Drukarka JGM by Jaguś

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
jagus
Postów w temacie: 9
Posty: 318
Rejestracja: 03 kwie 2017, 09:56
Lokalizacja: Jaworze koło BB
Drukarka: Anet-A8 and HCevo
x 90

Drukarka JGM by Jaguś

Post autor: jagus »

Witam
Jak co poniektórzy już wiedzą wziąłem się za budowę drukarki 3d własnego projektu na podwójnych wałkach osi Z czyli w sumie cztery wałki fi12 jak na razie mam już złożoną ramę jak na foto poniżej ( dojdą jeszcze usztywnienia) i wydrukowane kilka części resztę czeka na druk i mam pytanie bo "Rafaljot" coś wspominał na czacie ale moje zapytanie zgubiło się w gąszczu że nie poleca wałków fi10 na oś X pytanie dlaczego za ciężko będzie? jak coś to stół też będzie na fi10 a akurat jutro zamierzam drukować właśnie karetkę to jak coś mogę jeszcze zmienić projekt.
Ogólnie planuję drukowany wózek osi X na wałkach właśnie fi10 i głowicę e3d V6 oraz łożyska igus i extruder tego typu mocowany na ramie https://pl.aliexpress.com/item/1Set-3D- ... 71618.html .
Jak na razie to tyle pytań ale pewnie będzie więcej w trakcie jeśli nie podołam sam głównie z ustawieniami :)
Jak i postaram się aktualizować moje poczynania na bieżąco na razie Anetka A8 cały czas w ruchu i daje radę :)

Bez tytułu.jpg
Załączniki
20180116_125913.jpg
Moje maszynki:
Anet A8 po tuningu
Hypercube Evo już drukuje :)
Frezarka root3 cnc
Tokarka LD250 juz zmeczona ale wciąż działa
Spawarka mig-mag oraz inne warsztatowe sprzęty konstruktora :DD :git:
Awatar użytkownika
jagus
Postów w temacie: 9
Posty: 318
Rejestracja: 03 kwie 2017, 09:56
Lokalizacja: Jaworze koło BB
Drukarka: Anet-A8 and HCevo
x 90

Re: Drukarka JGM by Jaguś

Post autor: jagus »

A tu bo chyba za późno było wczoraj i nie napisałem jaki będzie układ osi X a to też pewnie ważne tu skany z programu DSM.
Załączniki
oś X mocowanie 1z2.jpg
oś X mocowanie 1.jpg
Moje maszynki:
Anet A8 po tuningu
Hypercube Evo już drukuje :)
Frezarka root3 cnc
Tokarka LD250 juz zmeczona ale wciąż działa
Spawarka mig-mag oraz inne warsztatowe sprzęty konstruktora :DD :git:
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Drukarka JGM by Jaguś

Post autor: Berg »

1. gdybym miał Ci tak szczerze doradzić. to odpuść sobie ten projekt i zrób HypeCube :D Sporo części masz widzę.
2. Na ale jak już. przesunął bym te wałki bliżej środka, tak by śruby trapezowy były jak najbliżej wałków, najlepiej między nimi a nie tak jak jest.
3. Wałki X ja bym wolał na 8kaach. łożyska będą lżejsze i łatwiej kupić przyzwoite
4. jaka jest odległość między wałkami X ? Polecam by była mała. Zmniejszy się przypadkowe przekaszanie przy nierównej pracy łożysk i wibracja przy szybkich ruchach.

PS1: Jakiego programu używasz do projektowania?

PS2: widzę, że fajnie projektujesz. wział byś robił jakiś taki projekt by się można było podzielić tym co robisz. małą rzecz, ale która coś wnosi, np fajną dwugłowicową karetkę do HCE, zamiast dużej do niczego.
Awatar użytkownika
jagus
Postów w temacie: 9
Posty: 318
Rejestracja: 03 kwie 2017, 09:56
Lokalizacja: Jaworze koło BB
Drukarka: Anet-A8 and HCevo
x 90

Re: Drukarka JGM by Jaguś

Post autor: jagus »

Odpowiem również punktowo :)

1. HCE będzie następny
2.no tu już nie przesunę bo tam będzie profil zobaczymy co z tego wyjdzie.
3.Zastanawiam się w sumie to mam na stanie i igusy i zwykłe oraz wałki a 10 bym musiał kupić.
4.Odległość to 76mm

PS1: To DesignSparks Mechanical fajny darmowy program i jest po PL polecam.Cały projekt również tego co nie widać mocowania silników i naciąg paska itp. zajęły mi 4 godziny projektowania więc sam jestem ciekaw co z tego wyjdzie a projekt na bieżąco powstawał w głowie wymiary wałków i głowicy e3d v6 itp. brałem z neta więc mam nadzieje że będą miały się do rzeczywistości .
PS2: jak wezmę się za składanie HC to coś pozmieniam znająć mnie rysować i projektować bardzo lubię więc coś się pomyśli.\
Ostatnio zmieniony 19 sty 2018, 10:33 przez jagus, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje maszynki:
Anet A8 po tuningu
Hypercube Evo już drukuje :)
Frezarka root3 cnc
Tokarka LD250 juz zmeczona ale wciąż działa
Spawarka mig-mag oraz inne warsztatowe sprzęty konstruktora :DD :git:
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Drukarka JGM by Jaguś

Post autor: Berg »

Ad 2. do środka możesz przecież przesunąć te wałki Z tak by były w jednej linii ze żrubą, poza tym patrze 5
Ad 3, Ad 4. Igusy mają luzy i tym bardziej powinny być blisko

5. Te podwójne wałki Z (w sumie 4 )nic nie wnoszą poza masą, która jest dobra do redukcji wibracji w X. JEdnak to samo a nawet lepiej osiągniesz jednym wałkiem fi 16. umieszczonym ponad dolnym profilem a tuż przed nim albo za trapezówka. Czyli tak samo jak w Mendel90 po prostu tylko na grubym wale.

