MendelMax 2.0 - budowa - prośba o wsparcie

To dobre miejsce na pytania i worklogi
szadok71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 27
Rejestracja: 21 sie 2017, 12:28

MendelMax 2.0 - budowa - prośba o wsparcie

Post autor: szadok71 »

Po dyskusji na sub-forum "Pytania o sprawy podstawowe", gdzie jako nowicjusz w tematyce druku 3D rozpocząłem wątek, który miał mnie doprowadzić do budowy drukarki opartej o ramę Prusa i3, podjąłem decyzję i złożyłem już pierwsze zamówienia do ramy MendelMax 2.0. :D

Tak jak pisałem we wspomnianym wątku, posiadam maszynę CNC opartą na profilach aluminiowych i taka konstrukcja mnie przekonuje. Szczególnie, że chcę zbudować drukarkę z powiększonym polem do 200x300 mm, a rama Prusa i3 o większym polu mogłaby nie okazać się tak stabilna dla długich wydruków.

Tak, czy siak, klamka zapadła i teraz muszę to doprowadzić do końca.

Zamówiłem:
1. Zestaw profili aluminiowych do ramy MendelMax 2.0 + prowadnice osi Y i X,
2. Zestaw elementów z płyt aluminiowych wyciętych laserowo,
3. Zestaw plastików,
4. Elektronikę opartą o Arduini Due + Due3Dom,
5. Silniki krokowe NEMA17,
6. Ekstruder aluminiowy, jak w poniższym linku:
https://pl.aliexpress.com/item/2016-Hig ... 07154.html

I na tym etapie to chyba wszystko.

Mam do Was pytania i prośbę o wsparcie i porady:
1. Ekstruder - wiem, że elementy MendelMax 2.0 są przystosowane do montażu nietypowego estrudera direct z silnikiem NEMA17 z wbudowaną przekładnią. Przyjrzałem się konstrukcji metalowej, która jest do montażu tego ekstrudera i po nawierceniu otworów i być może po lekkiej obróbce mechanicznej, mój ekstruder powinien się zamontować... - jeżeli ktoś ma jakieś doświadczenia w tym temacie, wiedzę i uwagi to bardzo proszę o wsparcie. :-)
2. Śruby trapezowe - tego jeszcze nie zamówiłem, bo mam dylemat.
a) Potrzebuję 2 śrub Tr8 ale z nakrętką, która ma 3 otwory montażowe a nie 4 jak jest w większości ofert na AliE... - może ktoś z Was mi pomoże gdzie można kupić takie nakrętki lub całe zestawy ze śrubą trapezową? Wiem, że od biedy można nawiercić płytkę z tego linka:
https://www.aliexpress.com/item-img/Rep ... 78015.html na 3 z 4 otworów (to te elementy pośrodku w kształcie litery L). Jak widzicie montaż na 4 otwory jest możliwy po nawierceniu otworów, ale mocowanie byłoby tylko na 3 śrubkach.
b) trochę nie rozumiem jaką śrubę mam kupić. Mam plik z BOM'em i tam w opisie śruby jest tak:" Leadscrew/Nut 2mm pitch, 310 mm long, 10 mm OD". Pitch to rozumiem jest odległość zwój od zwoju. Wiem że jest też inny parametr lead, który opisuje odległość o jaką się przesunie śruba po pełnym obrocie. Ale co to jest to "10 mm OD"? Może to dotyczy średnicy nakrętki? - Proszę o poradę jaką śrubę wybrać i z jakim parametrem "lead".

Liczę na Wasze wsparcie. :-)
Boston
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 104
Rejestracja: 04 lip 2017, 20:42

Re: MendelMax 2.0 - budowa - prośba o wsparcie

Post autor: Boston »

Mam prawie identyczny ektruder. Zrobiłem z aluminium mocowanie w kształcie litery T, gdzie daszek jest przykręcony do karetki, a nóżka jest między wentylatorem, a ektruderem. Radiator wywaliłem i tylko wydrukowałem tunel tak, żeby dmuchał bezpośrednio w ekstruder. Fullmetal z radiatorem się czopował, a bez chodził.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: MendelMax 2.0 - budowa - prośba o wsparcie

Post autor: Berg »

a może to są otwory na śruby TR5-2 ona mają zazwyczaj nakrętki z 3 otworami montażowymi. Miałem problem w drugą stronę z tr8 i 4 otwory na tr5 i 3 otwory, to sobie wydrukowałem taki pierścień-przejściówkę i z bańki.

Są jeszcze duże nakrętki od Igusa na przykład i one mają 6 otworków pod śruby montażowe ale ułożonych w okręgu o większej średnicy.
Tak, że Kolego sprawdź tam dokładnie wymiary, pod co to jest.
szadok71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 27
Rejestracja: 21 sie 2017, 12:28

Re: MendelMax 2.0 - budowa - prośba o wsparcie

Post autor: szadok71 »

Dzięki. Igusa już sprawdziłem, tak jak piszesz mają tylko duże nakrętki. Jak dojdą elementy to zweryfikuję dokładnie wymiary ale z modeli 3D MM2, które są dostępne w internecie, opis śruby wskazuje na Tr8. Poszukiwania na AliE i kilka kontrolnych pytań do sprzedawców nic nie dało. Nie mają nakrętek z 3 otworami. Pozostaje albo przejściówka, albo dowiercenie otworów... Będę jeszcze szukał. Ktoś w polskim sklepie mi powiedział, że takie nakrętki były zazwyczaj z silnikami ze zintegrowanymi śrubami...
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”