Buduję drukarkę chyba masywną

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
daras
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 26
Posty: 88
Rejestracja: 28 gru 2017, 21:46
x 2

Buduję drukarkę chyba masywną

Post autor: daras »

Witam i z góry dziękuję za wyrozumiałość i pomoc.
Chcę zbudować drukarkę o polu pracy 400X200X200. Proszę o podpowiedzi co mam kupić jakie prowadnice i czy 12mm Hiwin wystarczą jakie silniki krokowe i co tam jeszcze potrzeba. Dodam że dysponuje pełnym parkiem maszynowym aby wykonać taką drukarkę w aluminium. Cena aż tak bardzo nie gra roli. Chcę aby była dokładna tak jak wszystkie drukarki powiedzmy do 4 tyś zł jak się da dokładniejszą zrobić to nie ma sprawy. Ma drukować PLA i i tym czymś drewnopodobnym. Nie wiem czy mam ją wykonać wzorując się na zwykłym ploterze CNC czy też musi mieć inna budowę. Jeśli pytania głupie to przepraszam, jeśli chodzi o druk 3D to jestem na poziomie żłobka.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Buduję drukarkę chyba masywną

Post autor: dragonn »

Na początek to trzeba by było może ustalić jaki układ osi będzie najlepszy na taką drukarkę. Mam pytanie o to rozmiary, masz tutaj na myśli tak:
x = 400
y = 200
z = 200
Co nie? Jeśli chodzi o konstrukcję typu "cube" (czyli czy tam jakiś CoreXY czy kartezjański ale z stołem w Z) to moim zdaniem lepiej się trzymać zasady że x=y. Dałby radę tak zmienić u Ciebie? Na przykład to 400 przenieść w oś Z.
Awatar użytkownika
daras
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 26
Posty: 88
Rejestracja: 28 gru 2017, 21:46
x 2

Re: Buduję drukarkę chyba masywną

Post autor: daras »

Chciałbym drukować przedmioty raczej długie wąskie, więc jeśli wydruk miałby 30X30X350mm to wyglądałoby to jak bym drukował filar i mam obawy czy ten filar by się nie przewrócił. Dlatego jak już to wolałbym zrobić drukarkę X,Y=400 Z= 200mm
Ostatnio zmieniony 28 gru 2017, 22:39 przez daras, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Buduję drukarkę chyba masywną

Post autor: Berg »

@Dragon. CZemu nie. HyperCube Evo się nada. Configurator ładnie wszystko poprzelicza. CZemu nie. Jeśli ważne by po długości była 400. to lepiej przecież 400x200 niż 400x400.
Tylko bym zrobił x=200, y=400
FAjne w tym projekcie jest właśnie to że się spoko skaluje.

btw: spokojnie, podstawa 30x30 - nie przewróci się. poniżej 20x20 - może tak. Jeśli to dla Ciebie OK. to lepiej robić stół 200x200 a 400 na wysokość.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Buduję drukarkę chyba masywną

Post autor: dragonn »

Zrobienie tego 400 na osi Y akurat będzie spoko, faktycznie ważne żeby nie robić tego w osi X :D. Przy czym na drukarce typu cube nie ma to znaczenia jeśli chodzi o przewracanie się - w sensie więcej wolnego pola nie spowoduje że wydruk się przewróci.

Evo by się nadał ale jak daras ma dostęp do parku maszynowego to nie wiem czy jest sens robić coś co będzie wymagało części drukowanych. Silniki krokowe raczej bym został przy Nema17 co najwyżej kupił jakieś mocne jak np. te co E3D sprzedaje.

Co do Hiwin vs wałki - doświadczenia z Hiwin nie mam ale moim zdaniem jak zrobisz to na wałkach będzie spoko, szczególnie że na Y gdzie najdłuższa oś możesz spokojnie dać 12mm wałki. A na X który będzie 200mm to nawet 8mm by dały radę jak w swojej 300x300 mam 8mm na osi X.

EDIT

Przy czym popieram - najlepsza opcja to zrobić 200x200x400 gdzie 400 będzie w Z - pytanie tylko jak z supportami i wytrzymałością zwzdłuż warstw. Dałby radę dostać jakiś przykładowy element który chciałbyś drukować?
Awatar użytkownika
daras
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 26
Posty: 88
Rejestracja: 28 gru 2017, 21:46
x 2

Re: Buduję drukarkę chyba masywną

Post autor: daras »

Zaraz postaram się wysłać cos co chciałbym drukować, co prawda nie jest to do końca gotowy projekt ale zarys jest
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Buduję drukarkę chyba masywną

Post autor: dragonn »

Zarys spokojnie wystarczy :D. Drukowanie pewnych detali w niektórych orientacjach potrafi być niekorzystne na wytrzymałość i konieczność stosowania podpór.
Awatar użytkownika
daras
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 26
Posty: 88
Rejestracja: 28 gru 2017, 21:46
x 2

Re: Buduję drukarkę chyba masywną

Post autor: daras »

Obrazek
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Buduję drukarkę chyba masywną

Post autor: dragonn »

Jeśli chodzi o sam detal to ja nie widzę problemu żeby go drukować całego w Z, zero problemów. Pytanie czy on będzie musiał jakieś obciążenia wytrzymać? Bo jeśli to będzie przyłożone wzdłuż jego długości do drukowanie go w Z byłby niewskazane (wytrzymałość wydruk wzdłuż warstw jest zawsze dużo gorsza - nie dotyczy to chyba tylko materiałów jak Nylon).
Awatar użytkownika
daras
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 26
Posty: 88
Rejestracja: 28 gru 2017, 21:46
x 2

Re: Buduję drukarkę chyba masywną

Post autor: daras »

No to już wiem troszkę więcej, być może będzie musiał ten element utrzymać lunetę celowniczą, ale to jest koncepcja dopiero, jednak nie wykluczam tego. W sumie mogę to zrobić nawet z 2 części. Może jutro skończę ten element projektować do końca i wtedy wrzucę już gotowy projekt.
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”