Nowa maszyna - Delta.

Miejsce na rozmowy o drukarkach typu delta
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 4
Posty: 433
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Nowa maszyna - Delta.

Post autor: Marcin1415 »

Wita.

Po długich bojach z jakością powierzchni wydruków na Prusie przebrała się miarka. Zapadła decyzja o budowie delty. Widzę że ta kinematyka daje super jakość więc nie ma co się dalej zastanawiać. Jedynie martwi mnie zastosowanie bowdena, nie lubię tego rozwiązania ale patrząc po wydrukach to jest do ogarnięcia.

Pole robocze zbliżone do 200x200 w kwadracie a w Z okolice 230mm. Zobaczymy co się urodzi. Mam plik exela od Misia i kombinuję najbardziej optymalne rozwiązanie dla mnie. Chcę zastosować profile 30x30 lub 40x40. Ludzie narzekają na sztywność z mniejszych profili. Raczej nie chcę stosować drukowanych ważnych części. Gotowe aluminiowe narożniki są drogie więc może coś narysuję i dam na cnc (może wyjść podobnie cenowo).
Silniki 400 kroków, chińskie hiwiny, jakaś elektronika 32bitowa, grzany stolik i może w końcu jakaś obudowa do ABSu. Będzie to raczej długoterminowy projekt bo tym razem chcę być w pełni zadowolony z jakości wykonania i druku.

Przy tak dużej konstrukcji staram się tak obliczyć ramę aby ramiona wyszły jak najkrótsze bo chyba to bardzo rzutuje na jakość druku (tak mi się wydaje). Poniżęj przykładowe wyliczenie tak mniej więcej. Napiszcie dlaczego prawa sekcja inaczej wylicza profile, to jest tak wtępnie bez uwzględnienia offsetów wózków itp? Jak się sprawuje konstrukcja z ramionami powyżej 450mm? Z czego je wykonać aluminium, węgiel? Czy ramiona muszą mieć dokłądnie 60stopni w pozycji home czy może to być coś w okolicach (jak wyjdzie)?

Obrazek
Awatar użytkownika
anraf1001
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 1509
Rejestracja: 30 gru 2016, 11:43
Lokalizacja: Gniezno
Drukarka: Hypercube Evo
x 182

Re: Nowa maszyna - Delta.

Post autor: anraf1001 »

Powodzenia :good:
Marcin1415 pisze:Widzę że ta kinematyka daje super jakość więc nie ma co się dalej zastanawiać.
No super jakość to możesz uzyskać na praktycznie każdej kinematyce.
Marcin1415 pisze:Jedynie martwi mnie zastosowanie bowdena, nie lubię tego rozwiązania ale patrząc po wydrukach to jest do ogarnięcia.
A tym to się nie przejmuj. Nie taki straszny bowden jak go malują. ;-)
dragonn
;) Pozdrawiam, Andrzej ;)
Drukarki: Hypercube Evolution :cool2:
Prusa ala Haribo/Mk3 :cool2:

Wsiadając do taksówki mówię: "G28"
Awatar użytkownika
PrzemoS
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 727
Rejestracja: 01 sie 2016, 12:11
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: Switchwire,Delta,X1C
x 703

Re: Nowa maszyna - Delta.

Post autor: PrzemoS »

anraf1001 pisze:Powodzenia :good:
Marcin1415 pisze:Widzę że ta kinematyka daje super jakość więc nie ma co się dalej zastanawiać.
No super jakość to możesz uzyskać na praktycznie każdej kinematyce.
Marcin1415 pisze:Jedynie martwi mnie zastosowanie bowdena, nie lubię tego rozwiązania ale patrząc po wydrukach to jest do ogarnięcia.
A tym to się nie przejmuj. Nie taki straszny bowden jak go malują. ;-)

Dokladnie Rafal ma racje nie taki Straszny Bowden nawet mi sie spodobal :) a mialem zawsze w Mendach Direct..

Retrakcja ogarnieta i jest wszystko cacy :) dzisiaj testowalem Bowdena w UM:) jestem zadowolony
"Z pozdrowieniami Przemek" :git: :git:

Drukarki:
Delta :yahoo: :yahoo: // Voron Switchwire :devil: // Bambu Lab X1-Carbon AMS :crazy:
Awatar użytkownika
anraf1001
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 1509
Rejestracja: 30 gru 2016, 11:43
Lokalizacja: Gniezno
Drukarka: Hypercube Evo
x 182

Re: Nowa maszyna - Delta.

Post autor: anraf1001 »

PrzemoS pisze: Dokladnie Rafal ma racje nie taki Straszny Bowden nawet mi sie spodobal :) a mialem zawsze w Mendach Direct..
Ekhm... Andrzej. Rafalski to mam na nazwisko :D
;) Pozdrawiam, Andrzej ;)
Drukarki: Hypercube Evolution :cool2:
Prusa ala Haribo/Mk3 :cool2:

Wsiadając do taksówki mówię: "G28"
Awatar użytkownika
PrzemoS
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 727
Rejestracja: 01 sie 2016, 12:11
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: Switchwire,Delta,X1C
x 703

Re: Nowa maszyna - Delta.

