Ultimaker aluminium

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Bazter
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 13
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:17

Ultimaker aluminium

Post autor: Bazter »

Witam,
Buduję drukarkę ultimaker. Jest praktycznie gotowa.
Lecz napotkałem pierwszy poważniejszy problem.
Mam silniki NEMA 17 SX 0,5Nm.
Stepsticki DRV8825 z ustawionym napięciem 0,8
Mikrokrok ustawiony za pomocą zworek na 1/32
W Marlinie również policzony według wzoru i ustawiony.

Problem polega na tym iż, oś X oraz Z, śmiga jak miło.
Oś Y oraz E nie rusza, jakby drżała.

Dodam, że zamienianie sterowników silników czy też samych silników powoduje, iż w dalszym ciągu na tych osiach nie działa.

Wcześniej miałem wrzucone tu sterowniki A4988, i w Marlinie ustawione pod nie 1/16 kroku. Osie działały. Co jest?
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 2
Posty: 1547
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 569

Re: Ultimaker aluminium

Post autor: TDI-CAD »

Spróbuj wrócić do mikrokroku 1/16. Może coś ze zworkami nie tak.
Bazter
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 13
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:17

Re: Ultimaker aluminium

Post autor: Bazter »

Zmniejszyłem na 16, ekstruder na 8 - ekstruder dalej drży. Tz po nagrzaniu głowicy mogę kręcić ekstruderem z poziomu komputera jak i "ekranu". Jak puszczam coś do druku ekstruder nie podaje filamentu.
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 2
Posty: 1547
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 569

Re: Ultimaker aluminium

Post autor: TDI-CAD »

Ekstruder będzie działać od określonej temperaturze w firmware. Dlatego działa dopiero przy nagrzaniu. Czy oś Y ruszyła na 1/16?
Bazter
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 13
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:17

Re: Ultimaker aluminium

Post autor: Bazter »

Oś Y działa. Po nagrzaniu działa tylko z poziomu przesuwania z poziomu sterownika przy ekranie oraz z komputera. W czasie druku nie kręci, ale drży dalej, drukarka drukuje na "sucho". Tak jak napisałem.
BartR
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 14
Rejestracja: 10 maja 2016, 22:05

Re: Ultimaker aluminium

Post autor: BartR »

Miałem chyba identyczny problem. Sprawdź w ustawieniach slicer-a dla ekstrudera opcje "use relative E distance" lub jeśli to kopia ultimaker-a to możne "use volumetric E", w różnych slicer-ach pewnie inaczej się to nazywa. Jak sterujesz ekstruderem z poziomu host-a to on wysyła dodatkowo kody ustawiające ektruder w odpowiedni tryb: relative lub absolute E więc działa jak powinno. Ja miałem tak że firmware oczekiwał "absolute E distance" a slicer generował relative i kończyło się na drżeniu ekstrudera. Ustawienie odpowiednio slicer-a lub dodanie na początku pliku M82/M83 zależnie do tego jak wygenerowane są odległości dla ekstrudera powinno pomóc.
Bazter
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 13
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:17

Re: Ultimaker aluminium

Post autor: Bazter »

Pomogło, dzięki. Mogę to M82 jakoś dodać w Marlinie na stałe czy przy cięciu każdego obiektu muszę dodawać?

I z innej beczki, pod co podpinacie chłodzenie wydruku?
BartR
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 14
Rejestracja: 10 maja 2016, 22:05

Re: Ultimaker aluminium

Post autor: BartR »

W ustawieniach slicer-a powinieneś mieć opcje dodania swoich wybranych gcode-ow na początek i koniec pliku. Dodaj M82 na początek.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
Bazter
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 13
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:17

Re: Ultimaker aluminium

Post autor: Bazter »

Mam problem,
silniki takie same, kroki tak samo ustawione zworkami oraz w marlinie, pole robocze takie same, a jednak drukując kostkę kalibracyjną oś Y i Z wychodzi poprawnie, a oś X jest znacznie krótsza.
Jak z poziomu Pronterface przesuwam o np 10 mm, to obie osie przesuwają się dokładnie o tyle.
Dzieje się tak za każdą próbą druku kostki i za kazdym razem wychodzi taka.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ultimaker aluminium

Post autor: FlameRunner »

Wszystkie zębatki dobrze dokręcone? Paski rozsądnie naciągnięte, wszystkie tak samo? Odłącz silniki i popychaj wózek XY ręką - w obu osiach jeździ z takim samym oporem? Wałki skrajne XY proste? Wałki krzyżaka równoległe do wałków skrajnych? Wszystkie wałki skrajne czyste i nasmarowane?

Pozamieniaj silniki i stepsticki między osiami XY. Czy problem "idzie" za którymś z elementów?
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”