Przebudowa samo(tanio)róbki.

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
shortdestiny
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 29
Rejestracja: 29 lis 2017, 12:57
Drukarka: Prusacz.1
x 6

Przebudowa samo(tanio)róbki.

Post autor: shortdestiny »

Wiem, że podobnych tematów jest mnóstwo, ale postanowiłem, że dodam jeszcze swój.
Prawie 2 lata temu skończyłem budować swoją samoróbkę, mechanika podobna do mendla na Ramps 1.4. Nawet to drukowało, ba dalej działa (wrzuciłbym zdjęcia ale wygląda jakby składał to pijany azjata). Konstrukcja miała być budżetowa i taka była (oparta na profilach 25 i prętach gwintowanych) stół podgrzewany + szyba. Zasilane ATX 400W delikatnie przerobionego pod taką okoliczność. No i się wciągnąłem ;D. Postanowiłem wtedy stworzyć projekt nowej ulepszonej wersji. Występuje sporo niedociągnięć, które chciałbym poprawić, jak konieczne częsta kalibracja stołu (ręczna :eek: ), rama zbyt mało sztywna itd. Zarys wtedy powstał, jednak, gdzieś brakowało czasu na jego tworzenie, czego teraz mi jest żal patrząc na niektóre Wasze wydruki :brawo: . Na szczęście już wracam do żywych i chce kontynuować ten zamysł (coś już majstrowałem i zamawiałem), mam nadzieję, że niektórzy mi posłużą radą ;) .
Co bym chciał uzyskać:
- standardowe pole robocze 200x200x250 ,
- pozostać dalej z grzanym stołem,
- sterownik, to mam tego starego Rampsa 1.4 myślałem go użyć, ale jestem otwarty na sugestię,
- Firmware, mam starego Marlina, więc pewnie będzie aktualizacja,
- konstrukcja na profilach 4545, wałki fi 10, łożyska toczne, śruby trapezowe Tr10x2, paski Gt2 (takie mam),
- głowica i ekstruder na pewno direct, obecnie mam J-head E3D i MK8,
- wydruk chłodzony (wiem, że to standard, ale obecnie nie mam),
- mam pomysł wrzucić krańcówki optyczne,
- plastiki będę drukował na swojej samoróbce,

Wrzucam tutaj kilka zdjęć mojej aktualnej koncepcji, czekam na sugestie. Co sądzicie w ogóle pomyśle karetki na wałkach poziomo ustawionych?
Załączniki
5 oś Y.png
4 oś♦ z.png
3 karetka.png
2 karetka.png
1.png
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Przebudowa samo(tanio)róbki.

Post autor: Berg »

eeeeee a tak efektywnie, to poza chłodzeniem co chcesz uzyskać? Co jest nie tak z Mendel 90, które jest podobne do tego co narysowałeś i ma rozwiązane (jakoś) chłodzenie?

Pierwsze co mi się rzuca w oczy to układ Z nie będzie dobrze działał ze względu na "dźwignię" jak powstaje między nakrętką trapezową a łożyskami Z. Lepiej by śruby były w jednej linii z wałkami Z i możliwie jak najbliżej wałków. Ale jak będziemy tak dalej się przyglądać i korygować, to właśnie Mendela na nowo wymyślimy. :D albo Prusę jeśli obrócimy wałki X do pionu (jeden nad drugim).

PS: jakiego używasz programu do projektowania?
Awatar użytkownika
shortdestiny
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 29
Rejestracja: 29 lis 2017, 12:57
Drukarka: Prusacz.1
x 6

Re: Przebudowa samo(tanio)róbki.

Post autor: shortdestiny »

Taki też był wstępny zamysł, aby bardzo nie odbiegać od konstrukcji tylko ją nieco ulepszyć. Oprócz dodania chłodzenia najważniejsza jest wymiana zwykłych profili 25 (kwadratowych), bo mam je skręcone śrubą i powiedzmy, że nie trzymają trwale prostopadle osi Z do płaszczyzny stołu, dodatkowo rozwiązanie osi z jest skopane, śruby w osi Z mają bicie. I nowa konstrukcja stołu, aktualny ma słabą rozwiązaną regulację w przypadku kalibracji. I oczywiście estetyka. No na pewno duże jest podobieństwo, taka już ta konstrukcja, jednak już na początku chciałbym uwzględnić i wrzucić dodatkowe mody :D . Odnośnie tych śrub faktycznie lepiej je byłoby przesunąć, tylko czy znajdę miejsce żeby je wcisnąć bliżej i zrobić to trochę prościej.

To akurat było robione w Solidworksie pewnie 2014 wersja z czasów studiów :D .
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Przebudowa samo(tanio)róbki.

Post autor: Berg »

1. projektując stół i karetkę polecam zredukować masę do min. nie używać tych alu obudów, anie dużego silnika. Zamiast tego ekstruder titan, czy coś w tym stylu
2. wałki pod stołem też lepiej dać trochę bliżej siebie.

a tak poza tym, to polecam zrobić sobie po prostu dokładnego klona Prusy. Masz wszystko gotowe. Części wydrukujesz, poprzekładasz silniki itp.
A jak ktoś wymyśli fajny multimaterial, czy ektruder do miękkiego materiału, czy jeszcze lepszy tunel chłodzący, to bedziesz miał bez wysiłku.

Tą konstrukcją będzie z góry skazana tylko na Ciebie. Zamiast tego mógłbyś, wymyślić, poprawić jakiś jeden detal w takiej Prusie i opublikować. Więcej by było z tego satysfakcji i pożytku.

z góry przepraszam.
Awatar użytkownika
shortdestiny
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 29
Rejestracja: 29 lis 2017, 12:57
Drukarka: Prusacz.1
x 6

Re: Przebudowa samo(tanio)róbki.

Post autor: shortdestiny »

Trochę dałeś mi do myślenie :shock: , własna konstrukcja wymaga sporej ilości czasu, wiem po swojej obecnej. Poważnie się zastanawiam teraz nad tym klonem, widziałem na forum, że ktoś realizował podobny projekt. Jednak ja bym się skłaniał ku temu żeby zbudować na profilach alu. nawet coś podobnego istnieje https://www.thingiverse.com/thing:1692666 :D . Tylko dokonać paru zmian, na pewno wałki na fi 10. Oprócz tego to zastanawiałbym się czy stół na szybie czy może coś z folią magnetyczną pomyśleć. No i może optyczne endstopy. Kurcze coraz bardziej się do tego przekonuję.
Satysfakcja z budowy zawsze jest, gorzej z pożytkiem takiego nowego cudaka :D .

P.S Z góry przepraszasz, ale za co? ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”