Fajne CoreXY buduję

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Holgin
Postów w temacie: 75
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: Holgin »

Marlin 2.0.4.4 na ten moment, ale na 2.0.1 było tak samo.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: dragonn »

Może jakieś s-curve/bezier curve by coś pomogło?
Generalnie musisz mieć całkiem niezły zryw, ale z drugiej strony ma to sens na takiej maszynie
Holgin
Postów w temacie: 75
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: Holgin »

Sęk w tym, że wszystkie tego typu opcje mam włączone w standardzie, a jerk, junction deviation czy cokolwiek innego mam domyślne, także trochę nie rozumiem.
Awatar użytkownika
Janek_Porzycz
Postów w temacie: 3
Posty: 743
Rejestracja: 26 wrz 2019, 22:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: K1 Max, Ender 3 V3SE
x 491

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: Janek_Porzycz »


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=-FX1841bstE[/quote]

Tak troche offtopujac SZACUN. Kurna ale karabin :thumbup:
Holgin, dziobu
Holgin
Postów w temacie: 75
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: Holgin »

Drukarka nareszcie ma endstopy ;)
IMG_20200405_191652.jpg
Drukuje elementy techniczne, które nie wymagają jakości i tak oś Z jakoś zaczyna lepiej chodzić :D Chyba w końcu odpowiednio naciągnąłem pasek Z.

Warstwa 0.25mm, 120mm/s, PLA, 220 stopni :) Paski XY też są zdecydowanie za luźne. A, no i nic nie było kalibrowane, steps/mm ekstrudera z "katalogu" i jedziemy.
IMG_20200406_115305.jpg
IMG_20200406_115316.jpg
IMG_20200406_115323.jpg
IMG_20200406_115335.jpg
Nie mogę się doczekać prostej śruby kulowej :)
dragonn, Abys
Holgin
Postów w temacie: 75
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: Holgin »

Troszkę się bawię, tuninguje, zmieniam ustawienia.

Okazało się, że miałem rząd za małe Junction Deviation, co wynikneło z wielokrotnego kopiowania pliku konfiguracyjnego :) Poprawione.

Skalibrowałem Linear Advance, miałem pewne obawy jeżeli chodzi o działanie ekstrudera i TMC2208, bo często są z tym problemy, ale poza cichymi/śmiesznymi dźwiękami z silnika nic się nie dzieje. Wydrukowałem słynną sowe z thingiverse (4.5h) i jest OK.
Linear_advance_cal.jpg
Stwierdziłem, że paski 6mm przy takim polu roboczym to głupi pomysł. Drukarka działa ale nie mam szans na fajną dynamikę bez ghostingu przy Direct z paskami 6mm, więc padła decyzja o konwersji na 10mm. Do tego przerobię naciąg - pasek będzie naciągany przy silnikach.

Paski/koła biorę z Mellow, komplet "Gates". Pojawił się temat sensu zakupu takich pasków i różnic względem zwykłych chińskich. Chciałbym to jakoś zweryfikować, trzeba pomyśleć nad metodyką pomiarową.

Zasadniczo konwersję na 10mm mogę wykonać "bezboleśnie", tj przedrukować wszystkie elementy, ale modyfikacje nie są trudne i nie wymagają żadnych innych modyfikacji. Pojawił się jednak jeden problem - nikt nie robi kół na pasek 10mm i wałek 3mm - wszystkie są na 5mm. A to mi baardzo nie odpowiada jeżeli chodzi o oś X.
Popytałem Powge/Mellow i generalnie wychodzi, że oś 3mm jest za słaba. Dogadałem się z Mellow i wyślą mi koła bez łożysk (dorzucą łożyska osobno jak się uda) i wstawię tam kupne łożyska pod oś 4mm. Wilk syty i owca cała ;)

Zacząłem przerabiać plastiki i zmartwił mnie jeden element, poniżej porównanie gniazda Idlerów w narożniku 10/6mm:
10mm.PNG
6mm.PNG
Problemem jest to, że na górze jest bardzo mało mięsa w tworzywie. Bałem się, że oś będzie się odkształcać.
Jak to sprawdzić? Symulacje ;)
Trochę grzebania, czytania, znalazłem parametry paska (siła naciągu), no to sprawdzamy:
simulation_60N.PNG
simulation_60N_2.PNG
simulation_60N_3.PNG
Odkształcenia poniżej 10um. Będzie git ;)

Jeżeli chodzi o stukanie, to aktualnie stawiam na prowadnicę na osi X. Jednak jest luz, który idzie wyczuć dopiero ruszając karetką - znacznie większa dźwignia niż w przypadku samego wózka. Chyba zamówię nową szynę z ali.

Coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że konwersja przeniesienia napędu na osi Z na pasek GT3 to był strzał w dziesiątkę. Pomimo momentami okropnej pracy śruby wydruki są przyzwoite/dobre. Dobre naciągnięcie paska też dużo daje, a nie udało mi się go dobrze ręcznie naciągnąć, więc muszę zrobić jakiś mechanizm do tego i będzie jeszcze troszkę lepiej. Tak czy inaczej myślę, że problemu z podparciem/napędem stołu tylko z jednej strony nie ma :P

Wszystkie te zmiany/zakupy będą za n tygodni. Paczki z Chin słabo latają ;)
Berg, Abys
Boogie
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 13 kwie 2020, 13:57

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: Boogie »

Holgin pisze: I teraz pytanie - skąd to stukanie? :D Acc obniżyłem do 1000 i szału nie było ;) Junction deviation też zmieniałem.

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=-FX1841bstE
W mojej Hemerze też miałem stukanie, głównie zauważone podczas Z-Hopa. Okazało się, że albo coś było niedokręcone albo stukały nieużywane kwadratowe nakrętki które usunąłem przy okazji rozbierania Hemery zostawiając tylko te do których coś było przykręcone.
Holgin
Postów w temacie: 75
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: Holgin »

Niestety to nie to, elementy dokręcone, nakrętki kwadratowe zużyte :)
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 12
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: panWiadr0 »

Jakie masz ustawione dla tej Hemery wartości?

DEFAULT_MAX_FEEDRATE
DEFAULT_MAX_ACCELERATION
DEFAULT_RETRACT_ACCELERATION
DEFAULT_EJERK

Bo ja właśnie uciszyłem swojego Aero :]
Holgin
Postów w temacie: 75
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: Holgin »

Z odłączonym ekstruderem stuka tak samo :P
MAX Feedrate mam 30 mm/s, ACC 4000mm/s2 aczkolwiek to "przejściowe", nie stroiłem tego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”