Znaleziono 3 wyniki

autor: McKee
24 kwie 2019, 13:43
Forum: Filamenty
Temat: Filament czyszczący
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 13348

Re: Filament czyszczący

FlameRunner pisze:PLA nie dał rady?
Dałby radę, tylko jakby to wyglądało na fakturze? Koszt materiałów 1zł + robocizny ze 300zł?
A jak użyjesz oryginalnych materiałów Ultimaker, to ci zejdzie z magazynu (uff, wreszcie ;)) i będziesz mógł dopisać 79zł do rachunku (za 10szt "patyczków"), co już trochę lepiej wygląda.

Tzn nie wiem jak Julian to robi ale ja bym tak zrobił :rotfl:

(I zupełnie nie krytykuje sprzedaży tego towaru, przymykam tylko oko na wypowiedź dystrybutora Ultimakera ;) - a jak mu się jeszcze uda namówić Klienta na te patyczki to ma większy zysk i szacunek na dzielni :rotfl2: ).

Przykład z kablami USB, które "lepiej grają" (przesyłając sygnał cyfrowy) jest doskonałą ilustracją jak można ludzi w trąbę robić (a ten co pisał chyba nawet nie wie / nie rozumie jakie głupoty powypisywał).
autor: McKee
24 kwie 2019, 07:43
Forum: Filamenty
Temat: Filament czyszczący
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 13348

Re: Filament czyszczący

Lekki risercz po Internecie:
Goście z Ultimakera są (byli? ;)) godni zaufania. Opisują hot-pułl i cold-pull w tym artykule: https://ultimaker.com/en/resources/23132-clean-the-print-cores
Takich opisów jest wiele na Internecie. Co mnie lekko dziwi to istnienie produktu "Ultimaker 3 cleaning filament". No ale jak ktoś ma luksusową drukarkę to można mu dosprzedać bajer w postaci pałeczek czyszczących. (Shame on you Ultimaker ;)).
Na szczęście produkt jest niedostępny dla większości forumowiczów (mam taką cichą nadzieję), bo Ultimaker to 3mm średnicy (choćbym bardzo chciał to nie wcisnę :lol:). Sam artykuł warty przeczytania.

Tu jest ładny rysunek, który pokazuje o co chodzi w cold-pull: https://www.antonmansson.com/how-to-cold-pull-clogged-nozzle/ czyli "wyciągnięcie" zalegających zanieczyszczeń.

Więc odpowiadając na pytanie z pierwszego posta: Nie. Nie możesz / nie powinieneś używać g-code. Ręcznie przeciskając filament przez dyszę robisz większe ciśnienie w dyszy (to z własnego doświadczenia) i masz większą kontrolę nad tym co robisz / możesz szybciej wypychać niż ekstruder jest w stanie. W cold-pull chodzi o szybkie wyciągnięcie zastygłego filamentu (ekstruder nie "wyszarpie" tak dobrze / tak mocno jak Ty).

I jeszcze kilka rad na przyszłość:
1) Należy ZAWSZE używać gąbki czyszczącej. Zanieczyszczeń będzie mniej.
2) Trzymaj nieużywany filament tak, żeby się nie kurzył.
3) Przy zmianie filamentu najpierw przepaść trochę starego przez dyszę, potem go wycofaj, zmień na nowy i przepuść ~10cm nowego (aż do zmiany koloru)
4) Jak ci się dysza zatka to możesz ją wyczyścić wiertłem dentystycznym, igłą do akupunktury, struną do gitary albo czymś podobnym (wiertła dentystyczne ~15zł/10szt są najlepsze IMHO). W ostateczności wykręcasz i wypalasz albo wymieniasz.
5) Co jakiś czas możesz robić hot/cold pull - coś tam zwykle wyjdzie ale ja nie zaobserwowałem jakiejś znaczącej poprawy po takiej operacji.

PS.: Ultimaker pisze: "If you don’t have the Ultimaker cleaning filament at your disposal, you can use PLA instead.", co choć trochę ratuje ich "credibility" :rotfl: Tak jak pisałem wcześniej: Jeżeli są ludzie, którym można coś sprzedać to pojawia się produkt. Hot/Cold-pull nie jest niczym nowym. Są ludzie którzy wydają 1000zł na metr kabli do głośnika. Jeżeli ktoś chce kupić "specjalny" filament za ~500zł/kg, to jego wola.
autor: McKee
22 kwie 2019, 20:35
Forum: Filamenty
Temat: Filament czyszczący
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 13348

Re: Filament czyszczący

Jest popyt, jest podaż.
Prawa rynku.
Na podobnych zasadach działają leki homeopatyczne, ceramizery do silników i torby z logiem Louis Vuitton ;).

Wróć do „Filament czyszczący”