Budowa stołu podgrzewanego

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Budowa stołu podgrzewanego

Post autor: dragonn »

krzaku pisze:Może zacznijmy od tego jakiego kontrolera będziesz używał? Silniki 400 krokowe same w sobie gorsze nie są (poza generalnie niższym momentem trzymającym), ale wymagają 2 razy więcej impulsów niż silniki 200 krokowe do wykonania tego samego obrotu. Kontrolery AVR po prostu z tym nie wyrabiają, a 32 bitowe radzą sobie bez większych problemów.
Przeczytaj co napisałem wyżej, 400 krokowy przy 1/8 będzie działa identycznie jak 200 krokowy przy 1/16.
Dragonick
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 40
Rejestracja: 28 sie 2017, 21:48

Re: Budowa stołu podgrzewanego

Post autor: Dragonick »

Tak tak wiem że to nie temat na takie pytanie ale juz go założyłem o chciałem się tylko dowiedzieć małej rzeczy
Okey dzięki za wszelką pomoc co do elektroniki to standardowo mega i ramps 1.4
A co do stołu to mam takie pytanko bo rafaljot podpowiedzial że blacha 4-5 mm a szkło na to ile 3-4 mm wystarczy ?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Budowa stołu podgrzewanego

Post autor: Berg »

no to już całkiem wątek zwaliliśmy. trudno. wątków o grzaniu stołu i tak było sto wcześniej.

W zasadzie to ja nie wiem jak to jest z tą redukcją momentu w mikrokroku. Rozumim, że jak rotor zatrzymuje się np w pozycji numer 15 z 16. To stabilność tego trzymania w niej jest mała. jeśli mamy 31 z 32 to jeszcze mniejsza. ale w pozycji pełnego kroku zawsze zatrzymuje się z tą samą "siłą" niezależnie od tego, czy wcześniej wykonał 16, czy 32 mikrokroki. Tak czy nie?

Posługiwanie się też parametrem momentu trzymającego niewiele nam mówi w kwestii przyspieszenia. Niestety nie jest też publikowany DS tak jak np w markowych silnikach
http://www.eminebea.com/en/product/rota ... 17pm-k.pdf
http://www.eminebea.com/en/product/rota ... 17py-z.pdf

przykładowe dwa DSy silników z http://www.eminebea.com/en/product/rota ... /standard/

Powinienem szukać silnika tak: Najlepszy moment obrotowy, silnik do 1.5A, bipolarny (literki B na końcu) przy prędkości obrotowej dającej powiedzmy 100mm/s druku.
czyli 20ząbków*2mm=40 czyli 2.5 obroty na sekundę, czyli 150 obr/min.
Znajduję taki silnik 0.9:
17PY-Z442B - 400mNm przy 150 obrotach/min - w sumie chyba całkiem niezły silnik! kupuję :) (tylko gdzie? :search: ) potem drastycznie spada. dwa razy większa prędkość to moment zostaje zaledwie 150
Ma też duża indukcyjność, to zdaje się będzie mieć kłopot z płynnością ruchu w mikrokroku, czy piszczeniem, cholera nie pamiętam o co chodziło z tym, że duża jest zła.

Silnik 1.8:
weźmy na przykład ten 17PM-K448B - 300 obrotów na minutę a on dalej ma blisko 450mNm przy prądzie 0.9 tak jak ten wcześniejszy, przy 1.5A więcej.

To tylko przykład od jednego producenta. Może gdzieś jest silnik 0.9 który bije na głowę ten 1.8. Ale jakoś tak nie znajduję.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Budowa stołu podgrzewanego

Post autor: dragonn »

rafaljot pisze: W zasadzie to ja nie wiem jak to jest z tą redukcją momentu w mikrokroku. Rozumim, że jak rotor zatrzymuje się np w pozycji numer 15 z 16. To stabilność tego trzymania w niej jest mała. jeśli mamy 31 z 32 to jeszcze mniejsza. ale w pozycji pełnego kroku zawsze zatrzymuje się z tą samą "siłą" niezależnie od tego, czy wcześniej wykonał 16, czy 32 mikrokroki. Tak czy nie?
Na tyle ile rozumiem jak działa stepsticki to tak, jak wykona pełny 'krok' to trzyma niezależnie od tego na ile sobie to podzielił. Co do tego jak szukać silnik to w pełni się zgadzam. Jakie parametry mają 42BYGHM809 nie wiem, te po prostu mogę powiiedzieć że dobrze sprawdzają się w praktyce :git: .
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Budowa stołu podgrzewanego

Post autor: dragonn »

Awatar użytkownika
anraf1001
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 1509
Rejestracja: 30 gru 2016, 11:43
Lokalizacja: Gniezno
Drukarka: Hypercube Evo
x 182

Re: Budowa stołu podgrzewanego

Post autor: anraf1001 »

dragonn pisze:http://www.wantmotor.com/product/42byghm.html czym jest "Detent Torque"?
Moment hamujący?
;) Pozdrawiam, Andrzej ;)
Drukarki: Hypercube Evolution :cool2:
Prusa ala Haribo/Mk3 :cool2:

Wsiadając do taksówki mówię: "G28"
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Budowa stołu podgrzewanego

Post autor: dragonn »

Chyba tak, też już znalazłem :D. To to nic nam nie mówi :/.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Budowa stołu podgrzewanego

Post autor: Berg »

A może większość z tego co napisałem wyżej nie ma znaczenia. Co mi po tym, że jak głowica leci z prędkością 200mm/s, silnik kręci się 300obr/min to tam jest duży moment. Mam być na tyle duży by się o własne nogi nie potykał (czyt. nie zgubił kroków) Może nawet lepiej że będzie mniejszy bo mniej będzie silnik wibrował i ścianki wyjdą gładkie. Ważne by się zatrzymał w maksymalnie stabilny sposób i nie wibrował w tym punkcie. A wtedy faktycznie silnik z większą liczbą ząbków a tym samym holding torque ma dwa razy większe szanse, że ten punkt wypada w pełnym kroku.
To sprowadza do wniosku, że najlepiej było by tak układać model i tak projektować by ścianki były drukowane w pozycji pełnych kroków.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Budowa stołu podgrzewanego

Post autor: Berg »

anraf1001 pisze:
dragonn pisze:http://www.wantmotor.com/product/42byghm.html czym jest "Detent Torque"?
Moment hamujący?
"Detent Torque" to "opór" na ośce wyłączonego silnika chyba. jeszcze jest "pull-in" i "pull-out torque" czasem w DSach. I to jest chyba coś w rodzaju odpowiednika momentu zwykłego silnika. Jak jest za mały to silnik zgubi kroki przy przyspieszeniu.
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1116
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 228

Re: Budowa stołu podgrzewanego

Post autor: kapi »

Czy te gubienie kroków nie jest ściśle związane z przyspieszeniem które również może być dobrane do obciążenia jakie mamy ruszyć ?
Miałem przypadek w przemyśle że silnik 37kW zerwał zęby z pasa HTD14M bo automatyk to testował ...
Więc ustawienie rampy start-stop też chyba jest kluczowe. ?

tapatalk
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”