Mała drukareczka DIY

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
jestan
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 223
Rejestracja: 27 lis 2016, 15:27
Drukarka: Lume, MiniCoreXY
x 24

Mała drukareczka DIY

Post autor: jestan »

Taką drukareczkę sobie skonstruowałem. Wiem, że zaraz rozlegną się głosy powątpiewania, ale przyświecały mi tylko dwa cele: tanio i niewielkie rozmiary. Wreszcie też mogłem zastosować to, co chodziło mi po głowie od dłuższego czasu; jeden silnik w osi Z, ale pośrodku. Uzyskałem przez to dużą stabilność osi X. Na filmiku jeden z pierwszych wydruków na jeszcze nie do końca skalibrowanej drukarce.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2668

Re: Mała drukareczka DIY

Post autor: Berg »

1. Podobają mi się małe drukarki. Obok dużej powinna być mała, bo nie raz drukuje się coś małego i chociażby grzanie dużego stołu do małego wydruku jest po prostu nieekologiczne. Po drugie da się osiągnąć lepszą jakość na małej
2. Zdecydowanie nie zgadzam się z tym, że takie ułożenie osi Z dało Ci większą stabilność :D Powiem więcej to, najgorszy wariant :D Można jedynie liczyć na to, że przy krótkiej osi X to i tak bez znaczenia.
Awatar użytkownika
jestan
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 223
Rejestracja: 27 lis 2016, 15:27
Drukarka: Lume, MiniCoreXY
x 24

Re: Mała drukareczka DIY

Post autor: jestan »

rafaljot pisze: 2. Zdecydowanie nie zgadzam się z tym, że takie ułożenie osi Z dało Ci większą stabilność :D Powiem więcej to, najgorszy wariant :D Można jedynie liczyć na to, że przy krótkiej osi X to i tak bez znaczenia.
Polemizowałbym :)) przecież wyważając, a to zrobiłem, mam mniej więcej równy rozkład ciężaru po obu stronach (dźwignia dwustronna).
fakt, że oś krótka, ale w LUME mamy podparcie tylko z jednej strony, a druki są (przynajmniej dla mnie) całkiem poprawne.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2668

Re: Mała drukareczka DIY

Post autor: Berg »

Ależ właśnie zachęciłem do polemizowania :D

No to mój punkt widzenia jest taki. JEst kilka kwestii ale najprościej postaram się tak: Łozysko ma swój luz techniczny. Dla przykładu 1' da się go odchylić od osi wałka na którym siedzi. OK? No to teraz tak. jak podparcie jest na środku, to w zależności, czy głowica jest na lewo, czy na prawo od trapezówki to całość leci 1' w lewo lub w prawo :D Kiwa się jak drzewo na wietrze, mimo, że gałezie są symatrycznie wkoło pnia.
Jeśli będzie podparcie (śruba całkiem z boku) to cięższa strona jest cały czas po jednej stronie i stale jest równo przechylone o ten 1', jakby oparte, zablokowane w tej pozycji, niezależnie od tego gdzie jest wózek X.

Myślę, że dlatego często małe drukarki są robione tak, że całkiem i wałki Z i śruba jest po jednej stronie. Bo z kolei bliski ułożenie wałków też sprzyja sztywności.
Awatar użytkownika
jestan
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 223
Rejestracja: 27 lis 2016, 15:27
Drukarka: Lume, MiniCoreXY
x 24

Re: Mała drukareczka DIY

Post autor: jestan »

To kiwanie oczywiście wziąłem pod uwagę, dlatego zrobiłem bardzo lekką głowicę z Bowdenem. Nie obciąża prawie wcale osi. Twoja uwaga jest racjonalna w wypadku ciężkich, obładowanych silnikiem, wiatraczkami, radiatorami, czujnikiem i Bóg wie czym jeszcze, extruderów :)
Zresztą pal to licho, drukuje całkiem znośnie i jest moja! ;)))
Mam tylko problem z początkowymi warstwami, bo po kilku dobrych wydrukach przez nieuwagę odłączyłem wiatraczek od ekstrudera i podejrzewam, że podpiekłem rurkę teflonową. Teraz są kłopoty z przepustowością filamentu w rurce.
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”