Znaleziono 4 wyniki

autor: Blazi
20 paź 2018, 21:02
Forum: RepRap - buduję
Temat: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.
Odpowiedzi: 135
Odsłony: 54241

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

sw13zy pisze:Najgorsze jest to że nigdy nie ciągnęło mnie do programowania, ani pisania w tych językach typu C++. Po prostu tego nie ogarniam...
To może zamiast softu dorób do drukarki jakiś fajny pojemnik na filament z pomiarem wilgotności i suszarką (poszukaj pod eBox firmy eSun). Albo fajny dwuzębatkowy ekstruder. Albo system poziomowania. Albo głowicę. Albo mocowanie głowicy w delcie. Albo właściwie cokolwiek co może być nowością - ale startując z etapu działającego urządzenia a nie od zera. Jak kupisz chinola i poskładasz sam dojdziesz do tego co chciałbyś w nim ulepszyć, a ulepszenie praktycznie czegokolwiek jest potencjalnie fajnym tematem pracy.

Z kasą jest różnie, na moją drukarkę dostałem kasę od dziekana (nie było jakoś specjalnie trudno ale musiałem się nachodzić) ale drukarkę musiałem zostawić, kolega z pracy niedawno robił sam i sobie zostawił, zależy od tematu i zakresu pracy.
autor: Blazi
20 paź 2018, 20:48
Forum: RepRap - buduję
Temat: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.
Odpowiedzi: 135
Odsłony: 54241

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

sw13zy pisze:Może zrobię jakąś małą kartezjańską z aplikacą, czujniki w APK itp itd, choć zawsze byłem mechaniczny niż informatyczny :/ Ale chyba lepiej będzie napisać apk w programie z funkcjami typu włącz wyłącz światło w komorze, jaka temperatura stołu, itp i możliwość zmiany jej za pomocą apk.
Brzmi spoko. :good: Jak promotor stwierdzi, że to za mało to zaproponuj jeszcze kilka fajnych spektakularnych acz prostych do napisania funkcji, choćby dokup pojemnik na filament, wsadź czujnik wilgoci i na podstawie jego wskazań modyfikuj o kilka stopni temperaturę głowicy. Nie wiem, czy ma to jakikolwiek sens - ale chyba właśnie o to chodzi w pracy aby to sprawdzić? ;)
autor: Blazi
20 paź 2018, 20:21
Forum: RepRap - buduję
Temat: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.
Odpowiedzi: 135
Odsłony: 54241

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

FlameRunner pisze:Może trzeba zrobić jeszcze łatwiej, szybciej i przyjemniej? Kupić jakąś tanią drukarkę z Chin, choćby Anet A8, poskładać ją w jedno popołudnie i do tego dorobić coś ciekawego, choćby wspomniane zdalne sterowanie?
Z punktu widzenia uczelni, portfela, szanowania czasu i zdrowego rozsądku ma to najwięcej sensu. Jednak do tego trzeba pokonać jednego groźnego wroga, z którym zwykle przeciętny ambitniejszy student nie ma szans - błędnie rozumianą ambicję. :)

No offence, ale widziałem to już kilka razy. To jak tłumaczenie świeżakowi na 1 semestrze, że nie warto chodzić na nieciekawe gównowykłady z gównoprzedmiotów. Trzeba do tego dość samemu. Człowiek najwyraźniej po prostu musi się na pewnych sprawach sparzyć osobiście. :)
autor: Blazi
20 paź 2018, 19:41
Forum: RepRap - buduję
Temat: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.
Odpowiedzi: 135
Odsłony: 54241

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

Sam budowałem drukarkę na pracę inżynierską. I wiesz co? Nie pakuj się w ambitne prace inżynierskie bo nic Ci to nie da - zamiast satysfakcji otrzymasz tylko złość i poczucie niesprawiedliwości na to, że poświeciłeś 4x więcej czasu niż planowałeś na i tak długi i ambitny projekt - a Twoi koledzy ułamkiem zainwestowanych przez Ciebie sił osiągną DOKŁADNIE ten sam cel, bo jest nim ocena z pracy a nie drukarka. Nikogo nie obchodzi ile czasu na nią poświęciłeś - jesteś ambitny więc czas lepiej spożytkuj na zdobywanie doświadczenia zawodowego, kursy, albo kilka mniejszych projektów którymi będziesz mógł pochwalić się w CV i ułatwią Ci start zawodowy.

Wszystkim to mówię ale i tak nikt nie słucha :) Więc skoro musisz to moja główna rada - nie wymyślaj koła na nowo. Pamiętaj, że Twoim celem jest dobra praca inżynierska, z tego będziesz rozliczany. Nie budujesz niczego supernowego czy ultraprzełomowego i generalnie oceniający będą mieli w tyłku to czy jest ona dokładna, bezbłędna, ładna, miła w dotyku etc. czy nie, bo takich jak Ty w samej Polsce były już setki. Znajdź w Internecie (Thingiverse?) konstrukcję która Ci się podoba i postaraj się ją zbudować z jedną ciekawą modyfikacją, aplikacja do zdalnego sterowania brzmi spoko. Nie, nie będzie to mało ambitne a i tak możesz szykować się lekką ręką na kilkaset godzin prac.

Nie przesadzaj z wielkością bo nie ma to sensu a czas i koszty rosną. Drukarka którą przyniesiesz pod pachą na obronę zrobi dużo lepsze wrażenie niż choćby 500x500x500 na... zdjęciu. Fun Fact - nikt poza promotorem nawet nie raczy spojrzeć na to co zbudowałeś, chyba, że postawisz to na biurku na obronie. Wybacz szczerość ale lepiej to wiedzieć przed niż po fakcie.

Pierwsza drukarka i tak Ci nie wyjdzie i będzie wymagała poprawek żeby ładnie drukować, nie oszukuj się, że będzie inaczej. ;) Dotyczy to nie tylko projektów studenckich ale też firm które mają zespoły inwestujące w takie drukarki miliony złotych. Dlatego - buduj Deltę. Jak tego nie zrobisz będziesz przez cały czas prac żałował. Dokładna i tak nie będzie - ale DUŻO bardziej wartościową pracą inżynierską będzie opisanie dlaczego nie jest ona dokładna niż zbudowanie doskonałego przeciętniaka którego i tak będziesz musiał opisać w pracy.

Mnie po budowie maszyny czekała niespodzianka - zbudowałeś? Fajnie, ale nie jesteś pierwszy ani ostatni, żeby praca miała sens musisz zrobić coś więcej, w moim przypadku badania. Sama maszyna to tylko przedmiot pracy inżynierskiej. Nowa aplikacja do sterowania spokojnie kwalifikuje się pod "coś więcej", ale jeszcze przegadaj to z promotorem PRZED rozpoczęciem pracy.

Wróć do „Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.”