Post autor: PrzemoS »

anraf1001 pisze:
PrzemoS pisze: Dokladnie Rafal ma racje nie taki Straszny Bowden nawet mi sie spodobal :) a mialem zawsze w Mendach Direct..
Ekhm... Andrzej. Rafalski to mam na nazwisko :D
Pomyslalem o czyms innym i napisalem cos innego :D

Kurde sory :)
anraf1001
"Z pozdrowieniami Przemek" :git: :git:

Drukarki:
Delta :yahoo: :yahoo: // Voron Switchwire :devil: // Bambu Lab X1-Carbon AMS :crazy:
Awatar użytkownika
anraf1001
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 1509
Rejestracja: 30 gru 2016, 11:43
Lokalizacja: Gniezno
Drukarka: Hypercube Evo
x 182

Re: Nowa maszyna - Delta.

Post autor: anraf1001 »

PrzemoS pisze: Pomyslalem o czyms innym i napisalem cos innego :D

Kurde sory :)
Nie no spoko. Wielu osobom się myli. Nawet jak mnie dobrze znają :D
;) Pozdrawiam, Andrzej ;)
Drukarki: Hypercube Evolution :cool2:
Prusa ala Haribo/Mk3 :cool2:

Wsiadając do taksówki mówię: "G28"
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 4
Posty: 433
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Re: Nowa maszyna - Delta.

Post autor: Marcin1415 »

Wziąłem się za projektowanie. Przeglądając różne projekty znalazłem fajne profile Item 40x120stopni. Konstrukcja będzie solidna, jeszcze nie ma płyt aluminiowych ponieważ wymiary mogą się zmienić. Dopiero po dobraniu effectora będę znał wymiary całęj ramy i pola roboczego. Wstępnie obliczyłem wymiary z kalkulatora kossela. Do profili pasują hiwiny mgw12 poszerzane. Czy jest wielka różnica w oporach, macie jakieś doświadczenie? Na rogach profile zamkną elementy drukowane ale cała konstrukcja nośna ma być aluminiowa. Fajnie to wyszło bo aż prosi się o obudowę i tak będzie.
Silniki i elektronika będzie u góry a zasilacz i ssr na dole. Na razie zastosowałęm prowadnice 500mm ale widzę że chyba je skrócę(jeszcze nie zamówione). W tej konstrukcji chcę osiągnąć super jakość druku dlatego minimalizuję wszelkie możliwe błędy. Może coś doradzicie?

Obrazek
Berg
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Nowa maszyna - Delta.

Post autor: Kopytko »

Zapowiada sie super:). Zamiast okraglego stolika dalbym plyte zamykajaca cale dno ze szczelinami na paski:)
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 4
Posty: 433
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Re: Nowa maszyna - Delta.

Post autor: Marcin1415 »

Witam.

Prace projektowe już na ukończeniu. Trochę się zmienił zamysł. Zrobiłem wszystkie niezbędne obliczenia jeśli chodzi o kinematykę. Zajęło mi to najwięcej czasu. Pomagałęm sobie kalkulatorami. Wiązało się to z przeprojektowaniem ramion, długości profili, wózków i effektora. Lubię trwałe połączenia więc w zamyśle było zastosowanie traxxasów, potem metalowych snapów, chciałem mieć zamkniętą komorę ale może jeszce to zrobię. Na standardowych snapach niestety nie uzyskałbym założonego pola roboczego więc musiałem zastosować połączenia magnetyczne. Niestety magnesy i zamknięta komora to chyba zły pomysł.

Tak więc wyszło pole robocze o promieniu 282mm co umożliwia opisanie kwadratu 200x200 w każdej skrajnej pozycji effektora. W Z wychodzi jakieś 285mm a jak wiadomo drukowanie obiektów o mniejszej średnicy jeszcze wydłuża pole robocze w Z. Wszystkie części będą frezowane w aluminium na CNC. Część detali już jest gotowa.

Zastosowałem profile aluminiowe 30x30, będą wiercone i skręcane oraz dodatkowo kątowniki. Usztywnienie dna z płyty alu a także płyta górna na której będzie elektronika.
Załączniki
IMG_0090.JPG
IMG_0089.JPG
2018-07-17 (5).png
2018-07-17 (4).png
2018-07-17 (3).png
2018-07-17 (2).png
2018-07-17 (1).png
2018-07-17.png
Kopytko
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Nowa maszyna - Delta.

Post autor: Berg »

hmm, a czemu zrezygnowałeś z wcześniejszego pomysłu z trójkątnymi profilami. Zapowiadał się fajnie, mega sztywno. To rozwiązanie teraz - nie koniecznie. Raczej gorzej od normalnego Kossela.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Delta”