Spróbuj obronić swój projekt: czemu 4 wałki to lepiej?
Awatar użytkownika
jagus
Postów w temacie: 9
Posty: 318
Rejestracja: 03 kwie 2017, 09:56
Lokalizacja: Jaworze koło BB
Drukarka: Anet-A8 and HCevo
x 90

Re: Drukarka JGM by Jaguś

Post autor: jagus »

rafaljot pisze:Ad 2. do środka możesz przecież przesunąć te wałki Z tak by były w jednej linii ze śrubą, poza tym patrze 5
W sumie można by przesunąć tak jak mówisz ino mocowania wałków dać inaczej no nic trudno akurat te elementy mam już wydrukowane jak będzie źle będę zmieniał zobaczymy jak będzie tak jak jest.
Na podwójnych wałkach w Z wydaje mi się że będzie stabilniej mimo nawet zastosowania pojedynczych wałków 16 czy nawet 20 :) bardziej takie rozłożenie jakby masy i jak coś to w przyszłości bardziej bym szedł w prowadnice liniowe tylko ta cena nie bardzo.
Zobaczymy co z tego wyjdzie jak będzie do du... to zrobimy ala mendela/anetA8 na profilach.
P.S jestem tylko kucharzem nie inżynierem :) :rotfl2:
P.S2 tak poza tematem to pytałem kiedyś na czacie o cięcie profili na pile stołowej i powiem poszło jak masło lepiej nawet niż drewno oczywiście zakupiłem pile do ciecia alu :)
kapi
Moje maszynki:
Anet A8 po tuningu
Hypercube Evo już drukuje :)
Frezarka root3 cnc
Tokarka LD250 juz zmeczona ale wciąż działa
Spawarka mig-mag oraz inne warsztatowe sprzęty konstruktora :DD :git:
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1116
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 228

Re: Drukarka JGM by Jaguś

Post autor: kapi »

jagus pisze: P.S jestem tylko kucharzem nie inżynierem :) :rotfl2:
:shock: :piwo: że ci się chce :git:
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Drukarka JGM by Jaguś

Post autor: Berg »

Cztery łożyska niczego nie podpierają, bo przecież one się swobodnie przesuwają w pionie. Stabilność w ruchach na boki, itp z kolei zależy od rozstawienia łożysk a tu i tak już jest duża dzięki temu, żę są wałki po lewej i prawej. PRzez to te dwa dodatkowe niczego nie wnoszą Za to dramatycznie trudniej jest ustawić równolegle parę łożysk niż masz to zapewnione w jednym gotowym większym łożysku.

JEdyne, co podpiera oś, to śruby trapezowe a te są akurat tylko dwie. W zasadzie to sensowniejszy układ to taki, gdzie są cztery trapezowe i dwa wałki, bo te trapezowe by coś podpierały faktycznie. No ale sens tego to by był przy dużym stole a nie wąskiej osi X.


Ad PS2: no ja kiedyś próbowałem ciąć do drewna stąd Ci odpisałem kiedyś na czacie, żebyś kupił do alu. ;)
Awatar użytkownika
jagus
Postów w temacie: 9
Posty: 318
Rejestracja: 03 kwie 2017, 09:56
Lokalizacja: Jaworze koło BB
Drukarka: Anet-A8 and HCevo
x 90

Re: Drukarka JGM by Jaguś

Post autor: jagus »

A takie pytanie o ten extruder co linkowałem w pierwszym poście mam go u siebie w mieście za 70zł warto czy może dopłacić do tego http://tdi-cad.pl/czesci/glowice_hotend/ekstruder_tytan
Moje maszynki:
Anet A8 po tuningu
Hypercube Evo już drukuje :)
Frezarka root3 cnc
Tokarka LD250 juz zmeczona ale wciąż działa
Spawarka mig-mag oraz inne warsztatowe sprzęty konstruktora :DD :git:
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Drukarka JGM by Jaguś

Post autor: Berg »

Nie masz, bo @TDI-CAD jest na urlopie :D.
No i trzeba zapytać: @TDI-CAD , czemu sprowadzasz te ekstrudery, co sprowadzasz a nie ten od Trianglelabs? Te dwa rodzaje, co masz na zdjęciach wyglądają słabiej. ale może to tylko na zdjęciach a w rzeczywistości jest odwrotnie. Przede wszystkim ten od Trianglelabs ma czarne hartowane radełko.
Tego od Triangle mam i jest gites.
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”