze stołem w Z. Filament chyba najbardziej uwidoczniający problem czyli rubyred transparenty od DD.

Testów ze zmianą akceleracji i jerk na razie nie zrobię bo nie znam innej metody w bizerze niż upierdliwe łączenie się z drukarką po kablu a aktualnie jest to u mnie niemożliwe.

Zdjęć nie daję bo aparat mam w pracy a ze zdjęć z telefonu nic nie widać:/
Super, to są konkretne spostrzeżenia na potwierdzenie lub zaprzeczenie teorii (jak na razie wg mnie wszystko się zgadza), też dołączę do testów ale chwilowo mam wymuszony przestój w drukowaniu. Niemniej punkty które wypisałeś potwierdzają to co mówi teoria, ad.4. i ad.5 masz dobrze napięty pasek lub sztywny, stąd pojedynczy strzał (zgrubienie) i wyciszenie drgań, ale wyglada na to że u Ciebie są oba tj i liniowy i ten przy zmianie kierunku.
Aby mieć pewność na początek jednak proponuję zaczynać od testu pokazującego jakie rodzaje ghostingu występują, będzie wiadomo co dokładnie się dzieje.
W celu sprawdzenia wydaje mi się że najlepiej wydrukować ściankę szerokości obrysu tylko w 1 osi czyli dla X oddzielnie dla Y oddzielnie, coś takiego proponował zdaje się rafaljot we wcześniejszych postach. Dobrze było by gdyby była możliwa zmiana parametrów w trakcie i obserwować przy jakich wartościach ja zmieniają się wibracje i jak bardzo widać je na wydruku.
Kolejny test to standardowe zmiany kierunku (wystarczy pierwsza lepsza kostka) i sprawdzić czy występują drgania zaraz po zmianie kierunku (również ze zmianą prędkości na kolejnych warstwach).

Na razie wstępnie spisuję co było gdzieś poruszone, kolejne będziemy dopisywać:
1. jeżeli jest ghosting liniowy to do sprawdzenia:
- duża masa ruchoma, zmniejszyć lub dostosować przyspieszenia i prędkości (ale to oczywiste) jeżeli ma być szybko i masy nie mozna odchudzić to kolejne jn.,
- paski lepiej naciągnąć/zmienić na mniej podatne i naciągnąć, sprawdzić elementy (sztywność) z którymi pasek ma styczność czy nie ulegają siłom jaki przenosi pasek (pasek będzie wystarczająco sztywny, a np uchwyty łożysk będą za słabe/miękkie)
- spróbować skorygować długość hamowania (nie wiem czy to możliwe i jak to zrobić dragonn twierdzi, że w firmware można), wydaje mi się że mogłoby pomóc - uważam że trzeba to koniecznie przetestować

2. jeżeli ghosting przy zmianie kierunku to:
- wszystkie jw + skorygowanie jerk

3. jeżeli rezonans to zrobić test jak kretu i:
- w przypadku niewielkiego wpływu jak u kolegi powyżej, wystarczą moim zdaniem nóżki gumowe lub coś co rozproszy te drobne drgania nie ma potrzeby obciążać ramy
- przy większych różnicach na wydruku (duża zmiana po obciążeniu ramy masą) sugeruję sprawdzenie częstotliwości rezonansowej (akcelerometr lub apka w smartfonie pomoże), a następnie eksperymentalnie dobrać parametry wydruku aby masa ruchoma wywoływała inne częstotliwości niż rezonansowe ramy (np. zwiększenie lub obniżenie prędkości wydruku itp.)

Ps. Na koniec jeszcze jedno, jak się nie chce tego wszystkiego przerabiać, to nie wygłupiać się i nie zajmować się czytaniem tego wszystkiego, tylko zacząć drukować jak należy :DD
autor: xyzyx
16 sty 2018, 22:26
Forum: Mechanika
Temat: O ruchach mas... czyli jak to jest z tym ghostingiem.
Odpowiedzi: 65
Odsłony: 26385

Re: O ruchach mas... czyli jak to jest z tym ghostingiem.

Nie miałem okazji włączyć się w dyskusję na bieżąco i trochę tego popisaliście więc odniosę się w skrócie ogółem do kilku punktów:
1. Trzeba przede wszystkim rozpoznać typ objawów na wydruku czyli jaki to ghosting: czy występują drgania w liniowych przebiegach (jak etap rozpędzania czy hamowania głowicy), czy może taki który występuje po zmianie kierunku - niby efekt na wydruku podobny, ale nieco inny powód występowania, a może oba.

2. Nie ma reguły jaki pasek zastosujesz ile ich będzie jakiej szerokości itd., każda konstrukcja drukarki jest inna, w jednym lepiej sprawdzi się cienki zwykły w innej stalowy itp. Napięcie paska pomaga ze względu na mniejsze kumulowanie energii a później jej oddawanie. Jeżeli pasek pochłonie mniej energii to mniej jej odda.

Inaczej przykład: jeżeli rozciągasz sprężynę jakąś określoną siłą i sprężyna podda się tej sile, to później tę energię zwróci w postaci drgań. Jeżeli sprężyna będzie grubsza i przyłożymy taka samą siłę jak poprzednio, a sprężyna się nie podda to nie zwróci energii bo jej nie zakumulowała i drgań nie będzie, jeżeli jednak ta grubsza sprężyna również podda się tej sile (bo siła jest na tyle duża że i większa i mniejsza sprężyna się nie opiera) to zwróci energię jak ta mniejsza tyle że bardziej energicznie i szybciej, czyli drgania będą o większej amplitudzie ale będą trwały krócej. - Nie wiem czy to jasno napisałem, ale taka mam nadzieję :D

3. Poza jerk i przyspieszeniem również prędkość ma znaczenie, nie zapominajmy, że głowica to określona masa, która musi wyhamować z określonej prędkości czyli przyspieszenie jest ze znakiem ujemnym, siły bezwładności próbują wypchnąć głowicę w kierunku ruchu a to powoduje nierównomierne hamowanie czyli drgania na pasku jeżeli pasek ma słabsze właściwości niż generowane przez rozpędzona masę siły.

4. Z problemami tego typu można walczyć na różne sposoby, ale dopiero gdy stwierdzimy jaki typ drgań występuje, jaka jest częstotliwość rezonansowa - najlepiej to zmierzyć, jaka jest masa ruchoma oraz jakie prędkości chcemy osiągać - dopiero pod to dobrać odpowiedni pasek.

5. I trzeba pamiętać że na wszelkie bolączki najlepszym rozwiązaniem jest odchudzenie masy ruchomej ponieważ zmniejsza to wszystkie siły bezwładności i to niezależnie od typu, co ma również wpływ na wywoływanie częstotliwości rezonansowej.

6. Dobierać parametry wydruku, które będą wywoływać inną częstotliwość niż rezonansowa ramy (nie zawsze chodzi o zwolnienie wydruku, czasem przyspieszenie może pomóc, oczywiście jeżeli nie występują inne dolegliwości.

I teraz pytanie do Was bo tego nie wiem, czy jest możliwość wpływania w slicerze na długość hamowania ruchu? Chodzi o to by hamowanie z ustawionej prędkości rozpoczynało się wcześniej, co teoretycznie powinno zmniejszyć przeciążenia i drgania.
autor: xyzyx
15 sty 2018, 21:43
Forum: Mechanika
Temat: O ruchach mas... czyli jak to jest z tym ghostingiem.
Odpowiedzi: 65
Odsłony: 26385

Re: O ruchach mas... czyli jak to jest z tym ghostingiem.

dragonn pisze:Nie zgodzę się tylko z jedną rzeczą. Moim zdaniem zmienianie rezonansu "elementu" wcale nie jest złą metodą, wiele elementów jest projektowanych tak żeby częstotliwości które mogą wpływać na nie nie powodowały ich rezonansu.
Dragon, tego nie twierdzę absolutnie, właśnie o to chodzi by się go pozbyć, chodzi tylko o to by to zrobić jak najbardziej efektywnie :-)
autor: xyzyx
15 sty 2018, 21:01
Forum: Mechanika
Temat: O ruchach mas... czyli jak to jest z tym ghostingiem.
Odpowiedzi: 65
Odsłony: 26385

Re: O ruchach mas... czyli jak to jest z tym ghostingiem.

McKee pisze:
xyzyx pisze: 2 paski zakumulują więcej energii niż jeden ...
Przepraszam, ale takie tłumaczenie się kupy nie trzyma (IMHO). Zastąp 2 paski jednym ale 2 razy szerszym (dla teoretycznych rozważań) I co? 2 razy szerszy pasek da większe echo? (Błędem byłoby dawanie szerokich (drogich) pasków w Gate).

Lećmy do końca z tą teorią ... zamknijmy temat teorii i wtedy wróćmy do dyskusji o praktyce (i tłumaczeniu skąd się bierze dzwonienie/echo/ghosting).
Teoria tłumaczy jak powstaje echo upierasz się przy swoim więc nie wiem ile z tego Ci się przyda, ale zrób sobie jeszcze taki test (na wyobraźnię). Rozciągnij jakąś sprężynkę np. od długopisu (nie odkrzaczając jej oczywiście) i zobacz ile siły potrzeba, a później później przetnij ją na pół i rozciągnij 2 połówki połączone ze sobą równolegle jednocześnie porównaj czy trudniej było rozciągnąć oraz jak bardzo reaguje (wraca do pierwotnego kształtu) i ile czasu trwają drgania. Jeżeli dla Ciebie nie ma różnicy to ja Ci dalej udowadniał nie będę, że to ma znaczenie.
Jak czekasz na radę, która rozwiąże Twoje problemy z GATE bez próby zrozumienia dlaczego tak się dzieje oraz bez ingerowania w szczegóły o co chodzi to mam taką radę dla Ciebie - zmień drukarkę!

Wracając do tematu:
Poprzednie części pokazały jak w układzie powstają drgania wywołujące Ghosting, ale jest jeszcze pewien element, który ma również kluczowe znaczenie dla wydruku. Z tego co można zaobserwować najczęściej walczycie z drganiami, zmniejszając ten efekt ale nie ingerując w źródło problemu. Chodzi oczywiście o rezonans, inaczej wzmocnienie drgań o niewielkiej amplitudzie przy pewnych częstotliwościach danej konstrukcji.
Poniższy filmik fajnie pokazuje o co chodzi i jaka jest różnica w zakresie rezonansu pomiędzy konstrukcjami:
https://www.youtube.com/watch?v=iyw4AcZuj5k&t

Co się dzieje gdy przebudowujesz ramę na większa, sztywniejszą, cięższą, lub jak rafaljot obciążysz ją? Zmienia się częstotliwość rezonansowa konstrukcji. Pozbycie się rezonansu przez nawet zabetonowanie ramy zmniejszy "dolegliwości", ale problem pozostanie i najprawdopodobniej będzie się kumulował w częściach ruchomych w innej postaci (a następnie najprawdopodobniej na wydruku). Każda konstrukcja jest inna i inne będą częstotliwości wywołujące rezonans.
Możecie sobie wyobrazić dodatkowe dociążenie, któregoś z obiektów z filmiku dodatkową masą, zmieni ona częstotliwość rezonansową, a nie wzmocni konstrukcji ani nie stłumi drgań. To element wywołujący drgania trzeba dostosować aby nie generował rezonansu konstrukcji.

Jest oczywiście jeszcze szereg innych elementów, które mają wpływ na powstawanie ghostingu (mechaniczne wady, duże luzy na łożyskach i pełno innych), ale jak wspominałem na początku ograniczyłem do najistotniejszych wg. mnie elementów zakładając, że hipotetyczny sprzęt jest mechanicznie ok.
Na tym bym na razie teorię zakończył liczę na konstruktywną dyskusję w tym temacie. Jeżeli uważacie, że materiały są przydatne i chcecie kontynuować, od kolejnego wpisu zaczniemy dyskutować na temat rozwiązań.
autor: xyzyx
14 sty 2018, 17:51
Forum: Mechanika
Temat: O ruchach mas... czyli jak to jest z tym ghostingiem.
Odpowiedzi: 65
Odsłony: 26385

Re: O ruchach mas... czyli jak to jest z tym ghostingiem.

McKee pisze:
Nie wiem jak to jest, że 2 krótsze paski dają WIĘKSZE echo niż jeden długi.
2 paski zakumulują więcej energii niż jeden oczywiście jeżeli tylko odpowiednio duża masa z odpowiednio dużym przyspieszeniem będzie w stanie te paski "naciągać". W efekcie bardziej "agresywnie" będzie oddawana energia takiej podwójnej sprężyny, a tym samym większe wibracje ale w krótszym czasie.
autor: xyzyx
14 sty 2018, 12:50
Forum: Mechanika
Temat: O ruchach mas... czyli jak to jest z tym ghostingiem.
Odpowiedzi: 65
Odsłony: 26385

Re: O ruchach mas... czyli jak to jest z tym ghostingiem.

McKee pisze:PS3.: Nie mam zastrzeżeń do teorii. Interesuje mnie: co mogę zrobić żeby mieć lepsze wydruki - na podstawie tej teorii. Która część teorii jest istotna, a która pomijalna. Bo zupełnie co innego jeżeli pasek się rozciąga o 2mm (może to i jego wina i będzie to widać na wydrukach) a zupełnie co innego jeżeli 0,01mm - tego nie zauważę nawet i mi ta teoria nie jest potrzebna (jest pomijalna - nawet jeżeli słuszna).
I tu się mylisz bo 0,01mm również może powodować duże drgania całego układu, ale o tym w kolejnej części :-)
autor: xyzyx
14 sty 2018, 12:41
Forum: Mechanika
Temat: O ruchach mas... czyli jak to jest z tym ghostingiem.
Odpowiedzi: 65
Odsłony: 26385

Re: O ruchach mas... czyli jak to jest z tym ghostingiem.

skmskm pisze:Wczoraj wymieniłem paski w mojej delcie z czarnych na białe zbrojone ghosting prawie całkowicie zniknął, ale moje paski mają po 2metry :D .
:git:

Wróć do „O ruchach mas... czyli jak to jest z tym ghostingiem.”